Pokoronske finančne spodbude za podjetja

Podjetjem je za blažitev posledic epidemije že na voljo kar nekaj načinov za pridobitev finančne pomoči, nekaj novih pa prihaja tudi v kratkem.
finančne spodbude

Podjetjem je za lajšanje posledic epidemije že na voljo vrsta finančnih spodbud. (Vir slike: Pixabay).

Ena od trenutno bolj aktualnih vrst pomoči je povračilo stroškov za nakup zaščitne opreme, za reševanje likvidnostnih težav pa so podjetjem na voljo tudi posojila po ugodnejših pogojih in jamstva zanje ter kandiiranje na različnih razpisih za pridobitev sredstev.

Povračilo stroškov za zaščitno opremo

Mikro, majhnim in srednje velikim podjetjem, zadrugam ter s.p.jem s sedežem v Sloveniji je na podlagi javnega poziva Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) omogočeno pridobiti subvencijo za nakup zaščitne opreme, v znesku od najmanj 1.000, do 9.999 evrov. Na ta način lahko prijavitelj dobi povrnjene stroške za nakupe zaščitne opreme opravljene od 12. marca do datuma oddaje vloge, oziroma najkasneje do 31. oktobra 2020. V okviru poziva je za leto 2020 na voljo 10 milijonov evrov, od tega 4,48 milijona za vzhodno, preostanek pa za zahodno kohezijsko regijo.

Subvencija krije nakup zaščitnih mask (pralnih ali za enkratno uporabo), zaščitnih rokavic, razkužil in brezstičnih termometrov za merjenje telesne temperature.

Prijavitelj mora izpolnjevati določene pogoje

Prijavitelj mora imeti na dan objave javnega poziva, 3. julija, vsaj pet zaposlenih. Kot zaposleni se šteje tudi nosilec dejavnosti pri polnemu s.p.-ju in družbenik ali delničar gospodarske družbe, ter ustanovitelj zadruge – poslovodja, ki ni zavarovan po drugi podlagi.

Prijavitelj mora pri izbiri dobavitelja opreme ravnati gospodarno in opremo kupiti po tržni ceni, poskrbeti pa mora tudi, da bo oprema ustrezne kakovosti. Sklad bo prijavitelju odobril največ eno vlogo, za stroške ki so nastali od 12. marca do datuma oddaje vloge. Ker so sredstva omejena, je povsem mogoče, da se poziv zapre tudi predčasno, če sredstva poidejo.

Upoštevajo se le nekateri stroški

Stroški, ki so navzgor omejeni na 9.999 evrov (DDV ni upravičen strošek) se sofinancirajo v obliki pavšalnega zneska, ki predstavlja največ zmnožek 200 evrov krat število vseh zaposlenih na dan oddaje vloge. Najvišje vrednosti na kos posamezne kategorije zaščitne opreme, ki se bodo priznale (cena brez DDV) so:

  • pralne zaščitne obrazne maske: do štiri evre na kos,
  • zaščitne obrazne maske za enkratno uporabo: do en evro na kos,
  • zaščitne rokavice: do 0,10 evra na kos,
  • razkužila: do 20 evrov na liter,
  • brezstični termometri za merjenje telesne temperature: do 50 evrov na kos.

Prijavitelj lahko pri tem uveljavlja zgolj eno ali pa več kategorij zaščitne opreme.

Sofinanciranja pa pri tem ne bo mogoče uveljavljati, če je:

  • dobavitelj povezana družba po pravilih zakona, ki ureja gospodarske družbe, ali
  • zakoniti zastopnik prijavitelja ali njegov družinski član bodisi udeležen kot poslovodja, član poslovodstva ali zakoniti zastopnik dobavitelja, bodisi neposredno ali prek drugih pravnih oseb v več kot 25-odstotnem deležu udeležen pri ustanoviteljskih pravicah, upravljanju ali kapitalu dobavitelja.

Prijava le preko ePortala SPS

Sklad bo financiranje odobril prijaviteljem, ki oddajo pravilno označene in popolne vloge, ki izpolnjujejo vse pogoje za prijavo. Vloga mora vsebovati vse priloge iz pozivne dokumentacije, več informacij o razpisu pa je na voljo na spletni strani SPS-ja.

Razpisi ki še prihajajo

Ministrstvo za gospodarski razvij in tehnologijo je zaradi trenutnih razmer prilagodilo načrt objave razpisov za letošnje finančne spodbude. Zaradi epidemije in njenih posledic je za preostanek poletja in za jesen predvideno kar nekaj novih razpisov, ki so namenjeni blažitvi posledic v gospodarstvu, ob tem velja omeniti predvsem naslednje:

Javni poziv COVID-19: Sofinanciranje izpada prihodkov podjetjem v gostinstvu in turizmu – v poštev pride za mala in srednja podjetja na področju turizma, z namenom sofinanciranja izpada prihodkov zaradi posledic epidemije. Obdobje upravičenosti stroškov je od 1. februarja, do 15. oktobra 2020

Javni razpis COVID-19 za prilagoditev poslovanja za mala podjetja na obmejnih problemskih območjih – namenjen je malim in srednjim podjetjem, ki poslujejo na področju predelovalnih dejavnosti in naj bi jim omogočil vnovičen zagon poslovne dejavnosti in ohranitev delovnih mest. Obdobje upravičenosti stroškov je od 12. marca, do 15. oktobra 2020.

Javni razpis Planinske koče – projekt spodbuja ukrepe za rabo obnovljivih virov energije in zmanjšanje rabe energije in snovi ter spodbuja k razvoju in preoblikovanju turističnih proizvodov in načinov poslovanja v skladu s trajnostnimi usmeritvami za izboljšanje konkurenčnega položaja. Na razpis se lahko prijavijo društva, najkasneje do 30. oktobra 2020.

Javno poziv COVID-19: Spodbude za internacionalizacijo – namen poziva je ohranitev stikov z morebitnimi tujimi kupci in promocija izdelkov, oziroma storitev na področju internacionalizacije. Obdobje upravičenosti stroškov je od 1. februarja, do 15. oktobra 2020, poziv pa zajema mala in srednja podjetja.

Spodbude za digitalno transformacijo MSP (P4D-C19 2019-2023) – namen je vlaganje v uporabo digitalnega poslovanja v svojih dobaviteljskih in/ali prodajnih verigah, dvig upravljavskih zmogljivosti, vpeljava digitalnih poslovnih modelov, izvedbe investicij za namene digitalen preobrazbe v proizvodnjo in poslovanje podprtih podjetih. Upravičenci so mala in srednja podjetja, obdobje upravičenosti stroškov pa je od 12. marca, do 10. oktobra 2020.

Javni razpis COVID-19: Sofinanciranje razvojnih projektov – njegov namen je zagotavljanje likvidnostne pomoči malim in srednjim podjetjem, ki načrtujejo izvedbo razvojno naravnanih projektov po posameznih prednostnih področjih Strategije pametne speializacije v sodelovanju s strateškimi razvojno-inovacijskimi partnerstvi. Obdobje upravičenosti stroškov je od 12. marca, do 15. oktobra 2020.

Likvidnostna posojila

Eden od protikoronskih ukrepov je tudi jamstvena shema za likvidnostna posojila, v kateri pa ne sodelujejo vse banke. Likvidnostna posojila in jamstva zanje je sicer mogoče pridobiti tudi drugje.

Preko SPS so na voljo mikroposojila za problemska območja in obmejna problemska območja. Razpis omogoča pridobitev od 5.000 do 25.000 evrov posojila z ročnostjo do pet let in z možnostjo uveljavljanja moratorija na odplačilo glavnice do šest mesecev. Posojilo se lahko najame tudi za obratna sredstva.

Na regionalni ravni je malim in srednjim podjetjem iz mestne občine Nova Gorica in občin Brda, Kanal ob Soči, Miren – Kostanjevica, Renče – Vogrsko in Šempeter – Vrtojba omogočeno najeti brezobrestno posojilo za financiranje obratnih sredstev z namenom blaženja posledic epidemije COVID-19. Posojilo za tri leta z možnostjo moratorija enega leta lahko znaša od 4.000 do 20.000 evrov.

Podjetja iz Posavja lahko pridobijo likvidnostno posojilo od najmanj 5.000, pa do 30.000 evrov, z jamstvom tamkajšnje jamstvene sheme Posavja. Podjetja iz primorsko-notranjske regije lahko ravno tako pridobijo posojilo za financiranje obratnih sredstev, pri čemer skupna vrednost odobrenih sredstev ne sme znašati manj kot sto in več ko 1.600 evrov, oziroma 75% vseh plačanih obresti za posamezno vlogo.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Virtualna pisarna – VSE na enem mestu

Virtualna pisarna – VSE na enem mestu

Virtualna pisarna je odlična rešitev za vse, ki ne potrebujete lastne pisarne ali ne morete pridobiti dovoljenja za registracijo naslova. Virtualna pisarna v Ljubljani omogoča dovoljenje za poslovanje na našem naslovu, hkrati pa lahko na naši SPOT točki na enem mestu hkrati odprete podjetje / spremenite sedež podjetja. Preberite več >>


Bomo leta 2030 ustvarili dvakrat več startupov kot danes?

Bomo leta 2030 ustvarili dvakrat več startupov kot danes?

Državni sektretar Matevž Frangež je ta teden na konferenci Podim predstavil izhodišča Slovenske startup strategije. Cilj strategije, ki je nastajala v sodelovanju z aktivnimi deležniki ekosistema, je do leta 2030 doseči preboj Slovenije med najbolj privlačna okolja za startup podjetja. Preberite več >>

Prijavite svoje dohodke iz tujine

Prijavite svoje dohodke iz tujine

V primeru da so nenapovedani dohodki, prejeti iz tujine, edini dohodki davčnega zavezanca, le-ta ne bo prejel Informativnega izračuna dohodnine in mora sam vložiti napoved za letno odmero dohodnine. Preberite več >>

Si predstavljate svet brez CV? Morda bomo kmalu tam

Si predstavljate svet brez CV? Morda bomo kmalu tam

Ko smo v iskanju zaposlitve, je prva stvar, ki nam pade na pamet življenjepis. Ta dokument, v katerem predstavimo izobrazbo, delovne izkušnje in spretnosti, je že dolgo nepogrešljiv del prijave za delo. Klasičen CV pa bi lahko kmalu postal zastarel, opozarjajo strokovnjaki, vsaj v takšni obliki, kot ga poznamo danes. Preberite več >>

Diplome pri zaposlovanju niso več tako iskane

Diplome pri zaposlovanju niso več tako iskane

Po nedavnih raziskavah se vedno več podjetij pri zaposlovanju obrača h kompetencam ter dokazano pridobljenim sposobnostim kandidata in ne več toliko k izobrazbi ali preteklim izkušnjam. Preberite več >>

Kaj se dogaja z novim zakonom o evidencah delovnega časa?

Kaj se dogaja z novim zakonom o evidencah delovnega časa?

Pred kratkim je minilo tri mesece od začetka uporabe novele zakona o evidencah delovnega časa zaposlenih v podjetjih. Po treh mesecih uporabe je ministrstvo že lani napovedalo, da bo uvedlo morebitne izboljšave novele zakona. Preberite več >>

Kratkotrajno delo v podjetju – pomoč sorodnika v podjetju

Kratkotrajno delo v podjetju – pomoč sorodnika v podjetju

Podjetniki, ki se v svojem podjetju srečujejo z začasno povečanim obsegom dela ali s finančnimi težavami, lahko za pomoč pri opravljanju dela zaprosijo družinske člane. Dela pa sicer ne more opravljati katerikoli sorodnik in prav tako ne neomejeno število ur, saj predpisi s tega področja določajo posebne pogoje in omejitve. Preberite več >>

Obvezno prijavite dohodke, prejete preko spletnih platform

Obvezno prijavite dohodke, prejete preko spletnih platform

Finančna uprava bo v letu 2024 prejela podatke o dohodkih, ki so bili ustvarjeni s poslovanjem preko spletnih platform v preteklem letu 2023. Zakonska podlaga temelji na direktivi DAC7, ki je bila v okviru Evropske unije sprejeta v letu 2021. Preberite več >>

Ne pozabite na novi obvezni zdravstveni prispevek

Ne pozabite na novi obvezni zdravstveni prispevek

Od januarja 2024 dalje bodo zavezanci za obračun obveznih prispevkov za zdravstveno zavarovanje prvič obračunali tudi novi obvezni zdravstveni prispevek (OZP). Določen je v fiksnem mesečnem znesku 35 evrov. Preberite več >>

Prvo izplačilo pomoči za samozaposlene

Prvo izplačilo pomoči za samozaposlene

Finančna uprava je izplačilo za izjave, prejete do konca septembra, izvedla 10. oktobra 2023. Na podlagi vseh prejetih izjav v septembru, je tako Finančna uprava nakazala zaprošeno pomoč. Nakazila so prejeli upravičenci, samozaposleni zaradi posledic poplav in plazov v avgustu 2023, ki so izpolnjevali zahtevane pogoje. Preberite več >>

Oznake:, , , , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje