MP intervju: Tomaž Erjavec – Oculus

Tomaž Erjavec iz podjetja Oculus je bil eden izmed prijavljenih na letošnji izbor za Mladega podjetnika leta. Njegovo mlado visokotehnološko podjetje se ukvarja z izboljšavo uporabniške izkušnje, in sicer tako na spletu kot tudi v fizičnih trgovinah.
MP intervju: Tomaž Erjavec - Oculus

MP intervju: Tomaž Erjavec – Oculus (Vir slike: oculus-ux.si)

S Tomažem sva se dobila na prijetnem kosilu, debata je tekla o veliko stvareh, poudarek je bil na startupih, modrovala sva tudi o oglaševanju. Nastal je spodnji intervju, ki na kratko povzema najin zanimiv pogovor.

Tomaž, imaš tehnološki startup, na spletni strani je zapisano, da se z uporabo kognitivne nevroznanosti dokopljete do boljšega razumevanja potrošnikov. Povej nam prosim, kaj to pravzaprav pomeni.

Kot prvi v Sloveniji se v podjetju Oculus ukvarjamo z uporabniško izkušnjo in s testiranjem oglasov, pri čemer uporabljamo tehnologijo “eye trackinga”. Tehnologija “eye tracking” nam omogoča, da na milimetre in na milisekundo natančno vidimo, kako se naši potrošniki odločajo, kaj iščejo oziroma kako se znajdejo na katerem koli vizualnem kanalu. Gre za tehnologijo, ki se že več kot deset let uporablja po celem svetu, mi pa smo pri tem prvi v jugovzhodni Evropi.

Tehnologija, ki jo uporabljate, torej ni vaša? Razvita je bila v tujini, vi pa jo dograjujete ali samo tržite?

Mi smo dejansko razvili “service”, torej smo kupili tehnologijo, ki je že razvita in se že več let uporablja po svetu. Uporabljajo jo Google, Microsoft, vsi avtomobilisti, Walt Disney, vse večje raziskovalne hiše po svetu in drugi.

oculus

Vir slike: Oculus-ux.si

Produkt razvijate pod okriljem Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja. Kako bi opisal tamkajšnje okolje? Naštej nam najbolj pozitivne stvari, kakšna energija vlada v LUI.

Samo okolje je precej odprto, večina podjetij tam je v podobni fazi rasti, mogoče so razlike za pol leta do leta, torej se soočamo z istimi problemi in vprašanji.

Kakšna energija vlada v LUI? Prvi vtis je odličen, zelo sproščeno, vzpodbudno in kreativno delovno okolje. LUI omogoča da lahko ob zajtrku svoje ideje deliš z Brankom Drobnakom, Špelo Oblak (LunaTBWA) in drugimi uspešni podjetniki & gospodarstveniki. Pomembno je predvsem to, da si lahko pomagaš, torej da lahko ti svetuješ nekomu, ki se sooča z enako težavo ali pa obratno.

Spletna stran www.oculus-ux.si
Dejavnost Marketinško svetovanje in raziskave
Pravna oblika Družba z omejeno odgovornostjo
Logotip Oculus

V LUI je trenutno kar nekaj mladih podjetij. Vzpostavljen je neke vrste “coworking” oziroma delo v skupni pisarni. Kakšne so tvoje izkušnje glede tovrstnega dela? 

Zelo v redu je predvsem to, da lahko določeno idejo ali predlog hitro predebatiraš, dobiš dober “feedback” ali ga ti daš komu drugemu, izveš kakšno idejo, do katere drugače sploh ne bi prišel. Kljub temu, da hočeš nočeš na nek način razmišljaš “in the box”, saj imaš neko svojo vizijo, pa si v taki pisarni obdan z okolico, kjer nekdo kar naenkrat pride z neko svežo idejo in te zmede z neko dobro novo smernico. Pa seveda ti lahko druga oseba iz skupne pisarne pomaga pri vzpostavitvi novih kontaktov.

Kaj pa se ti zdi, da ti je najbolj pomagalo, da ste prišli do točke, na kateri ste, torej da že imate stranke, da rastete … Kaj je bilo glavno pri tem, da si produkt uspel spraviti do točke, na kateri je zanimiv za trg, da podjetje že žanje prve prihodke?

Začetna točka, s katero se sreča vsak podjetnik je ta, ko ti kupci, še preden narediš predstavitev rečejo, da vas bodo imeli v mislih, nato pa, ko jih pokličeš čez mesec dni, ponovno rečejo, da jim je zadeva sicer zanimiva, ampak da vas bodo imeli tudi v nadalje v mislih in da niso pozabili na vas. Problem pa je, ker moraš ti s prodajo začeti v istem trenutku.

Tega smo se lotili predvsem tako, da smo poskusili skozi različne medije (skozi PR članke) predstaviti tehnologijo in našo dejavnost, kar se nam je splačalo, saj so bili članki zanimivi tako za urednike kot tudi za bralce. Veliko tudi predavamo po Sloveniji in na Hrvaškem, pri čemer zelo “targetiramo” na potencialne stranke …

Dejansko pa se je stvar potem, ko smo naredili nekaj dobrih primerov za večje kliente, počasi začela odpirati in se še odpira. Ko imaš zadovoljnega naročnika in ko ta vidi rezultate, se zave, da je odvisen od tebe, da mu predstavljaš neko dodano vrednost – takrat se lahko pohvališ z njegovo referenco ali pa te on priporoča naprej. Tako se začne “snowball effect”. Toda pot do tega še vedno traja, še vedno se trudimo iskati nove kliente in čakamo, da bodo oni tisti, ki nas bodo klicali.

(Ni mirnega kosila za prave podjetnike. Pogovor prekine klic z nepoznane številke. Dobro, da se je Tomaž javil, eno izmed največjih podjetij iz Ljubljane želi izvedeti več o produktu. Na sestanku bo prisotna tudi predsednica uprave …).

MVP metode, razmišljanje na način vitkega podjetja in tako naprej. Glede na to, da ste tehnološko podjetje in da imate trg, ki v bistvu še ne obstaja, vsaj v Sloveniji ne, so te metode verjetno smiselne oziroma so vam blizu. Ste jih kaj uporabljali? V kateri fazi ste trenutno s podjetjem?

Brez te metode bi lahko podjetje kar hitro zaprli. Mislim, da je pomembno za vsakega podjetnika, da se seznani z “lean” pristopom, da ve, kako biti fleksibilen. Na začetku smo si zastavili neke smernice in cilje, kako si želimo, da se zgodba izteče – kdo bodo naši klienti, “pricing” … Nato pa se je zgodba iz meseca v mesec spreminjala.

So storitve, za katere smo dejansko mislili, da jih bomo delali z našo opremo, pa jih sploh ne delamo, saj smo stvari sproti prilagajali skupaj s kupcem in gledali na to, kaj potrebuje, zakaj to potrebuje …

Po naši logiki nas kupec rabi na vsakem področju, toda zanima nas predvsem tisto področje, na katerem služi. Ta področja pa se nenehno spreminjajo in še danes prilagajamo ter iščemo nove priložnosti.

Precej se govori o lean startup metodi v zadnjih mesecih, letih. Za majhna podjetja, ki so pravkar pričela in nimajo znanja, se je razvoja produkta težko lotiti po tej metodi. Kaj priporočaš, na kakšen način naj se lotijo uporabe metod lean pristopa, kje naj najdejo informacije o tem, ali so to knjige, se naj na koga obrnejo? Na kakšen način ste vi začeli?

Nekaj izkušenj sem si nabral z delom v marketingu v zadnjih letih. Delal sem za nekaj večjih slovenskih podjetij iz različnih panog. Tam sem si nabral kar nekaj izkušenj – osnove o tem, kako se komunicira, naredi prezentacijo, poslovni načrt in tudi samo eksekucijo, toda to so podjetja, ki že imajo svoj trg in jim metoda “lean startup” ni poznana in delajo po svojem kopitu.

Ne pozabite tudi na ostale MP intervjuje!

Ko pa enkrat greš na svoje, moraš na sliko začeti gledati bolj široko. Po eni strani spodbujam, da gredo ljudje čimprej na podjetniško pot, toda po drugi strani si morajo že prej nabrati nekaj izkušenj, saj ponavadi osvojiš delo prej, če greš nekam delat, šele nato pa poskusiš delati sam. Tako narediš manj napak, saj se več naučiš od ljudi, ki že imajo izkušnje.

Knjige pa so zelo dolge in obsežne. Imaš na primer 30 knjig o “lean startupih” in že pri tretji ugotoviš, da se vse ponavlja.

Kako pa prideš s točke, ko prvič slišiš za lean metodo, do faze, da ti je ta metoda že blizu in podjetje že razvijaš po njenih smernicah?

Poskušaš biti čim bolj fokusiran. Priporočam ogled videoposnetka:

YouTube

“Lean startup” je zelo dobra osnova, kljub temu, da ti da samo smernico, vse ostalo pa je praksa. Ne bi pa priporočal, da gredo ljudje v neke hude študije tega, temveč da se naučijo le o tem, kar jih zanima, kar je zanje koristno.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

BigD Design & Innovation je podjetje, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem. Ustanovitelj Adrian Larripa se je po študiju v Milanu vrnil na univerzo Navarra v Pamplono, kjer je začel s svetovanjem na področju industrijskega oblikovanja. Podjetje deluje deset let, v tem času pa so se specializirali za projekte LED svetil za turbine vetrnic. Z njimi sodeluje Anamarija Čuden, sicer “coworkerka” v MP hubu. Preberite več >>

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. "Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način." Preberite več >>

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Reči, da dobra komunikacija na delovnem mestu vpliva na finančni rezultat, je resno podcenjevanje. Raziskave kažejo, da je povprečna ocenjena izguba na podjetje zaradi slabe interne komunikacije zelo velika. Preberite več >>

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

Za startup podjetja, ki razvijajo fizični produkt, je eden ključnih dejavnikov uspešnega razvoja povezovanje s podjetji iz t.i. hardware industrije. Ekipa SparkLPG, ki razvija avtoplinski sistem za novejša vozila z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina, se je vključila v pospeševalniški program HardwareSTART, ker bi brez podpore večjih podjetij projekt težko izpeljali, pravi direktor podjetja Simon Štrancar. Preberite več >>

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Podjetje Evegreen razvija 100-odstotno bio-razgradljive, naravi prijazne materiale in izdelke na osnovi organskih odpadkov, ki jih proizvedejo različna industrijska in uvozna podjetja. Tako jih po eni strani razbremenijo stroškov z odpadki, po drugi pa nadomestijo del njihove ponudbe z zelenimi, inovativnimi izdelki. Do zdaj so pri ustvarjanju receptur uporabili že pšenično slamo, riževe in pšenične luščine ter odpad kave, njihov cilj pa je trgu ponuditi čim širšo paleto alternativnih produktov, ki bodo v naravi povsem razgradljivi. Ta misija jih je pripeljala tudi v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik. Preberite več >>

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

V podjetju Agitron razvijajo napredne strojne in programske rešitve za podporo digitalizaciji fizičnih trgovin. Razvili so napravo, ki je nameščena na nakupovalni voziček in trgovcem daje podatke o gibanju kupcev po trgovini, na podlagi katerih trgovec določi postavitev artiklov in vrednost posamezne pozicije. Njihov drugi produkt pa je digitalna cenovka, ki trgovcem omogoča spreminjanje cen na daljavo, kupcu pa daje informacije o posameznem izdelku. Preberite več >>

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Microbium je mlado podjetje, dejavno na področju detekcije in eliminacije mikrobov v industriji. Razvilo je avtomatiziran sistem za identifikacijo in štetje bakterij v vzorcih pitne vode, s tem pa omogočilo enostaven nadzor nad kvaliteto vode, brez laboratorijev in znanja mikrobiologije. Preberite več >>

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Pri blagovnih znamkah EQUA in GOAT STORY gre za dve slovenski zgodbi o uspehu, ki sta plod istega podjetja. Dokazujeta, da se lahko inovativnost in težnja po stalnih izboljšavah bogato obrestujeta. Obe zgodbi sta namreč uspešni tudi v svetovnem merilu. Preberite več >>

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic je startup, ki ga sestavlja ekipa študentov. Ukvarja se z izdelavo naravne kozmetike iz čebeljih proizvodov, ki imajo zaradi bogate vsebnosti vitaminov, mineralov in antioksidantov številne pozitivne učinke na kožo. Preberite več >>

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

V začetku tega leta je Marin Medak z ekipo Gigodesign ustanovil startup Della Spina. Gre za optiko, ki ponuja kakovostna dioptrijska očala po ugodnih cenah. Posebnost je v tem, da lahko stranka tri pare očal en teden brezplačno preizkuša na domu, preden se odloči, če jih bo kupila. Kako optika posluje danes? Preberite več >>

Oznake:, ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje