
Vir slike: Pixabay
Dolgoletna zahteva podjetnikov, da breme nadomestil v času bolniškega staleža preide z delodajalca na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije že po 20 koledarskih dneh, je končno realizirana.
Državni zbor RS je konec januarja potrdil novelo zakona, ki ureja to področje, spremembe pa pričnejo veljati s 1. marcem letos.
Državni zbor je potrdil noveli zakonov o delovnih razmerjih in o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki skrajšujeta obdobje nadomestila za bolniško odsotnost v breme delodajalca. V skladu z novelama se bo obdobje nadomestila za bolniško odsotnost zaposlenih, ki se izplačuje v breme delodajalca, skrajšalo s sedanjih 30 delovnih dni na 20 delovnih dni za posamezno odsotnost z dela, vendar na največ 80 dni v koledarskem letu. Enako bo veljalo za samostojne podjetnike, ki sami nosijo breme stroškov zaradi bolniške odsotnosti.
Kakšna so pravila v primeru ponavljajoče se bolniške odsotnosti?
V primeru dvakratne ali večkratne zaporedne odsotnosti z dela zaradi iste bolezni ali poškodbe, ki ni povezana z delom, do 20 delovnih dni, prekinitev med eno in drugo odsotnostjo pa traja manj kot 10 delovnih dni, gre nadomestilo plače za drugo oz. vsako nadaljnjo odsotnost v breme zdravstvenega zavarovanja.
S sprejemom novele zakona bo obrtnikom in samostojnim podjetnikom omogočeno, da bo odslej tudi njihova prioriteta zdravje in da bodo v času bolezni dejansko okrevali, ne pa delali. Mnogi so bili namreč primorani bolni hoditi na delo, da so lahko ob koncu meseca plačali prispevke.
Vir: ozs.si