
Vir slike: Pixabay
Uporaba elementov igre na delovnem mestu ni nov koncept. Google je v preteklosti izvajal izzive reševanja ugank, da bi privabil iskalce zaposlitev, kar mu je omogočilo, da med njimi prepozna močne kandidate.
Igrifikacija (angleško: gamification) pomeni uporabo načinov razmišljanja v igri in mehanizmov igre v ne-igralniškem kontekstu z namenom aktivnega sodelovanja in večje vpletenosti igralca oz. zaposlenega pri reševanju določenega problema in povečanju igralčevega prispevka. Gre za novejši koncept motiviranja, ki izhaja iz sveta informacijskih tehnologij, iger in spletnih igric.
Kakšne so prednosti igrifikacije na delovnem mestu?
1. Boljše sodelovanje
Igre sprožijo sproščanje dopamina v naših možganih, ko dosežemo cilje ali prejmemo nagrado. Dopamin povzroča občutek ugodja in zadovoljstva. Igrifikacija na delovnem mestu uporablja enaka načela. Pri zaposlenih ustvarja občutek možnosti dosežka višjega cilja in tako dviguje motivacijo.
2. Organizacijska uskladitev
Z igrifikacijo bodo zaposleni verjetno sprejeli vedenje, prednostne naloge in cilje, ki se ujemajo s cilji podjetja. Vsi začnejo delati za iste cilje. Igrifikacija lahko tudi vcepi in okrepi temeljne vrednote organizacije. Zaposleni se preko igralnih mehanizmov na področju delovnih nalog učijo, katera vedenja in načini dela odražajo kulturo in vrednote podjetja.
3. Timski duh
Timske naloge in cilji iger motivirajo zaposlene, da delajo skupaj in spodbujajo drug drugega k večji produktivnosti, tako kot v ekipnih športih. Ko so delovna mesta igrificirana in ekipe sodelujejo, da bi si prislužile točke, to spodbuja močnejši občutek timskega dela.
4. Izboljšana izkušnja usposabljanja
Z igrifikacijo je usposabljanje bolj privlačno. Pri igrah so ljudje pozorni na to, da ne izgubijo točk. Zaposleni imajo igrificirano usposabljanje radi, ker ga doživljajo kot zabavno igro in ne kot obveznost. V primerjavi s pasivnimi delavnicami lahko podjetja s simuliranimi scenariji zagotovijo aktivno učenje.
5. Povratne informacije v realnem času
Letni pregledi za zaposlene niso tako koristni za popravljanje in izboljšanje uspešnosti podjetja. Z igrifikacijo si zaposleni prizadevajo za doseganje merljivih ciljev v realnem času namesto letnih ciljev, ki lahko postanejo pred obravnavo že zastareli. Igrifikacija zaposlenim nudi povratne informacije v realnem času. Tako lahko sproti prilagajajo svoje delo in nenehno izboljšujejo svojo uspešnost.
6. Spodbujanje ustvarjalnosti in inovativnosti
Igrificiranje dela lahko spodbudi kreativno in inovativno razmišljanje. Igre niso samo kvizi, ampak lahko navdihnejo nove ideje za reševanje problemov. Zaposleni lahko delujejo tudi kot ekipa, da skupaj rešujejo težave preko iger. Pri igranju iger je lahko več pravilnih odgovorov. To ljudem omogoča, da na težave gledajo na drugačen način, s čimer ustvarijo prostor za kreativne rešitve. Ob pravilni uporabi igranje iger pri delu prinaša domiselne rešitve. Pomaga graditi kulturo, v kateri se zaposleni stalno trudijo za izboljšave.
Igrifikacija delovnega mesta je pristop, ki koristi vsem. Podjetju koristi, ker so ljudje bolj angažirani in produktivni, zaposlenim pa se delo ne zdi več tako monotono.
Vir : Under30ceo