
12 nasvetov za boljši spanec (Vir slike: Pixabay.com)
Vsak dan hodite spat in se zbujajte ob določeni uri
Čeprav je poležavanje med vikendi zabavno, pri tem vaše telo trpi, saj razlike v spanju med tednom in čez vikend zmedejo vašo notranjo uro. Temu se lahko izognete tako, da se vsak dan zbujate in vstajate ob isti uri.
Preden se odpravite v posteljo, se izogibajte elektronskim napravam
Morda se vam zdi, da vas brskanje po Instagramu pred spanjem sprošča, vendar boste zaradi tega dejansko težje zaspali. Raziskave so pokazale, da svetloba, ki jo oddajajo mobilni telefoni in druge elektronske naprave, ovira izločanje melatonina, hormona, ki sporoča telesu, da je čas za spanje. Strokovnjaki priporočajo, da ugasnete elektronske naprave vsaj eno uro, preden se odpravite spat. Tako boste našli tudi čas za branje knjige, s katero že dolgo odlašate.
Redno telovadite
Odnos med spanjem in telovadbo je zapleten. Raziskava, opravljena na manjšem vzorcu žensk, ki trpijo za nespečnostjo, je dokazala povezavo med telovadbo in boljšim spancem. Raziskava je pokazala tudi, da so ženske po štirih mesecih redne telovadbe dnevno spale najmanj 45 minut več kot prej. Bolj kot boste naspani, bolj verjetno boste telovadili – in obratno.
Jejte raznoliko hrano
Raziskave so pokazale, da je dolžina spanja povezana s hrano, ki jo zaužijemo. Ljudje, ki vsako noč spijo med 7 in 8 ur, glede na rezultate raziskave jedo najbolj raznoliko hrano. Strokovnjaki vam seveda ne morejo zagotoviti, da boste bolje spali, če boste v svoj jedilnik vključili čim več različnih jedi, vendar pa s tem svojemu telesu zagotovo ne boste škodili.
Izogibajte se kofeinu vsaj šest ur pred spanjem
Kofein je eden najboljših načinov za jutranje prebujanje, če pa ga uživamo, preden se odpravimo v posteljo, lahko zmoti naš spanec. Raziskava, opravljena na vzorcu 12 zdravih ljudi, ki spijo normalno, je pokazala, da so spali najbolje, če niso zaužili kofeina vsaj 6 ur pred spanjem.
Vaša spalnica naj bo hladna
Raziskave kažejo, da obstaja optimalna temperatura za spanje, in sicer 15 do 19 stopinj Celzija, če ste oblečeni v pižamo in pokriti z odejo, in 30 do 32 stopinj, če ne spite oblečeni. Strokovnjaki menijo, da ohlajanje telesa spodbudi spanec.
Bodite pozorni na to, koliko spanja potrebujete
Z leti se potrebe po spanju spreminjajo, zato upoštevajte priporočeno dolžino spanca glede na svojo starost:
- 0–3 mesece: 14–17 ur
- 4–11 mesecev: 12–15 ur
- 1–2 leti: 11–14 ur
- 3–5 let: 10–13 ur
- 6–13 let: 9–11 ur
- 14–17 let: 8–10 ur
- 18–64 let: 7–9 ur
- nad 65 let: 7–8 ur
Ne pritiskajte gumba za »dremež«
Gumb za dremež je zjutraj zelo mamljiv, vendar lahko vpliva na vaš spalni cikel in povzroči, da ste čez dan bolj utrujeni. Pritiskanje gumba za dremež ni priporočljivo iz dveh razlogov. Dodatni 10-minutni spanec, ko ste se že zbudili, je manj kvaliteten, kot če bi nemoteni spali, ne da bi vas zmotila budilka. Hkrati pa se vaše telo, ko spet zaspite, pripravi na nov spalni cikel, ki ga ne morete dokončati, kar negativno vpliva na vas.
Izogibajte se alkoholu
Če ste že kdaj spili kak kozarček preveč, veste, da alkohol včasih lahko deluje uspavalno. Vendar študije kažejo, da alkohol vpliva na določene dele vaših možganov in s tem na kakovost vašega spanca. Alkohol namreč zavira globoke, krepčilne faze spanca, zato ste naslednji dan utrujeni in neprespani.
Bodite pozorni na to, v kakšnem položaju spite
Če težko zaspite in se zbujate v bolečinah, vam bo morda pomagala sprememba položaja, v katerem spite. Ljudje, ki raje spijo na boku, manj pogosto poročajo o bolečinah in neprespanih nočeh kot tisti, ki spijo v drugih položajih.
Najstniki, ne zbujajte se prezgodaj
Osnovno- in srednješolcem kronično primanjkuje spanja. Strokovnjaki zato priporočajo, naj se zbujajo pozneje, temu pa naj se prilagodijo tudi šolski urniki. Pouk naj se ne bi začel pred 8.30.
Ne izogibajte se soncu
Nekatere raziskave kažejo, da delo v popolnoma zaprtih prostorih, kamor ne seže niti žarek sonca, lahko negativno vpliva na dolžino in kakovost spanca. Izpostavljenost soncu lahko izboljša vašo produktivnost podnevi in vam pomaga pri spanju ponoči.
Vir: Business Insider