Fantje, roditi bi se morali v Kaliforniji!

V času, ko je razvoj digitalne tehnologije omogočil, da si lahko praktično vsak kupi kamero in z njo ustvarja, šteje le to, kako se znajdeš, kako določene stvari izpelješ in kako si čim bolj drugačen od drugih. K pogovoru smo povabili Luko Stanovnika iz Bright Visuals.
Fantje, roditi bi se morali v Kaliforniji!

Ambiciozna ekipa Bright Visuals ne dela po ustaljenih vzorcih (Vir slike: Bright Visuals).

»Video postaja eno glavnih komunikacijskih sredstev na spletu. Če imaš video na spletni strani, je obisk za več kot 60 odstotkov daljši v primerjavi s stranjo, ki ga nima,« Stanovnik za začetek postreže s podatki.

Ekipe ne boste zalotili delati po ustaljenih vzorcih, to pa dosegajo z nenehnim stikom s stranko, saj je vsak naročnik drugačen. Lažje je, pravi, če ima produkt že neko zgodbo, v nasprotnem primeru jo moramo ustvariti in prikazati na gledalcu dojemljiv način. »Dober primer je Goat Mug. Poklicali so nas, s tem, da so že imeli predloge za video, a z njimi niso bili popolnoma zadovoljni. Nekajkrat smo se dobili, vse skupaj skrajšali za pol, spremenili tekst, vključili koze, tako da smo celotno zadevo naredili bolj lahkotno.«

Opažajo, da se tudi v Sloveniji vse več podjetij zaveda pomembnosti vpliva videa. Vseeno pa tujina temu namenja več energije, obenem pa v video vsebine vlaga neprimerljivo večje vsote denarja, kar je seveda povezano z velikostjo in stanjem trga: »V Sloveniji smo v mlaki, tam pa je velika deroča reka,« najde primerjavo.

Z večjimi naročniki je na račun večjega proračuna možno narediti več, predvsem pa lahko več časa posvetijo pripravi na projekt, saj jim ravno natančno opravljeno delo v predprodukciji omogoči, da pridejo do rešitve, ki je naročniku najbolj pisana na kožo. To je izredno pomembno za kakovost celotnega projekta.

Na domačih tleh so se morali znajti. Rezultat? Z omejenimi sredstvi delati videe primerljive kakovosti. Stanovnik nato naredi slikovito primerjavo dela: »Če želiš dobiti posnetek, kako se premikaš iz terase do notranjosti tega lokala, lahko to posnameš poceni ali drago. Lahko gre snemalec z rolko do vhoda, stopi ob stopnici dol in pot nadaljuje v notranjost lokala. Lahko pa bi postavili tračnice in teleskopsko dvižno roko in še vso ostalo opremo dostavili s kamionom. Seveda ti dobra oprema omogoči natančnejše delo, vendar, če ni sredstev, je potrebno improvizirati in marsikaj se da enostavno, a še vedno primerljivo dobro narediti

Člani ekipe so pravi mojstri improvizacije (Vir slike: Bright Visuals).

Mladi, pa že delujejo kot vozlišče na trgu

Ker delujejo s podjetji iz različnih segmentov in velikosti, velikokrat opazijo priložnosti za povezovanje. Pred kratkim so imeli povpraševanje podjetja iz Londona, ki dela aplikacijo, ki vodi fotografe po različnih lokacijah. Naročnike so povezali s slovenskim podjetjem, ki dela turistične vodiče (In Your Pocket) in še s podobnim, že uspešnim, Kickstarter projektom (Tribe Photo) njihovega znanca iz Avstralije. »V istem hipu, ko so nam pisali, smo imeli že dve ideji, kako jih zmrežiti naprej,« to sodelovanje, ki ga spodbujajo, je namreč odraz njihove želje pomagati vsakomur. S tem pa hkrati postajajo nekakšno vozlišče na trgu. »Pomembno je, da daš znanje naprej. Veliko mlajših filmarjev se obrne k nam po nasvete in z veseljem jim pomagamo in posodimo svojo opremo.«

Tudi sami so si našli dobre mentorje, hkrati pa se vrtijo v startupovskem svetu, kjer je polno mladih in zagnanih ljudi, zato, razen kakšne nesmiselne opazke pretiranega komolčarstva ni. Podobno je tudi v tujini.

Zaradi let jih včasih napačno ocenijo tudi potencialni naročniki. »Matej, naš producent, si pušča brke, da bi zgledal starejši,« pove v šali, kakšen je odziv. Da, verjetno je šok videti mlade na drugi strani mize, a jih hitro postavijo na realna tla, ko jim zastavijo nekaj ključnih vprašanj, pravi Stanovnik. »Pokažeš jim, da si resen. Če ne ugotovijo tega prej, vidijo ob končnem izdelku.«

Višje cene v tujini ne prinašajo tudi boljše kakovosti

»Za izdelke primerljive tematike, ki jih delamo v Sloveniji, lahko drugod po svetu dobiš precej višje plačilo. To se je dobro pokazalo tudi pri startupu Bellabeat, za katere smo septembra 2014 snemali video ob lansiranju njihovih produktov. Čez pol leta so nov video želeli posneti v Silicijevi dolini in krvavo so si nas želeli. Ne samo zaradi cene, ampak tudi zaradi kakovosti.«

Eno od zanimivih izjav med pitchi za izbor za Mladi podjetnik leta 2015 (Bright Visuals z Luko Stanovnikom je bil eden od finalistov) je izustil eden od članov komisije, Blaž Zupan, se spominja Stanovnik: »Fantje, vse je super, ampak škoda, da se niste rodili v Kaliforniji. Tam bi za en projekt dobili toliko, kot danes dobite v celem letu

Ekipo predvsem mika sever, širitev imajo v mislih, a bo morala še malce počakati (Vir slike: Bright Visuals).

V prihodnosti jih čaka še strateški napad na tujino, da odprejo nove trge. To bo, najverjetneje, po koncu prvega avtorskega projekta, filma o Galu Jakiču, kateremu zdaj posvečajo veliko časa. »Želimo čim bolje narediti film in se obenem čim več naučiti. Nisem zapečkar, nisem vezan na Slovenijo, ja, mi je lepo, ampak pred nami je še veliko izzivov. Prav zato moramo ta projekt dobro narediti, saj verjamemo da nam bo odprl še veliko vrat,« meni podjetnik.

»Zanimiv nam je predvsem sever,« in razloži, kako je delati v različnih državah, predvsem zaradi kulturnih razlik. »Tuji naročniki se v povprečju bolj držijo dogovorov kot Slovenci.« Letno imajo okoli 50 projektov, skupno do zdaj približno 250, promet pa nenehno raste.

Američani presenečeni nad njihovim delom

V tujini so navdušeni nad njihovimi izdelki: »Konkurenčne produkcije, ki delajo za največja podjetja, so navdušene nad nami in našim delom. Delno zato, ker delamo na lepih lokacijah, delno pa zato, ker z omejenimi resurji delamo dobre stvari

Za kakovostno delo je potrebno biti tudi v koraku s časom. Za potrebe izobraževanja so razvili lasten sistem učenja, ki jim služi tudi za spremljanje trendov po svetu. »Trenutni trend je, da v čim krajšem času čim več poveš. Ni več dolgovezenja. Če je pred petimi veljalo, da vse poveš v treh minutah, danes velja, da je treba povedati vse v minuti in pol,« veliko pa se dela tudi na družbenih omrežjih. Izpostavlja omrežje Instagram in švedsko-angleški podjetji The Yacht Week in The Ski Week, s katerima so sodelovali v preteklosti. »Vsebino razdeliš na več 15 sekundnih videov. Podjetji sta videe vsak ponedeljek več tednov zapored objavili in ljudem se je dobesedno zmešalo. Taggali so se vanje, postali so viralni,« in medtem ko tujina to razume, marsikdo v Sloveniji, zlasti tradicionalna podjetja, to jemljejo kot nekaj nepojemljivega. »Še vedno se nam oglasijo takšni, ki bi radi imeli 10-minutni video

Fantje so se znašli na presečišču dveh svetov: tehnološkega in fimskega. Nobena pot ni napačna, pravi Stanovnik, pomembno je le, da greš po njej s srcem (Vir slike: Bright Visuals).

Kako video postane viralen?

Stanovnik razbije še en veliki mit o viralnih videih, ko se spominja potovanja v Los Angeles, kjer so spoznali veliko ljudi, med drugim tudi ekipo Portal A., ki je specializirana za viralne videe. »Vprašal sem jih, kako video postane viralen. Velja namreč, da video sam po sebi, če izvzememo mačke in dojenčke, težje postane viralen. Povedali so mi, da seveda mora video imeti kakovostno sporočilnost in dobro mero humorja, vendar to, koliko ima video ogledov, je odvisno od tega, koliko bo podjetje, ki stoji za njim, namenilo denarja za oglaševanje.«

Med podjetništvom in filmsko industrijo

Sprva so delali za različne turistične agencije, potem pa se je posel razvijal sam od sebe. »Cene postavljaš glede na to, koliko misliš, da si vreden,« pravi sogovornik. »Kot podjetje ne pademo v segment startupov, ki pitchajo svoje ideje in dobivajo investicije. Nismo tehnološko podjetje, zato verjetno tudi ne bodo dobili takšne investicije, kot jo dobijo drugi.«

»Smo na presečišču dveh svetov. Na eni strani smo obkroženi s podjetniki, kjer se pričakuje rast, investicije pa exite, obenem pa smo tudi pod vplivom filmskega sveta, ki je umetnost in kjer je povsem normalno, da se za več let odmakneš in delaš na izključno enem projektu. Zato nobena pot ni pravilna ali napačna, pomembno pa je, da greš po njej s srcem. Imeli smo srečo, ker se je vse razvilo iz hobija, vse se je dogajalo povsem organsko. Smo pa za vse priložnosti vedno odprti, sploh če bi nam nekdo poleg finančne pomoči lahko pomagal tudi z znanjem

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Mladi podjetnik leta 2023 je Seudin Softić iz podjetja Autotech!

Mladi podjetnik leta 2023 je Seudin Softić iz podjetja Autotech!

Na dogodku Mladi podjetnik? Zakaj pa ne! je potekal finalni izbor Mladi podjetnik leta 2023. Pet finalistov je predstavilo svoje zgodbe in se potegovalo za naziv Mladi podjetnik leta, ob tem pa smo lahko poslušali tudi panelno razpravo na temo podjetništva z zanimivimi gosti. Preberite več >>

Finalisti MP leta 2023 – Izdelki Clariteca za čistejšo kožo

Finalisti MP leta 2023 – Izdelki Clariteca za čistejšo kožo

»Izbor Mladi podjetnik leta spremljam že leta in sem si od nekdaj želela sodelovati pri tem projektu,« nam je zaupala Petja Škufca, ki stoji za podjetjem Clariteca in je ena izmed petih kandidatov, uvrščenih v finale. Preberite več >>

Finalisti MP leta 2023 – Deltahub lajša bolečine v zapestju

Finalisti MP leta 2023 – Deltahub lajša bolečine v zapestju

Predstavljamo še enega izmed finalistov izbora Mladi podjetnik leta 2023, ki se nam bodo pridružili na osrednjem dogodku v petek, 24. novembra. Tokrat beseda teče o podjetju Deltahub. Preberite več >>

Finalisti MP leta 2023 – Autotech stremi k pametnim tovarnam

Finalisti MP leta 2023 – Autotech stremi k pametnim tovarnam

»Podati se v podjetniške vode ni zgolj samo ideja, ampak se za njo skriva tudi vizija, realizacija, analiza, kakovost končnega izdelka in pa seveda povratna informacija končnih kupcev,« sporočajo iz podjetja Autotech d.o.o., ki deluje na področju avtomatizacije in robotike. Preberite več >>

Finalisti MP leta 2023 – z Wise Up do boljših ocen na maturi

Finalisti MP leta 2023 – z Wise Up do boljših ocen na maturi

»Želimo si kompetentne družbe, ki bo dohajala hiter razvoj, za to pa so najbolj pomembni posamezniki, mladi, ki prihajajo na trg dela,« nam je svoje poslanstvo opisal Luka Vončina iz Wise Up d.o.o.. Preberite več >>

Finalisti MP leta 2023 – SaleSqueze poenostavlja prodajo

Finalisti MP leta 2023 – SaleSqueze poenostavlja prodajo

Mladi podjetnik Leon Panjtar iz podjetja SaleSqueze d.o.o. je eden izmed petih finalistov, ki je uspel prepričati komisijo in tako nadaljuje boj za naziv Mladi podjetnik leta 2023. Preberite več >>

Kdo so finalisti izbora Mladi podjetnik leta 2023?

Kdo so finalisti izbora Mladi podjetnik leta 2023?

Strokovna komisija je izbrala 5 podjetnikov oziroma podjetniških ekip, ki se bodo v petek, 24. novembra, v okviru brezplačnega dogodka Mladi podjetnik? Zakaj pa ne! udeležili finalnega dela izbora Mladi podjetnik leta 2023. Preberite več >>

Nasvet Roka Stariča za uspeh: “Vztrajnost, nasmeh in dober marketing”

Nasvet Roka Stariča za uspeh: “Vztrajnost, nasmeh in dober marketing”

Pogovarjali smo se z Rokom Staričem, prejemnikom laskavega naziva Mladi podjetnik leta 2018. Govorili smo o njegovi zmagi, napredku v zadnjih petih letih in njegovih trenutnih aktualnih podjetniških podvigih. Preberite več >>

Za rast in razvoj: v Tiko Pro so uvedli sistem solastništva zaposlenih

Za rast in razvoj: v Tiko Pro so uvedli sistem solastništva zaposlenih

Podjetje Tiko Pro, specializirano za pomoč podjetjem pri pridobivanju sredstev iz nacionalnih in evropskih razpisov, je konec minulega leta uvedlo inovativen sistem solastništva zaposlenih. Ta korak sledi podobnemu modelu, ki ga je nedavno na HardwareSTART meetupu predstavil soustanovitelj in direktor podjetja Dewesoft Jure Knez.  Preberite več >>

Anja Marić: »Na začetku moraš biti zadovoljen z vsako majhno zmago.«

Anja Marić: »Na začetku moraš biti zadovoljen z vsako majhno zmago.«

Podjetje Woodway je svojo zgodbo o uspehu začelo pisati leta 2013. Zaradi zelo dobre prodaje lesenih ročnih ur, očal, etuijev in drugih modnih dodatkov priznanih proizvajalcev je kmalu prišlo do odprtja šestih fizičnih trgovin po vsej Sloveniji. Kaj se s startupom dogaja v zadnjem času? Preberite več >>

Oznake:,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje