Obdavčitev božičnice

Božičnica se za davčne namene obravnava kot dohodek iz delovnega razmerja. Ne glede na to, ali gre za del plače za poslovno uspešnost ali za drugo vrsto plačil, je treba od izplačane božičnice obračunati in plačati prispevke za socialno varnost, v določenem primeru pa tudi dohodnino.
Obdavčitev božičnice

Obdavčitev božičnice.

Božičnica je izplačilo dela plače za poslovno uspešnost, ki je kot del plače določena v Zakonu o delovnih razmerjih. Torej govorimo o poslovni uspešnosti delodajalca. Običajno gre za doseganje zastavljenih ciljev poslovanja v letu, za katerega se nagrada za poslovno uspešnost izplačuje.

Kakšna je obdavčitev božičnice?

Predvsem moramo ločevati med poslovno in delovno uspešnostjo. Medtem, ko del plače za delovno uspešnost nagrajuje posameznega delavca, je poslovna uspešnost kolektivne narave. Razlikovanje je pomembno predvsem iz davčnega vidika.

Obdavčitev nagrade za poslovno uspešnost

Davčna obravnava nagrade za poslovno uspešnost, je za prejemnika nagrade davčno bolj ugodna.

Zakon o dohodnini od 01.01.2017 dalje, predvideva oprostitev plačila dohodnine, v kolikor so za to izpolnjeni določeni pogoji, ki jih je potrebno pri izplačilu upoštevati:

  • po vsebini gre za izplačilo plače iz naslova poslovne uspešnosti: delodajalec mora pripraviti cilje poslovanja, ki so merilo za ugotavljanje poslovne uspešnosti. V primeru inšpekcijskega nadzora mora dokazati, da je poslovanje podjetja v poslovnem letu, za katerega se poslovna uspešnost izplačuje, doseglo, ali preseglo zastavljene cilje in da izpolnjuje pogoje za davčno ugodnejše izplačilo dela plače za poslovno uspešnost.
  • pravica do izplačila dela plače za poslovno uspešnost je določena s kolektivno pogodbo, ali internim pravilnikom delodajalca, s katerim so zaposleni vnaprej seznanjeni: delodajalci za katere ne velja kolektivna pogodba, morajo merila in pogoje za izplačilo nagrade za delovno uspešnost zapisati v internih pravilnikih. Z njimi morajo seznaniti vse zaposlene.
  • del plače za poslovno uspešnost ne sme presegati 70% povprečne mesečne plače v RS. V decembru 2017 je tako najvišji bruto znesek izplačila 1.123,00 evrov.
  • izplačana mora biti vsem upravičenim zaposlenim hkrati: izplačilo nagrade za delovno uspešnost mora delodajalec izplačati vsem upravičenim delavcem, torej tistim, ki izpolnjujejo pogoje zapisane v internem pravilniku.

Oprostitev plačila dohodnine je možno le pri prvem izplačilu v posameznem poslovnem letu.

Delodajalci, ki želijo izplačati del plače za poslovno uspešnost in pri tem izkoristiti ugodnejšo davčno obravnavo, morajo zaposlene seznaniti s kriteriji in merili za določanje poslovne uspešnosti že v začetku leta. To pomeni, da morajo svojim zaposlenim predstaviti cilje poslovanja za poslovno leto, za katerega se poslovna uspešnost izplačuje.

Tako so zaposleni skozi celo leto motivirani in vedo, katere zastavljene rezultate morajo dosegati, da bodo do božičnice upravičeni.

Ali so do izplačila nagrade za poslovno uspešnost upravičeni vsi zaposleni?

Pogoji za pridobitev pravice morajo biti obvezno določeni enotno za vse delavce. Zakon o dohodnini govori o tem, da so do izplačila nagrade za poslovno uspešnost upravičeni tisti zaposleni, ki izpolnjujejo kriterije zapisane v splošnem aktu delodajalca, oziroma, kolektivni pogodbi. Pri tem lahko delodajalec uporabi različne kriterije za ugotavljanje upravičenosti izplačila.

Delodajalec lahko, kot merilo, določi, da nagrado prejmejo tisti zaposleni, ki so bili v delovnem razmerju na določen dan, ali pa, da nagrado prejmejo tisti, ki so v delovnem razmerju na dan izplačila nagrade. Lahko določi več kriterijev, npr. da so do nagrade upravičeni tisti zaposleni, ki izpolnjujejo oba pogoja.

Kaj pa višina nagrade za poslovno uspešnost?

Enako kot velja za pravice do nagrade iz naslova delovne uspešnosti, lahko delodajalec v pravilniku določi kriterije za določanje višine nagrade. Pri tem lahko upošteva enake kriterije, kot so zapisani v kolektivnih pogodbah. Kolektivna pogodba za trgovino, na primer, določa, da je višina nagrade odvisna od efektivne prisotnosti zaposlenega. V tem primeru, bodo zaposleni, ki so bili tekom poslovnega leta večkrat na bolniškem staležu, prejeli nižjo nagrado od tistih zaposlenih, ki so delali celo leto.

V kolikor višina nagrade za delovno uspešnost presega višino 70% povprečne plače v RS, je presežek, torej znesek nad 1.123,00 EUR obdavčen z dohodnino.

Ali mora biti nagrada za delovno uspešnost izplačana v denarju?

Ko govorimo o izplačilu dela plače, mora biti ta vedno izplačan v denarju. Zakon o dohodnini namreč določa, da morajo biti vsi dohodki iz naslova plače izplačani v denarju, na račun prejemnika.

V kolikor delodajalec izplača nagrado v obliki vrednostnih bonov ali izdelkov, mora od tržne vrednosti nagrade obračunati boniteto, na dan, ko zaposleni nagrado prejme. Tako je tovrstna nagrada obdavčena z dohodnino.

Nagrada za poslovno uspešnost in prispevki

Pri obračunu nagrade je potrebno obračunati prispevke zaposlenega, ki predstavljajo 22,1 odstotka od bruto izplačila in prispevke delodajalca v višini 16,1 odstotka na bruto izplačilo. Prispevki se obračunajo na dan izplačila, poročajo se na obrazcu REK-1 pod vrsto dohodka 1152 – del plače za poslovno uspešnost, ki se ne všteva v davčno osnovo. Rok za plačilo prispevkov je pet dni po izplačilu nagrade.

Kakšne so možnosti za izplačilo nagrade za delovno uspešnost v decembru?

Da bi izplačali nagrado za poslovno uspešnost v decembru in hkrati uveljavili oprostitev plačila dohodnine, moramo razpolagati s poslovnimi rezultati.

V kolikor je bila nagrada za leto 2016, zaradi ugodnejše davčne obravnave, izplačana v začetku leta, ko je stopil v veljavo spremenjen Zakon o dohodnini, bo v decembru, izplačilo nagrade v celoti obdavčeno z dohodnino.

Obdavčitev božičnice in spremembe s 1.1.2018

Državni zbor je potrdil predlog delodajalcev o zvišanju neobdavčene  nagrade za poslovno uspešnost.  Sprememba Zakona o dohodnini, ki stopi v veljavo z novim letom, predvideva oprostitev plačila dohodnine do višine 100 odstotkov povprečne mesečne plače v Republiki Sloveniji.

Preberite tudi: Regres in letni dopust.

Priporočamo, da naj tisti delodajalci, ki bodo svoje zaposlene nagradili z nagrado v višini okoli 1.600 evrov,  z izplačilom počakajo do naslednjega leta.

Pripravila: Mojca Vincek, Kleos, računovodske storitve d.o.o.

Ta članek je bil pripravljen na podlagi zakonodaje ter sodne in upravne prakse, veljavne v času priprave besedila. V primeru kasnejših sprememb zakonodaje, sodne ali upravne prakse avtor in Zavod mladi podjetnik ne odgovarjata za ažurnost oziroma uskladitev besedila s kasnejšimi spremembami.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP računovodstvo

MP računovodstvo

MP računovodstvo je mreža računovodskih servisov po vsej Sloveniji. Vsa računovodstva uporabljajo sistem e-računovodstva, kar podjetnikom omogoča nižanje stroškov, lažji pregled nad delom in možnost za hitrejše poslovno odločanje. Preberite več >>


Rok za ugovor zoper informativni izračun dohodnine je 29. april 2024

Rok za ugovor zoper informativni izračun dohodnine je 29. april 2024

Zavezanci, ki so prejeli informativni izračun dohodnine v začetku aprila, imajo do 29. aprila 2024 čas za oddajo ugovora. V primeru da izračuna še niste prejeli, ga boste v naslednjem svežnju informativnih izračunov. Le-ta bo odpremljen 31. maja 2024. Preberite več >>

Prijavite dohodke iz poslovanja preko spletnih platform

Prijavite dohodke iz poslovanja preko spletnih platform

Finančna uprava zavezance, ki s poslovanjem preko spletnih platform dosegajo dohodke iz naslova opravljanja dejavnosti, poziva, da prejete dohodke vključijo v svoje davčne obračune. Preberite več >>

Za uspešno eVročanje morate potrditi svoj elektronski naslov

Za uspešno eVročanje morate potrditi svoj elektronski naslov

Fizične osebe, ki bodo dokumente Finančne uprave prejemale izključno v eDavke, morajo potrdili svoj elektronski naslov za obveščanje o odloženih dokumentih v eDavkih. To je namreč nujno za prevzemanje dokumentov. Preberite več >>

Obdavčitev d.o.o.

Obdavčitev d.o.o.

Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je pravna oseba in je posledično obdavčena z davkom od dohodkov pravnih oseb (DDPO). Obdavčitev pravnih oseb ureja Zakon o davku od dohodka pravnih oseb (ZDDPO-2) in na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi. Na voljo je d.o.o. z dejanskimi stroški in d.o.o. z normiranimi stroški. Preberite več >>

Navodila za oddajo davčnega obračuna za normirance

Navodila za oddajo davčnega obračuna za normirance

Samostojni podjetniki, ki ste se odločili, da boste v preteklem letu davčno osnovo ugotavljali z upoštevanjem normiranih odhodkov, morate najkasneje do 31. marca oddati davčni obračun. Pripravili smo navodila, s katerimi si lahko pomagate. Preberite več >>

Obračun prispevkov za solidarnostno delovno soboto

Obračun prispevkov za solidarnostno delovno soboto

Na eDavkih je na voljo obrazec "Obračun prispevkov za Sklad za obnovo Slovenije". Ta obrazec predloži delodajalec, ki je organiziral solidarnostno delovno soboto v skladu s 101. členom Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023. Preberite več >>

Ne pozabite na rok za doplačilo dohodnine: 2. junij

Ne pozabite na rok za doplačilo dohodnine: 2. junij

Finančna uprava je konec marca 2023 izdala prvi sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2022. Rok doplačila je 2. junij. Plačilni rok je natisnjen tudi na plačilnem nalogu, ki predstavlja sestavni del informativnega izračuna dohodnine. Preberite več >>

Dohodninska lestvica in davčne olajšave

Dohodninska lestvica in davčne olajšave

Oglejte si lestvico za odmero dohodnine in olajšave za leto 2023. Po novem se zneski olajšav in lestvice dohodnine ne bodo več objavljale v obliki podzakonskega akta. Preberite več >>

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Pri samem postopku ustanovitve podjetja se bodoči podjetniki med drugim soočijo tudi z vprašanji o poslovnih prostorih, kapitalskih naložbah, povezanih osebah ipd. Odgovore na ta in še nekatera druga vprašanja je treba imeti že pri samem postopku ustanovitve s.p. ali druge oblike gospodarske družbe, ko se prvič oddaja davčne podatke. Preberite več >>

Oznake:, , , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje