
Raketa Falcon 9 je varno pristala na betonski ploščadi v vesoljskem centru Cape Caneveral v ameriški zvezni državi Florida (Vir slike: YouTube).
»Vse je bilo videti popolno,« je povedal Elon Musk na tiskovni konferenci po zgodovinskem dosežku. Musk sicer ni pričakoval takšnega razpleta, poročajo tuji mediji, saj je slišal zvok njene razstrelitve. Šele potem ko se je vrnil k nadzorni plošči, je videl video pristanka in ugotovil, da do razstrelitve ni prišlo. »Nisem mogel verjeti,« je bil presunjen ob uspehu.
Raketa Falcon 9 je kmalu po vzletu dosegla višino 160 kilometrov, takrat pa se je od nje ločil tovorni del s sateliti. Ta je nadaljeval pot prek 600-kilometrske prelomnice in začel oddajati satelite.
Pogonski del rakete je naredil nekakšen obrat in se nato začel s pristajalnim delom spuščati s hitrostjo 4800 kilometrov na uro proti Zemlji. Hitrost se je med spuščanjem hitro zniževala, malo pred pristankom je imela zgolj še 8 kilometrov na uro ter se tako skorajda ustavila in izvedla uspešen ter varen navpični pristanek.
Musk tokrat prisluhnil vremenoslovcem
SpaceX ima za seboj že nekaj poskusov pristajanja na vodni ploščadi (morda je prav ta vzrok za neuspele poskuse), nikoli prej pa pristanek ni bil tako popoln kot tokratni. Pretekli poskusi so bili obarvani z manjšimi tehničnimi ali vremenski težavami. Ob prvem je primanjkovalo hidravlične tekočine, zaradi česar je bila raketa ob pristanku preveč nagnjena in je treščila vanjo, drugič jim je zagodlo vreme, ob zadnjem poskusu pa jih je pretresla eksplozija rakete po vzletu. Malo je sicer manjkalo, pa bi se tudi tokratni poskus izjalovil – izstrelitev je bila prvotno načrtovana za noč na ponedeljek, Musk pa jo je preložil na naslednji dan. Vzrok za prestavitev je bila neugodna vremenska napoved.
Rakete ob pristanku ponovno uporabne
Zakaj je tokratni podvig podjetja SpaceX tako revolucionaren? Doslej še nikomur ni uspelo pripeljati nepoškodovane nosilne rakete iz orbite. Sicer se je podobnega podviga prejšnji mesec lotilo podjetje Blue Origin, ki ga vodi direktor Amazona Jeff Bezos, a je njihova raketa potovala nižje od SpaceXove. Mimogrede, Bezos je bil med prvimi, ki je Muskovemu podjetju čestital.
Revolucionaren pa je tudi v tem pogledu, da lahko nosilna raketa, ki je po pristanku ponovno uporabna, močno zniža stroške vesoljskih poletov. Prav zato tokratni podvig vesoljskega podjetja štejemo za prelomnico za nadaljevanje pošiljanja tovora v vesolja.