Prevoz na delo, kilometrine, dnevnice, malica

V nadaljevanju si lahko ogledate vse potrebne podatke za obračun prevoza na delo, kilometrin, dnevnic in nadomestila za malico.
Prevoz na delo, kilometrine, dnevnice, malica

Prevoz na delo, kilometrine, dnevnice, malica

Predlagamo vam, da obračune napravite vsak mesec, v začetku meseca za pretekli mesec, potne naloge pa je najbolje (in pravilno) napraviti sproti.

Obračun prevoza na delo in kilometrin

Podjetnik sam oziroma v nekaterih primerih računovodja za podjetje vsak mesec napravi izračun nadomestil za prevoz na delo ter za službene poti. V začetni fazi podjetij se te izračune ponavadi izdeluje kar ročno v Excelu ali Wordu, kasneje pa večina podjetij za to uporablja katerega izmed programov za računovodstvo, kot je na primer Minimax.

Napraviti je potrebno dva obračuna, in sicer za:

  • prevoz na delo,
  • kilometrine (službeno potovanje).

Omenjena izračuna sta sicer dokaj rutinska zadeva, pa vendarle vsak mesec podjetniku vzameta kar nekaj časa. Iz tega razloga smo se odločili, da vam delo nekoliko olajšamo ter vam vsak mesec posredujemo omenjena dva dokumenta, in sicer v taki obliki, da boste imeli z njima kar najmanj dela.

Zneski za povračila so trenutno naslednji:

Prevoz na delo in z dela (km) Službeno potovanje (km)
0,21 evra 0,43 evra

a.) Prevoz na delo

Pri prevozu na delo se obračunajo kilometri namenjeni prevozu od doma do pisarne ter nazaj. Poglejmo si nekaj bistvenih točk, ki jih je potrebno upoštevati pri koriščenju nadomestila za prevoz na delo.

  • Povračilo stroškov za prevoz na delo in z dela se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine stroškov javnega prevoza od običajnemu prebivališču najbližjega postajališča do mesta opravljanja dela, če je mesto opravljanja dela vsaj en kilometer oddaljeno od delojemalčevega običajnega prebivališča.
  • Mesto opravljanja dela po tej uredbi je mesto, kjer se delo opravlja oziroma se začne opravljati. Običajno prebivališče po tej uredbi je prebivališče delojemalca, ki je najbližje mestu opravljanja dela. Drugo prebivališče delojemalca je običajno prebivališče po tej uredbi le, če se delojemalec od tam vsaj štirikrat tedensko vozi na mesto opravljanja dela.
  • Javni prevoz po tej uredbi je prevoz, ki je pod enakimi pogoji dostopen vsem uporabnikom prevoznih storitev in se izvaja v komercialne namene razen prevoza, ki se opravlja z osebnim ali s kombiniranim vozilom. Javno prevozno sredstvo po tej uredbi je prevozno sredstvo, s katerim se opravlja javni prevoz. Postajališče po tej uredbi je mesto, kjer je mogoče uporabiti javno prevozno sredstvo, in je kot tako določeno v aktih prevoznika.
  • Če je najbližje postajališče od običajnega prebivališča oddaljeno več kot en kilometer, se v davčno osnovo poleg povračila stroškov iz prvega odstavka ne všteva povračilo stroškov prevoza do višine 0,18 evrov za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in le-temu najbližjim postajališčem.
  • Če delojemalec iz utemeljenih razlogov ne more uporabljati javnega prevoza, se v davčno osnovo, ne glede na tretji in četrti odstavek tega člena, ne všteva povračilo stroškov prevoza do višine 0,18 evrov za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela.
  • Za določanje oddaljenosti v skladu s tem členom se upoštevajo najkrajše običajne cestne povezave.
  • Če ima delojemalec pravico do uporabe službenega vozila za privatne namene in mu delodajalec za tako uporabo službenega vozila zagotovi tudi gorivo, se povračilo stroškov za prevoz na delo všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.
  • Delojemalcu, ki dosega dohodek iz delovnega razmerja iz tujine, se ne glede na prvi, tretji, četrti in peti odstavek tega člena prizna strošek prevoza na delo in z dela do višine 0,18 evrov za vsak polni kilometer razdalje med običajnim prebivališčem in mestom opravljanja dela.

V nadaljevanju si lahko ogledate vnaprej pripravljen dokument v Excelu. Izpolniti je potrebno samo polja, ki so obarvana; vsi konstantni podatki so že vnaprej vnešeni:

b.) Službeno potovanje

Do nadomestila med službenim potovanjem smo upravičeni, če opravimo pot med delovnim časom. Nadomestilo uveljavljamo preko potnih nalogov. 

  • Povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine dejanskih stroškov za prevoz z javnimi prevoznimi sredstvi, za prevoz, ki se izvaja z osebnim avtomobilom ali s kombiniranim vozilom v komercialne namene, ali za najem osebnega avtomobila.
  • Za povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju se šteje tudi povračilo stroškov za takse (letališke takse, peronske karte in podobno), povračilo stroškov za gorivo, če se uporablja službeno vozilo, cestnine in parkirnine ter povračilo stroškov za prevoz in prenos stvari oziroma prtljage.
  • V primeru, da delojemalec uporablja lastno prevozno sredstvo, se povračilo stroškov prevoza na službenem potovanju ne všteva v davčno osnovo do višine 0,37 evrov za vsak prevožen kilometer.

V nadaljevanju si lahko ogledate vnaprej pripravljen dokument v .pdf in .doc formatu:

Obračun dnevnic, prenočevanje na službenem potovanju in terensko delo

Trajanje službenega potovanja v Sloveniji Višina povračil stroškov v zvezi z delom in drugih dohodkov, ki se ne vštevajo v davčno osnovo (EUR)
12 do 24 ur 21,39
8 do 12 ur 10,68
6 do 8 ur 7,45

Če traja službeno potovanje v tujini nad 14 do 24 ur, se v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva dnevnica do višine zneska, ki je za posamezno državo oziroma območje določen v predpisu Vlade Republike Slovenije. Slednja namreč ureja povračila stroškov za službena potovanja v tujino. Če traja službeno potovanje v tujini nad 8 do 14 ur se v davčno osnovo ne všteva dnevnica do višine 75 odstotkov zneska iz omenjenega predpisa, če traja službeno potovanje v tujini nad 6 do 8 ur, se v davčno osnovo ne všteva dnevnica do višine 25 odstotkov zneska iz predpisa Vlade.

Prenočevanje na službenem potovanju

Povračilo stroškov prenočevanja na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine dejanskih stroškov za prenočevanje.

Povračilo stroškov prenočevanja na službenem potovanju se ne všteva v davčno osnovo, če je dokumentirano s potnim nalogom in z računi.

Terensko delo

Če delodajalec zagotovi prehrano in prenočevanje, se delojemalcu v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja ne všteva terenski dodatek iz prvega odstavka tega člena do višine 4,49 evrov na dan.

Delovni dnevi, prazniki in ure

Podatki, ki jih potrebujemo za obračune, so tudi število delovnih dni in praznikov ter delovna obveznost v urah po posameznih mesecih.

Vse potrebne podatke boste našli v članku: Delovni dnevi, prazniki in ure >>

Nadomestilo za prehrano

Spodnja tabela prikazuje povračilo stroškov za prehrano med delom, ki se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja:

EUR na dan Zakonska podlaga
3,56 Po Kolektivni pogodbi o izredni uskladitvi plač za leto 2007 in načinu usklajevanja plač, povračilu stroškov v zvezi z delom in drugih osebnih prejemkih za leti 2008 in 2009 (KPPl) Url 62/2008: od 1.1.2009 dalje.
3,91 Za zaposlene v državnih organih, organih lokalnih skupnosti, agencijah, skladih, javnih zavodih, javnih podjetjih in v bankah, ki so jih ustanovile lokalne skupnosti oziroma država ali, ki so v večinski lasti lokalnih skupnosti oziroma v večinski lasti države in v Slovenski razvojni družbi ter v drugih pravnih osebah javnega prava: za obdobje januar – junij 2012.
7,96 Po Uredbi o povračilu stroškov: od 30.8.2022 dalje.

Pogosta vprašanja glede povračila stroškov za prevoz in službena potovanja

V katerem primeru sem upravičen do povračila stroškov?

Podlaga za nadomestila stroškov za prevoz in službena potovanja je lahko zaposlitev v podjetju (s pogodbo o zaposlitvi), zadostuje pa tudi poslovodna pogodba. Do nadomestil so upravičeni tudi lastniki katerekoli oblike s. p..

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP računovodstvo

MP računovodstvo

MP računovodstvo je mreža računovodskih servisov po vsej Sloveniji. Vsa računovodstva uporabljajo sistem e-računovodstva, kar podjetnikom omogoča nižanje stroškov, lažji pregled nad delom in možnost za hitrejše poslovno odločanje. Preberite več >>


Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih (februar 2024)

Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih (februar 2024)

Samostojni podjetniki si sami plačujete prispevke za socialno varnost. Poravnati jih morate do 20. v mesecu za pretekli mesec. Kolikšni so aktualni zneski? Preberite več >>

Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Delna oprostitev plačila prispevkov ob odprtju prvega s.p.

Ob 1. vpisu v poslovni register je mogoče uveljavljati delno oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za odprtje s.p. Kakšna je delna oprostitev v praksi, si lahko preberete v spodnjem prispevku. Preberite več >>

Prispevki za enoosebni d.o.o. za poslovodne osebe – februar 2024

Prispevki za enoosebni d.o.o. za poslovodne osebe – februar 2024

Družbeniki enoosebnih družb imate še do 20. v mesecu čas, da plačate prispevke za socialno varnost za pretekli mesec. Preverite, kolikšna je višina aktualnih zneskov. Preberite več >>

Kako podjetnik sam plača prispevke

Kako podjetnik sam plača prispevke

Če želi podjetnik sam obračunati in plačati prispevke, se mora najprej registrirati v sistem eDavki. Registracija v sistem je možna z digitalnim potrdilom pooblaščenga overitelja. Če digitalnega potrdila še nimate, si ga lahko brezplačno priskrbite na upravni enoti. Preberite več >>

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Na tem mestu si lahko ogledate stopnjo oziroma višino prispevkov za socialno varnost, ki jih mora davčnemu uradu mesečno plačevati vsak samostojni podjetnik. Podatki o višini prispevkov se že nekaj let avtomatsko oddajajo v sistem eDavki, kjer lahko zmeraj preverite svoje obveznosti. Preberite več >>

Prispevki za popoldanski s.p. – januar, februar in marec 2024

Prispevki za popoldanski s.p. – januar, februar in marec 2024

Če svojo dejavnost opravljate prek popoldanskega s.p.-ja, morate do 20. v mesecu poravnati prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter prispevke za zdravstveno zavarovanje za pretekli mesec. Preberite več >>

Minimalna plača v Sloveniji od 1. januarja 1.253,90 evra

Minimalna plača v Sloveniji od 1. januarja 1.253,90 evra

Zakon o minimalni plači (ZminP) določa, da se minimalna plača enkrat letno uskladi najmanj z rastjo cen življenjskih potrebščin. Za uskladitev se uporabi uradni podatek Statističnega urada Republike Slovenije o medletni rasti cen življenjskih potrebščin decembra preteklega leta glede na december predpreteklega leta, ki je lani znašala 4,2 odstotka. Preberite več >>

Obračuni: delovni dnevi in prazniki v letu 2024

Obračuni: delovni dnevi in prazniki v letu 2024

V članku vam predstavljamo delovne dneve, delovne ure in praznike v letošnjem letu, ki jih potrebujete pri obračunu plač, kilometrin, prevozu na delo in podobno. V uvodu je predstavljena tabela praznikov in dela prostih dni, nato pa sledijo tabele za posamezne mesece. Preberite več >>

Navodila za oddajo davčnega obračuna za normirance

Navodila za oddajo davčnega obračuna za normirance

Samostojni podjetniki, ki ste se odločili, da boste v preteklem letu davčno osnovo ugotavljali z upoštevanjem normiranih odhodkov, morate najkasneje do 31. marca oddati davčni obračun. Pripravili smo navodila, s katerimi si lahko pomagate. Preberite več >>

Oznake:, , , , , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje