10 zanimivih prevzemov tehnoloških podjetij v preteklem letu

Za nami je zanimivo leto, ki je prineslo marsikatero presenečenje na področju prodaje uspešnih tehnoloških podjetij. Preberite si, za katera podjetja gre, in se prepričajte o pomembnosti vnaprej pripravljene strategije podjetniške žetve (ang. Exit Strategy), v katero spada tudi prodaja podjetja.
10 zanimivih prevzemov tehnoloških podjetij v preteklem letu

10 zanimivih prevzemov tehnoloških podjetij v preteklem letu

Marsikdo se v poslovne vode poda z željo, da bo po določenem času uspešno realiziral donos glede na vložena sredstva oziroma z drugimi besedami da bo uspešno realiziral podjetniško žetev (ang. Exit Strategy). Možnosti za to je več, podjetje se tako lahko odloči za javno prodajo delnic, prodajo najboljšemu ponudniku ali kaj povsem tretjega. Priporočljivo je, da podjetnik že dovolj zgodaj pripravi strategijo podjetniške žetve, saj si s tem bistveno izboljša možnosti za uspeh, skrajša sam postopek ob “exitu” ter obenem tudi poveča vrednost podjetja. 

Poglejmo si 10 najbolj zvenečih prodaj podjetij v preteklem letu. Gre za uspešna podjetja, ki so bila prodana za izjemno visoke zneske.

1.) Fitbit kupil – in uničil Pebble

Pebble je z zbranimi 20 milijoni dolarjev postal najbolj uspešen projekt na Kickstarterju. Njihova nosljiva tehnologija je navdušila množice, a ni minilo dolgo, ko je Fitbit, njegov glavni konkurent, v Pebblu videl hudega tekmeca. Konec leta je zato zanj odštel 40 milijonov dolarjev, prevzel njegovo intelektualno lastnino, v svoje vrste sprejel njihove talente ter podjetje zaprl. 

Pebble po prodaji konkurentu ne obstaja več (Vir slike: TheNextWeb)

2.) Mattel bo skušal napredovati skupaj s podjetjem Sproutling

Leta 1945 ustanovljeno podjetje Mattel, ki danes velja za priznanega proizvajalca igrač, je imelo kar precej težav s sledenjem napredku tehnologije. Odločili so se, da stopijo korak s časom in v ta namen so kupili mlado podjetje Sprouting, ki uspešno razvija nosljivo tehnologijo za dojenčke. Znesek, ki ga je Mattel odštel za mladi startup, do danes ni bil razkrit, govori pa se o visokih številkah.

3.) Harman bo Samsungu pomagal do vzpona

Tehnološki gigant Samsung je lani napravil enega najdražjih nakupov v letu. Za podjetje Harman, ki razvija avtomobilsko elektroniko, je odštel 8 milijard dolarjev, s tem pa si utrl pot do prevlade na področju elektronike na avtomobilskem tržišču. Samsung v to področje polaga velike upe, saj ni skrivnost, da bo avtomobilistična tehnologija v prihodnje doživela precej sprememb.

4.) Žalosten konec giganta Yahoo!

Ameriški telekomunikacijski gigant Verizon je lani naznanil odkup temeljne poslovne dejavnosti podjetja Yahoo. Internetni pionir, ki je sicer imel velike finančne težave že od zloma borze od leta 2000 dalje, je s tem zaključil svojo samostojno internetno pot. Verizon je potrdil, da bo za Yahoo odštel 4,83 milijarde dolarjev, s tem pa bo pridobil njegove internetne blagovne znamke (te uporablja več kot milijarda ljudi), elektronsko poštno storitev (ki ima preko 225 milijonov aktivnih uporabnikov), pa tudi oglaševalsko in analitičarsko spletno programsko opremo podjetja Yahoo.

Vzpon in propad giganta Yahoo! skozi čas (Vir slike: CNN Money)

5.) Walmart v borbo proti Amazonu z nakupom startupa Jet

Gre za še eno tradicionalno prodajo mladega tehnološkega podjetja gigantu. Jet je mlad startup, ki so ga tuji mediji označili za naslednika Amazona. Še preden je uradno zaživel je v zgolj treh rundah zbral okoli 220 milijonov dolarjev, skupno pa preko 500. Zdaj je del velikana Walmarta, ki je zanj odštel 3 milijarde dolarjev. Nakup startupa Jet je največji korak v boju proti Amazonu, ki ga je naredil Walmart.

6.) Microsoft se bo z vami povezoval kar preko LinkedIna

26 milijard dolarjev. Toliko je Microsoft odštel za LinkedIn, družabno omrežje za profesionalce. Gre za zgodovinsko prodajo, predvsem zaradi dveh stvari: LinkedIn je prvo veliko družabno omrežje, ki je bilo prodano enemu izmed starejših, priznanih tehnoloških gigantov; Microsoft je s tem korakom napravil svoj največji nakup, kar pomeni, da ima z LinkedInom zagotovo velike načrte. Nakup bo prinesel svetlo točko tudi LinkedInu, ki je na voljo v več kot 200 državah in ima več kot 105 milijonov mesečno aktivnih uporabnikov. Analitiki menijo, da bo z Microsoftovo pomočjo vendarle postal dovolj močan za uspešen boj s podjetji, ki razvijajo podobne storitve.

7.) Združili sta se podjetji pod okriljem Elona Muska: Tesla Motors in SolarCity 

Delničarji so dali zeleno luč in podjetju Tesla Motors dovolili nakup podjetja SolarCity. Ta bo pod okrilje Tesla Motors prišel za 2,6 milijarde dolarjev. Za Muska posel pomeni korak bližje k novemu cilju: združitvi Tesline tehnologije razvoja baterij in proizvodnje moči SolarCityja. V podjetju so prepričani, da bodo tako še lažje oblikovali pot do energije, ki jo bo možno shranjevati in uporabljati.

Tesla Motors in SolarCity (Vir slike: Webania.net)

8.) Ko mlajše podjetje kupi starejšega: Snapchat prevzel Bitstrips

Bitstrips, mlado podjetje, ki razvija personalizirane emoje (čustvene simbole), je dobilo novega lastnika. Zdaj je v rokah podjetja Snapchat, ki je pravzaprav mlajše od njegaPo poročanju tujih medijev naj bi Snapchat zanj odštel 100 milijonov dolarjev.

9.) Uber odštel milijone za mladi izraelski startup OTTO

Samovozeči avtomobili vse bolj polnijo strani medijev. Prihodnost, katere potencial so že prepoznali velikani, kot je na primer Uber, je v razvoju avtonomnih vozil. Prav to ameriško podjetje je že lanskega avgusta odkupilo tehnologijo izraelskega startupa OTTO, ki razvija samovozečo tehnologijo v pomoč voznikom tovornjakov (še posebej na varnostnem področju), obenem pa razvija tudi avtomatizacijo za vožnjo tovornjakov po avtocestah. Njihova tehnologija bo voznikom omogočila brezskrben počitek, medtem ko bi sistem prevzel krmilo. In cena za prevzem? 680 milijonov dolarjev za podjetje, staro manj kot leto dni.

10.) CNN taps Beme

Tudi novičarski mediji si očitno želijo odrezati svoj kos digitalne pogače. CNN je namreč lani za 25 milijonov dolarjev odkupil startup Beme, s tem pa pod svoje okrilje pridobil troje: aplikacijo za deljenje video vsebin, odličnega YouTuberja Caseyja Neistata ter njegovo 11 člansko ekipo sodelavcev. Neistat bo ostal na čelu svojega mladega podjetja, ki bo še vedno delovalo samostojno, a pod okriljem CNN-a.

Vir: TheNextWeb

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Virtualna pisarna / sedež podjetja v Ljubljani

Virtualna pisarna / sedež podjetja v Ljubljani

Virtualna pisarna je odlična rešitev za vse, ki ne potrebujete lastne pisarne ali ne morete pridobiti dovoljenja za registracijo naslova. Virtualna pisarna v Ljubljani omogoča dovoljenje za poslovanje na našem naslovu, hkrati pa lahko na naši SPOT točki odprete podjetje / spremenite sedež podjetja. Preberite več >>


Disney bo v zabaviščne parke vložil 60 milijard dolarjev

Disney bo v zabaviščne parke vložil 60 milijard dolarjev

Disney bo občutno povečal svoje investicije v zabaviščne parke. Zakaj se je družba odločila za takšno potezo in kakšen zaključek lahko iz tega potegnemo mi? Preberite več >>

Šestmesečni euribor je že presegel 4%

Šestmesečni euribor je že presegel 4%

Evropska centralna banka v zadnjem času stalno zvišuje ključne obrestne mere. Opazno je poskočila tudi referenčna obrestna mera euribor. Vrednost šestmesečnega euriborja je že presegla 4%. Preberite več >>

7 dejavnikov, ki lahko vplivajo na učinkovitost vaših naložb

7 dejavnikov, ki lahko vplivajo na učinkovitost vaših naložb

Vrednost naložb je odvisna od tržnih pogojev. Zavedati se morate, da pretekli donosi ne zagotavljajo nujno, da boste dosegli dobre finančne rezultate tudi v prihodnosti. Vedno se posvetujte s finančnim svetovalcem, preden sprejmete kakršne koli naložbene odločitve. Preberite več >>

South Central Ventures pomembno prispeva k razvoju zagonskega ekosistema v regiji Jugovzhodne Evrope

South Central Ventures pomembno prispeva k razvoju zagonskega ekosistema v regiji Jugovzhodne Evrope

South Central Ventures, vodilni regijski upravljavec skladov tveganega kapitala s pisarnami v Ljubljani, Zagrebu, Beogradu in Skopju, z odprtjem novega sklada SCV Technology Fund III povečuje sredstva v njihovem upravljanju za 70 milijonov evrov. V novi sklad so investirali tako institucionalni kot dobro poučeni zasebni vlagatelji, največja tuja med njimi sta Evropski investicijski sklad (EIF) in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD), od slovenskih vlagateljev pa Zavarovalnica Triglav d. d. in BTC d. d. Preberite več >>

Kako izbrati zanesljivo slovensko igralnico v 2022

Kako izbrati zanesljivo slovensko igralnico v 2022

Spletne igralnice so v Sloveniji postale bolj priljubljene in priročne kot v preteklih letih. Igre na srečo so v državi zakonite od leta 1995, ko je bil uveljavljen slovenski Zakon o igrah na srečo. Z novim Zakonom o igrah na srečo iz leta 2013 so spletne igralnice postale uradno zakonite. Preberite več >>

3 nasveti za uspešno iskanje investitorjev

3 nasveti za uspešno iskanje investitorjev

Zbiranje sredstev je izjemno naporno in dolgotrajno početje – zahtevni sestanki s potencialnimi vlagatelji podnevi, mučno ukvarjanje s številkami ponoči. Čeprav vas lahko proces izčrpa, se ne smete predati. Mladim podjetnikom v iskanju investitorjev ponujamo nekaj nasvetov. Preberite več >>

Najem stanovanjskega kredita

Najem stanovanjskega kredita

Najem kredita za nakup ali gradnjo nepremičnine je zelo pomembna odločitev, kjer se je predhodno potrebno dobro pozanimati pod kakšnimi pogoji nudijo kredite različne banke. V tem članku bomo predstavili predvsem katere pogoje morate izpolnjevati, da vam banka lahko odobri kredit in kako se določa kreditna sposobnost pri posameznih bankah. Preberite več >>

Nekster, inovativno naložbeno množično financiranje

Nekster, inovativno naložbeno množično financiranje

Pri zagotavljanju obstoja in nemotenega poslovanja mladih podjetij odigrajo ključno vlogo redni prilivi in zagotovljen denarni tok. Predvsem v prvih letih poslovanja pa to predstavlja precejšen izziv, ki ga podjetja rešujejo na klasičen ali sodoben način. Preberite več >>

Iz prve roke: poslovni angeli kot investitorji in delovanje kluba Poslovni angeli Slovenije

Iz prve roke: poslovni angeli kot investitorji in delovanje kluba Poslovni angeli Slovenije

Poslovni angeli so ena izmed možnosti, kako lahko inovativni startupi pridobijo finančna sredstva, ki jih potrebujejo za zagon ali širjenje poslovanja. V Sloveniji je glavni akter na tem področju klub Poslovni angeli Slovenije, katerega namen je v povezovanju poslovnih angelov z ustreznimi startupi. Preberite več >>

Oznake:, ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje