Dogodki

Izognite se 5 pogostim napakam v računovodstvu
V manjših podjetjih se pogosto zgodi, da lastniki poleg vsega ostalega v svoje roke vzamejo tudi računovodstvo. Velikokrat zato, da prihranijo nekaj denarja, pa tudi zato, ker menijo, da bodo temu opravilu kos. Pomembno je le, da ne naredijo nekaterih pogostih napak.

Glavne računovodske napake, ki se jim je treba izogniti
Računovodske napake se občasno zgodijo, vendar se jim je številnim s pravilnim načrtovanjem in pripravo mogoče izogniti. Vsi vemo, da običajno traja več časa, da popravimo napako na koncu, kot da jo popravimo takoj, ko jo opazimo.

UJP portal: kako izdati račun za proračunske uporabnike?
UJP portal je namenjen prav izstavljanju računov uporabnikom državnega proračuna oziroma predstavnikom javne uprave. V prispevku vam pojasnjujemo, kako uporabljati ta portal.

Knjigovodstvo – osnova računovodskega sistema podjetja
Knjigovodstvo je v poslovnem podjetju osnova računovodskega sistema podjetja. Vključuje evidentiranje, shranjevanje in pridobivanje finančnih transakcij za podjetje, neprofitno organizacijo ali posameznika.

Sprejemanje računov od tujih dobaviteljev
Slovenska podjetja zadnje čase čedalje pogosteje sodelujejo s tujino, zato smo na portalu Mladipodjetnik.si pripravili predstavitev osnovnih pravil, ki pridejo v poštev pri prejemanju računov za blago ali storitve od tujih dobaviteljev.

Moderne oblike računovodstva olajšajo in pocenijo poslovanje
V napornem podjetniškem urniku je še kako dobrodošlo, če lahko velik del računovodskih nalog prenesete na svojega računovodjo. Z internetnimi in mobilnimi aplikacijami ter računovodstvom v oblaku se je podjetnikom močno olajšalo poslovanje.

Zakaj je letno poročilo pomemben odraz vašega podjetja?
Letno poročilo je vaše komunikacijsko sredstvo, s katerim predstavite podjetje zunanjim in notranjim uporabnikom ter prikažete, kakšni so vaši rezultati.

Letna poročila gospodarskih družb in s.p.
Skladno z Zakonom o gospodarskih družbah morajo gospodarske družbe in samostojni podjetniki enkrat letno sestaviti letno poročilo, katerega obseg in vsebina sta odvisna od njihove velikosti. Podatki za razvrstitev v velikostni razred so število zaposlenih, prihodki od prodaje in vrednost aktive.

Imate težave z računi? Začnite uporabljati računovodski program!
Direktorji malih podjetij se morajo ukvarjati z marsikaterim opravilom. Med najmanj priljubljenimi je zagotovo knjigovodstvo. Nimate potrpljenja za številke in bi raje počeli kaj bolj zanimivega, vendar želite imeti urejene finance? Rešitev je računovodski program.

Kako lahko podjetniki poenostavite poslovanje?
Menjava denarja za kupljene izdelke oziroma storitve izgleda kot enostaven korak, a v resnici se v ozadju skriva dolg in kompleksen proces.

E-računi omogočajo sodoben način poslovanja
Ni zadosti, da podjetnik zgolj ve, kaj so e-računi. Mora se jih naučiti tudi uporabljati, saj bo le na ta način lahko konkuriral tekmecem.

Računovodski slovarček
Za vas smo naredili kratek pregled najpogostejših izrazov v računovodstvu, kot so npr. finančni in denarni tokovi, davki (DDV, davek od dobička gospodarskih družb) ter dohodninska lestvica, ki vam bodo pomagali pri razumevanju in pravilni uporabi le-teh.

Osnove računovodstva
Na vprašanje, katere so osnove računovodstva, ki jih mora vedeti vsak samostojni podjetnik in tudi tisti, ki ima d.o.o., vam bo odgovoril sledeči članek. V njem najdete razlage pojmov kot so dolgoročna sredstva, kratkoročna sredstva, viri sredstev, itd.

Stroški v podjetju
Vsi podjetniki si prej ali slej začnejo postavljati vprašanja kot so: kaj lahko dam v stroške, kako dokazujem, da so ti stroški upravičeni, kako lahko optimiziram poslovni rezultat? Dobro je, da o tem razmišljamo celo leto in ne šele decembra ali celo januarja.

MP računovodstvo
MP računovodstvo je mreža računovodskih servisov po vsej Sloveniji. Vsa računovodstva uporabljajo sistem e-računovodstva, kar podjetnikom omogoča nižanje stroškov, lažji pregled nad delom in možnost za hitrejše poslovno odločanje.

Primeri računov ter podobnih dokumentov
Novopečeni podjetniki najverjetneje še ne veste točno, kako izgledajo izdani računi ali podobni dokumenti, ki so potrebni za poslovanje podjetja. Na tem mestu si lahko ogledate primere računov: enostavni račun, avansni račun, predračun, primer kompenzacije...

Ključne informacije o regresu
ZDR-1 v 131. členu določa, da regres pripada vsakemu delavcu, ki je upravičen do letnega dopusta. Zakon določa minimalno višino regresa: ta znaša 804,96 EUR bruto. Kolektivna pogodba pa lahko določa tudi višji znesek regresa.

Kako naj se mala podjetja lotijo izterjave dolgov
Sprotno pošiljanje računov in opominjanje na plačilo občasno ne zadostujeta, dolg vaših strank pa se veča. Da vam neplačani računi ne bi povzročali težav pri poslovanju, morate včasih uporabiti tudi uradne, pravne metode. Pri tem vam lahko pomagajo strokovnjaki.

E-računi zaokrožujejo digitalno poslovanje
Zelo težko bi našli kakšno podjetje, ki sploh ne koristi prednosti digitalnega poslovanja. Praktično vsak podjetnik ima vsaj spletno stran in e-poštni naslov, mnogi pa so ugotovili, da sodobna tehnologija omogoča še veliko več.

Olajšajte si obračun plač
Kar nekaj je takšnih opravil, ki od podjetnika zahtevajo veliko pozornosti in mukotrpnega dela. Vsak, ki se je vsaj preizkusil v poslovnem svetu, je že seznanjen z vseprisotno birokracijo, z mnogimi postopki, obrazci, predpisi in podobnimi obveznosti.

Računovodski izkazi ter časovna obravnava knjižb
Ker se konec leta in z njim čas oddaje računovodskih izkazov počasi, a vztrajno bliža, bomo v tokratnem prispevku na kratko predelali osnove računovodskih izkazov ter obravnavo problema, nastanka poslovnega dogodka in njegovega plačila v dveh različnih računovodskih obdobjih.

Poenostavljeno elektronsko poslovanje
Nobenega razloga ni, da bi podjetniki še naprej vztrajali pri »staromodnem« načinu poslovanja preko papirja. Delo sodobnih podjetnikov se namreč seli na splet, temu trendu pa se nima smisla upirati.

E-računovodstvo (spletno računovodstvo)
E-računovodstvo ali spletno računovodstvo je moderen način vodenja računovodstva za podjetja in je v mnogih primerih tudi komunikacijsko sredstvo med podjetnikom ter računovodjo. Programi za e-računovodstvo nudijo ažurnost informacij, preglednost in optimizacijo poslovanja.

Obvezne sestavine računa
Izdajanje računa je enostaven postopek, ki ga obvlada vsak podjetnik. Pa izdan račun vsebuje vse obvezne podatke? Preverite pravilnost svojih izdanih računov s pomočjo te novice, kjer vam predstavljamo obvezne podatke za pravilno izdan račun po ZDDV, ZGD in SRS.

Zakaj Tina uporablja e-račun?
Klasična papirnata oblika računa se počasi poslavlja. Njegovo mesto je prevzel e-račun, ki ga izdamo kar v elektronski obliki. Uporablja ga tudi Tina, ki je v njem prepoznala precej več prednosti, kot zgolj znižanje materialnih stroškov.

Izdan račun za prejeto predplačilo (avansni račun)
Vsak davčni zavezanec mora poskrbeti, da v predpisanih rokih izda račun za blago ali za opravljeno storitev. Obveznost za izdajo računa določa 81. člen ZDDV-1. Enako velja tudi za izdajo računa za prejeto predplačilo.

So vaši računi točni?
Izdani računi vašim strankam povedo kar precej. Med drugim tudi o vašem poslu. Zato naj bodo profesionalni, lepo oblikovani in točni. Predstavljamo nekaj napotkov za račune, ki jih bodo vaše stranke zagotovo opazile - in jih hitreje poravnale.

Brezplačno do znanja o izdaji klasičnih, gotovinskih in e-računov
Podjetje SAOP d.o.o. vas vabi na brezplačen spletni seminar, na katerem boste preverili, ali vaši izdani računi resnično vsebujejo vse tisto, kar zahteva zakonodaja. Izdani računi so namreč različni, zakonodaja pa zahteva tudi različno vsebino glede na naravo računa.

Društvom po novem ni potrebno izdajati računov
Nepridobitnim organizacijam, vključno z društvi, ni več potrebno izdajati računov, pod pogojem, da v koledarskem letu ne zaslužijo več kot 5.000 evrov, da opravljajo nepridobitno dejavnost in da prodajajo svoje blago oziroma storitve potrošnikom, torej nezavezancem za DDV.