
Infografika: Kaj nam lahko razkrijejo delovne mize najbolj znanih podjetnikov. (vir slike: Unsplash)
Kako je organizirana vaša delovna miza? Ali na njej vlada organiziran kaos, je tako kot vi polna novih načrtov in idej, s katerimi boste zavzeli svet? Ali vaše delovno okolje krasijo sentimentalne fotografije srečnih trenutkov z vašimi najbližjimi? Je vaša miza organizirana, čista in do potankosti urejena?
Struktura posameznikovega delovnega okolja in rutine, ki jih uporablja za izboljševanje svoje delovne produktivnosti, predstavljajo vpogled v njegovo delovanje. Takšen vpogled je še posebej zanimiv, če si ogledamo strategije in taktike, ki jih uporabljajo nekateri največji umi v človeški zgodovini in sedanjosti.
Česa se lahko naučimo iz znanih miz
Spodnjo infografiko so na podlagi informacij podjetja Pens.com pripravili na spletni strani Visual Capitalist, prikazuje pa delovne navade, rutine in mize izjemnih posameznikov, kot so Albert Einstein, Arianna Hufington, Elon Musk in Mark Zuckerberg.
Za vsakega od njih je značilen izviren pristop, ki vključuje sklop taktik, s pomočjo katerih izjemni posamezniki dosegajo svoje cilje.
Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg je znan po svojem minimalizmu. Oblači se le v sive majice in kavbojke, tudi njegovo delovno okolje pa je preprosto. Ustanovitelj in direktor podjetja Facebook nima svoje pisarne, temveč je njegova delovna miza prav takšna, kot so mize vseh ostalih zaposlenih v podjetju.
Nauk: Način oblačenja in organizacija delovnega okolja vodilnih kadrov vašemu podjetju in zunanjemu svetu sporočata vaše vrednote. Mark Zuckerberg ohranja svoje okolje preprosto in organizirano, da se lažje osredotoči na večje probleme. Ta vizija skozi njegova dejanja in njegovo obnašanje navdihuje tudi njegove sodelavce.
Elon Musk
V prostorih podjetja Tesla je Elon Musk svojo delovno mizo postavil na konec tekočega traku, na katerem so izdelovali avtomobil Model X, da je lahko osebno pregledal vsako izdelano vozilo.
Nauk: Pri vsakem drznem in vizionarskem projektu so ključnega pomena najmanjši detajli, ki zagotavljajo skladnost končnega izdelka z zastavljeno vizijo. Musk bi lahko svojo mizo postavil v pisarno z lepim razgledom ali na kak drug prijeten prostor. Namesto tega jo je postavil na strateško lokacijo, s čimer je zagotovil, da so vsa izdelana vozila izpolnjevala zastavljene standarde kvalitete.
Albert Einstein
Einstein je verjel, da so prezasedene mize znak prezasedenih možganov, v katerih se naenkrat dogaja ogromno stvari. Zato se je spraševal, kaj se sploh dogaja v možganih posameznikov s popolnoma organiziranimi mizami oziroma delovnimi okolji.
Einstein je prav tako mislil, da je združevanje nepovezanih konceptov v nove, kreativne ideje ključni element genialnosti.
Nauk: Raziskave kažejo, da so razmetane mize povezane z ustvarjalnostjo – prav to pa je Einstein potreboval za reševanje nenavadnih in izvirnih fizikalnih problemov, kot je relativnost.
Ernet Hemingway
Hemingway je bil mnenja, da največ dela opravi stoje. Poleg tega je stalno beležil število besed, ki jih je napisal v enem dnevu.
Nauk: Raziskave kažejo, da delo stoje lahko izboljša produktivnost za 10 odstotkov – za Hemingwaya je bil ta nenavadni način dela očitno najprimernejši. Poleg tega se je zavedal, da mora stalno beležiti najpomembnejšo statistiko v okviru svojega dela. Le tako je lahko spremljal svoj napredek in zasledoval svoje cilje.
Več zanimivosti o delovnih mizah izjemnih posameznikov, med katerimi sta tudi Oprah Winfrey in Frida Kahlo, si lahko ogledate v spodnji infografiki.