
Delo upokojencev v 2016 (Vir slike: freeimages.com)
Pri marsikaterem posamezniku, ki je že izpolnil pogoje za upokojitev, želja po delu in (dodatnem) zaslužku še ni povsem izplahnela. Kljub pridobljeni pravici do prejemanja pokojnine, bi takšni posamezniki še naprej hoteli opravljati dejavnost. Novela ZPIZ-2B na novo ureja obstoj tovrstnega dvojnega statusa (statusa upokojenca in statusa osebe, ki opravlja dejavnost).
V nadaljevanju navajamo in pojasnjujemo nekaj sprememb v zvezi z nezdružljivostjo prejemanja starostne ali predčasne pokojnine in hkratnega opravljanja dela ali dejavnosti, ki jih vsebuje novela Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju:
1. Izplačevanje 20 odstotkov predčasne ali starostne pokojnine
Zavarovancu, ki je vključen v obvezno zavarovanje s polnim delovnim oziroma zavarovalnim časom in izpolnjuje pogoje za pridobitev starostne ali predčasne pokojnine se (pod pogojem, da se za to odloči!), izplačuje 20 odstotkov pokojnine do katere bi bil upravičen na dan njene uveljavitve. Izplačilo dela pokojnine pa ni več omejeno na dopolnitev strarosti 65 let.
Torej, tisti, ki bi se lahko upokojili pa se odločijo za nadaljevanje opravljanja dela oziroma dejavnosti, bodo ob zaslužku prejemali tudi 20 odstotkov pokojnine.
2. Ponovni vstop uživalca pokojnine v obvezno zavarovanje
Uživalcu starostne, predčasne ali vdovske pokojnine, ki začne delati najmanj 2 uri dnevno ali 10 ur tedensko oziroma, ki opravlja dejavnost najmanj s četrtino polnega zavarovalnega časa, se izplačuje sorazmerni del pokojnine, in sicer v višini:
- 75 odstotkov, ko zavarovanec dela dve uri dnevno ali znaša zavarovalni čas od 10 do 14 ur tedensko,
- 62,5 odstotka, ko zavarovanec dela tri ure dnevno ali znaša zavarovalni čas od 15 do 19 ur tedensko,
- 50 odstotkov, ko zavarovanec dela štiri ure dnevno ali znaša zavarovalni čas od 20 do 24 ur tedensko,
- 37,5 odstotka, ko zavarovanec dela pet ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 25 do 29 ur tedensko,
- 25 odstotkov, ko zavarovanec dela šest ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 30 do 34 ur tedensko in
- 12,5 odstotka, ko zavarovanec dela sedem ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 35 do 39 ur tedensko.
3. Delna pokojnina
Zavarovanec, ki je pridobil pravico do predčasne ali starostne pokojnine po ZPIZ-2, lahko pridobi pravico do delne pokojnine, če ostane v obveznem zavarovanju v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega oziroma zavarovalnega časa, vendar najmanj 2 uri dnevno ali 10 ur tedensko.
Torej, vsi zavarovanci (delavci v delovnem razmerju, samostojni podjetniki, družbeniki in hkrati poslovodne osebe in kmetje), ki izpolnijo pogoje za upokojitev, imajo možnost prejemati najmanj 75 odstotkov pokojnine, če se vključijo v obvezno zavarovanje za 2 uri na dan ali 10 ur tedensko. Pred ZPIZ-2B so imeli možnost vključitve v obvezno zavarovanje za najmanj 4 ure dnevno ali 20 ur tedensko.
Rok za uskladitev dvojnega statusa
Uživalci pokojnine (406. člen ZPIZ-2), ki so hkrati prejemali pokojnino oziroma se jim ni bilo treba vključiti v obvezno zavarovanje, ker jim je bil na podlagi dosedanjih predpisov podaljšan rok za uskladitev statusa do 31.12.2015, morajo status uskladiti do 31.01.2016.
Le-ti lahko z delom ali dejavnostjo nadaljujejo, če po tem datumu ponovno vstopijo v obvezno zavarovanje za najmanj 2 uri dnevno ali 10 ur tedensko. Pri tem pa Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje pojasnjuje, da zavarovanje za 2 uri dnevno oziroma 10 ur tedensko predstavlja zgolj zavarovalni čas, ki vpliva na odmero sorazmernega dela pokojnine in ne predstavlja omejitve obsega opravljanja dejavnosti.
Sicer pa morajo samozaposlene osebe ali družbeniki, ki so hkrati poslovodne osebe, svojo dejavnost do 31.01.2015 izbrisati iz poslovnega registra.
Upokojenci, ki so lastniki d.o.o. in hkrati poslovodne osebe, lahko poslovodno funkcijo prepustijo nekomu drugemu.
Ostale možnosti za upokojenca, ki želi prejemati polno pokojnino in poleg tega delati:
- delo preko civilne pogodbe (avtorska,podjemna itd.)
- opravljanje začasnega in občasnega dela upokojencev
- opravljanje osebnega dopolnilnega dela
- opravljanje kratkotrajnega dela
Vse o t. i. upokojenskem s.p. si lahko preberete v članku S.p. za upokojence >>
Vse o drugih oblikah dela, ki ga lahko opravlja upokojenec, pa najdete v članku Druge oblike dela za upokojence >>
Viri: