
Pozor! Ne nasedajte zavajajoči ponudbi v zvezi z registracijo blagovne znamke. (vir slike: Bigstockphoto)
Kaj se je zgodilo? Naša stranka je pri Uradu Republike Slovenije za intelektualno lastnino vložila zahtevek za registracijo blagovne znamke. Kmalu po tem je njeno podjetje po pošti prejelo pismo s strani podjetja World Organization for Trademarks (WOTRA) z zahtevkom za plačilo skoraj 2.000 evrov. Pismo objavljamo v celoti (za večjo ločljivost kliknite na fotografiji).
Gre za zavajajočo ponudbo
Zahtevek za plačilo madžarskega podjetja WOTRA vključuje postavko »Charge of registration«, torej plačilo registracije. Kljub temu ne gre za uradno obvestilo slovenskega ali evropskega urada za intelektualno lastnino, temveč za zavajajočo ponudbo oziroma poskus prevare.
Podjetje namreč ne opravlja funkcije registracije blagovnih znamk v katerikoli državi Evropske unije ali za celotno EU, temveč upravlja z zasebno bazo blagovnih znamk. Od prejemnika pisma torej želi plačilo skoraj 2.000 evrov za vključitev v svojo bazo blagovnih znamk – čeprav so po podatkih Urada RS za intelektualno lastnino »uradne podatkovne baze pravic (znamke, modeli, patenti) objavljene in prosto dostopne na spletiščih EUIPO in nacionalnih uradov«.
Bodite pozorni tudi na spletni poslovni imenik EBN European Business Number, ki je prav tako prevara.
Preberite tudi drobni tisk
Pismo, ki ga je prejela naša stranka, je primer kvalitetne prevare. V madžarskem podjetju očitno redno pregledujejo javno dostopne baze podatkov, iz katerih pridobijo osnovne informacije o podjetju in zahtevku za registracijo blagovne znamke. Tako je pismo na prvi pogled videti resnično in prepričljivo.
Vendar pa je ob podrobnejšem branju hitro razvidno, da ne gre za uradni dopis nacionalnega ali evropskega urada za intelektualno lastnino. Že na dnu prve strani se nahaja naslednji zapis:
Iz zapisa je jasno razvidno, da podjetje ne ponuja uradne in splošno veljavne registracije blagovne znamke. Njihova ponudba zajema le vključitev v njihovo zasebno bazo. Prav tako ni povezano z državnimi organi.
Podjetje v zapisu tudi trdi, da v resnici ne gre za zahtevek za plačilo, temveč le za nezavezujočo ponudbo, ki je prejemniku pisma ni treba sprejeti. Po plačilu zahtevanega zneska pa stranka vstopi v pogodbeno razmerje, kar pomeni, da vplačanega zneska verjetno ne vidi nikoli več.
Pri registraciji blagovne znamke bodite izjemno pozorni!
Zaradi pogostega pojavljanja zavajajočih ponudb in poskusov prevar sta opozorila že izdala tako Urad RS za intelektualno lastnino kot tudi Urad Evropske unije za intelektualno lastnino. Na spletni strani slednjega lahko preverite tudi seznam zavajajočih ponudb in poskusov prevar.
Na spletnih straneh evropskega urada so zapisali tudi izjemno pomembno opozorilo: »Ne plačajte računa, dokler ne preverite, ali je njegov vir uraden.« Poleg tega poudarjajo tudi, da ne nacionalni uradi ne evropski urad uporabnikom nikoli ne pošiljajo računov ali dopisov, s katerimi bi zahtevali neposredno plačilo za storitve.
Pri registraciji blagovne znamke bodite torej izjemno pozorni. Ne zaupajte neznanim in nepreverjenim ponudnikom. Preverite višino uradnih taks in drugih stroškov, povezanih z registracijo. Če pri registraciji blagovne znamke potrebujete podporo, se lahko obrnete tudi na Zavod mladi podjetnik. Z veseljem vam bomo točneje razložili, kako poteka registracija znamke in vam pri tem pomagali!