Vir slike: Pixabay
Svetovni povprečni stroški vdora podatkov so leta 2023 znašali 4,45 milijona ameriških dolarjev. V primerjavi z letom 2020 gre kar za 15-odstotno povečanje. Podjetja morajo okrepiti svojo obrambo s proaktivnimi in celovitimi strategijami, saj kibernetski nasprotniki postajajo vse bolj sofisticirani. V tej dobi negotovosti je ključ do zaščite v nenehnem spremljanju nevarnosti.
Pomen nenehnega spremljanja
Stalno spremljanje ni le orodje, ampak način mišljenja. Gre za proaktiven in celovit pristop k kibernetski varnosti. Le-ta presega reaktivne ukrepe iz preteklosti in poudarja nenehno zbiranje, analizo in korelacijo podatkov. Gre za sistem stalnega nadzora, ki organizacijam omogoča, da so vedno korak pred kibernetskimi nasprotniki.
Glavna prednost je seveda zgodnje prepoznavanje groženj. Uporaba napredne analitike in strojnega učenja pomaga preseči zaznavanje na podlagi podpisov in prepoznati anomalije, ki lahko kažejo na potencialne grožnje.
Ko pride do kršitev, ima nadzorni sistem ključno vlogo pri izolaciji ogroženih sistemov. Ta strategija zadrževanja omejuje radij širitve napada. Po kršitvi je zmožnost hitre in učinkovite ublažitve vpliva dokaz odpornosti, ki jo zagotavlja stalno spremljanje.
Nenehno spremljanje daje podjetjem dragocen vpogled v taktike napadalcev. Podjetja lahko okrepijo svoje varnostne kontrole in ustvarijo prilagodljivo obrambno strukturo, ki je prilagojena delovanju nasprotnikov.
Finančno breme kibernetskih napadov presega stroške takojšnje sanacije. Zmanjšanje vpliva kršitev in optimizacija odziva na incidente občutno zmanjšata skupni gospodarski davek kibernetskih incidentov. Podjetje naj kibernetsko varnost spremeni iz nujnega stroška v strateško naložbo, ki varuje podatke in dobiček.
Odziv na napade
Da bi zagotovili popolno preglednost, mora celovit načrt spremljanja upoštevati vsako končno točko, omrežje in programsko opremo, ki jo vaše podjetje uporablja. Kot tak je prvi korak ocena vsakega sredstva znotraj mreže podjetja. Vendar niso vsa sredstva enaka. Dajanje prednosti spremljanju je bistveno za zaščito najdragocenejših informacij. Omogočanje organizacijam, da svoje vire usmerijo tja, kjer so najpomembnejši, pomaga ustvariti ciljno usmerjeno obrambo.
Struktura spremljanja mora vključevati tudi načrt odzivanja na incidente. Zaradi svoje zmožnosti, da organizacijam omogoči snemanje kibernetskih napadov, odziv nanje in učenje iz njih, je poročanje o incidentih zelo pomembno. Podjetja se tako hitro in odločno odzovejo, da ublažijo morebitno škodo, ko je zaznana grožnja.
Izbira najprimernejše tehnologije in orodij za spremljanje je ključnega pomena. Za popolno preglednost mora vzpostavljena struktura spremljanja upoštevati vsak vektor napada, ki se lahko uporabi za kibernetski napad. Glede na razširjeno naravo današnje napadalne površine je izbira pravih orodij najpomembnejša.
Katera orodja poznamo?
Večina podjetij na primer začne z orodjem za spremljanje varnostnih informacij in dogodkov (SIEM), ki mu sledita rešitev za zaznavanje in odziv končne točke (EDR) in rešitev za poenoteno upravljanje končne točke (UEM). SIEM išče vzorce, ki varnostnim ekipam olajšajo prepoznavanje napadov, vdorov in tehničnih težav. EDR po drugi strani zbira podatke iz vsake končne točke in uporablja umetno inteligenco za ugotavljanje groženj.
Medtem ko na zunaj tako SIEM kot EDR ponujata vidnost, se EDR osredotočajo na končne točke, SIEM pa pokriva celotno omrežje. Vendar EDR ponuja globlje zmogljivosti glede odzivanja na incidente, kar varnostnim ekipam omogoča, da se uprejo. Po drugi strani pa UEM uporabljajo svoje zmogljivosti na daljavo za spremljanje skladnosti naprave. Neskladne naprave, ko so identificirane, je mogoče označiti in jih upravljati na daljavo.
Izbrana orodja se morajo neopazno integrirati v obstoječi sistem kibernetske varnosti.
Na razvijajočem se področju kibernetske varnosti se morate vedno zavedati novih tveganj. Za odziv na spreminjajoče se grožnje so potrebne nenehne izboljšave. Ključni so redni pregledi in posodobitve.
Usposobite svoje zaposlene
Nenazadnje so pomembni tudi vaši zaposleni. Težava s kompleksnimi orodji, kot je SIEM, je, da za upravljanje potrebujejo usposobljene varnostne strokovnjake. Poleg varnostnih strokovnjakov mora biti vsak zaposleni obveščen o najnovejših kibernetskih grožnjah in vektorjih napadov prek rednih delavnic in usposabljanj. Če bodo zaposleni vedeli, kako kriminalci kršijo varnost, bodo lažje opazili najmanjše znake, ki bi jim lahko pomagali prepoznati kršitev.
Vir: Enterpreneur