
Prevajalska platforma TAIA je produkt dela skupine prevajalskih strokovnjakov, uspešnih podjetnikov in blockchain svetovalcev (foto: FB TAIA)
Po dveh letih idejnega snovanja in gradnje, je prevajalska platforma TAIA na voljo za uporabo širši javnosti. Nova storitev z uporabo umetne inteligence zagotavlja višjo kakovost in združuje najboljše iz dveh svetov: računalniško avtomatizirane prevode, ki jih nato skrbno pregledajo najboljši prevajalci.
TAIA se sproti uči novega besedišča
Z obravnavo tegob, kot so visoki stroški in dolgotrajen proces dela, TAIA po besedah snovalcev predstavlja rešitev za 21. stoletje. Mednarodna ekipa je zgradila avtomatiziran sistem in nevronsko mrežo. Ta se z vsakim naloženim dokumentom uči novega besedišča, žargona in fraz dotičnega podjetja. Dlje kot podjetje uporablja platformo, več si TAIA zapomni. Na ta način lahko podjetje prihrani, saj se prevodov že poznanih besed ne zaračunava.

Mednarodna ekipa podjetja TAIA je zgradila avtomatiziran sistem in nevronsko mrežo, ki se z vsakim naloženim dokumentom uči novega besedišča, žargona in fraz dotičnega podjetja (foto: arhiv TAIA)
“Na trgu jezikov smo sedaj že peto leto z Jezikovno Akademijo. Pred leti smo začeli dobivati prva povpraševanje za prevode. Hitro smo odprli ločeno prevajalsko agencijo. Ugotovili smo, da je trg izjemno zastarel. Prevajalske agencije poslujejo počasi, preko elektronske pošte, brez uporabe najnovejših prevajalskih tehnologij ter brez kakršne koli varnosti dokumentov. Najprej smo razvili poslovni model. Kasneje je luč sveta ugledala platforma, ki avtomatizira proces od povpraševanja do prevzema prevoda ter združuje najboljše rešitve s področja strojnega prevajanja z uporabo nevronskih mrež,” je navdih za nov produkt razkril direktor in soustanovitelj podjetja TAIA Marko Hozjan.
Z avtomatizacijo prepolovili trajanje prevajanja
Skupaj s sodelavci je opravil obsežno raziskavo s 300 prevajalci in 50 obstoječimi strankami. Na podlagi pridobljenih podatkov so v TAIA našli primerne rešitve za težave, s katerimi se sooča prevajalska industrija. Platforma omogoča hitrejše prevajanje. Datoteke ne potujejo preko elektronske pošte, temveč so v času uporabe shranjene v oblaku. Po prevzemu se izbrišejo in se ne hranijo v neznanih elektronskih predalih.
Avtomatizacija prepolovi trajanje prevajanja, s čimer uporabniki prihranijo čas, predvsem pa denar. Poleg tega TAIA, v katero so po Hozjanovih besedah vložili več kot 100 tisoč evrov in več tisoč ur neplačanega dela, deluje na varovanem omrežju. Informacije po dostavi prevoda izbriše, kar učinkovito omeji varnostne kršitve.
Vmesnik na voljo v angleškem, nemškem in slovenskem jeziku
Stranke znotraj aplikacije operirajo z dokumenti po principu povleci in spusti, sledijo napredku projektov ter spremljajo in ustvarjajo profile kot prevajalci ali podjetja. TAIA vsebuje preprost uporabniški vmesnik. Trenutno je na voljo v angleškem, slovenskem ter nemškem jeziku, kmalu pa bo na voljo tudi v drugih.

“V našem podjetju smo specializirani za poslovne prevode pravnih, tehničnih ali medicinskih besedil, pri katerih je zahtevana visoka kvaliteta prevodov,” je pojasnil direktor podjetja TAIA, Marko Hozjan (foto: arhiv: TAIA)
Hozjan je pojasnil, da podobne platforme že obstajajo, vendar niso ciljno prisotne na našem prostoru. “Obstajajo različne prevajalske platforme, ki so namenjene različnim vrstam uporabnikov. Nekatere so organizirane kot ‘Marketplace’, določene so specializirane za prevajalce ali agencije. V našem podjetju smo specializirani za poslovne prevode pravnih, tehničnih ali medicinskih besedil, pri katerih je zahtevana visoka kvaliteta prevodov.”
TAIA namenjena mednarodno usmerjenim podjetjem
Razvijalci platforme TAIA ciljajo predvsem na srednja do velika podjetja, ki so mednarodno usmerjena in imajo potrebo po hitrih in varnih prevodih ter ne želijo porabiti veliko časa in energije s prevajalskimi storitvami. Podjetje TAIA v trenutni obliki obstaja od leta 2014. Ekipa, ki jo sestavlja, se zanaša na 22 let izkušenj z delom v prevajalstvu, kar jim omogoča razvoj inovativne tehnologije in tako podjetjem olajša mednarodna poslovanja.