Zvišali so se prispevki za socialno varnost samozaposlenih

Želite biti bolj produktivni? Znebite se škodljivih navad

Večja produktivnost ni posledica večje količine dela, temveč pametnejšega delovanja in izkoriščanja vsakega dne. Zastavljeni cilj opraviti več v krajšem času boste lažje dosegli, če se boste znebili slabih navad, ki jih predstavljamo skupaj z nasveti, kako jih premagati.
Želite biti bolj produktivni? Znebite se škodljivih navad

Želite biti bolj produktivni? Znebite se škodljivih navad. (Vir slike: Bigstockphoto)

1. Pritiskanje gumba za dremež

Morda se vam zdi, da s pritiskom na gumb za dremež vsako jutro izkoristite še nekaj minut za dragoceni počitek, vendar v resnici s tem škodite svojemu telesu.

Ko se začnemo zbujati, se v našem telesu namreč začnejo sproščati hormoni, ki nas pripravijo na začetek dneva. Če nato ponovno zaspimo, se ta proces upočasni. Poleg tega v dodatnih devetih minutah ne bomo dosegli krepčilnega globokega spanca, ki ga potrebujemo.

2. Premalo spanja

To pa seveda ne pomeni, da morate manj spati. Kot pravi Arianna Huffington v svoji knjigi The Sleep Revolution: »Kvaliteten spanec lahko poveča produktivnost in zadovoljstvo, vodi k pametnejšemu odločanju in odklene večje ideje.«

Raziskave kažejo neposredno povezavo med pomanjkanjem spanja in slabšo produktivnostjo na delovnem mestu. Pomanjkanje spanja namreč škodi prefrontalni skorji, v kateri se nahajajo funkcije za reševanje problemov. A. Huffington ob tem dodaja, da je nenehno opravljanje dela enako opravljanju dela pod vplivom alkohola. Da bi si zagotovili dovolj spanca, moramo vnaprej načrtovati pravočasen odhod v posteljo.

3. Uporaba mobilnega telefona v postelji

Dober spanec motijo tudi zunanji dejavniki. Zasloni LED naših mobilnih telefonov, tablic in prenosnih računalnikov na primer oddajajo modro svetlobo, ki glede na rezultate raziskav slabša vid in zavira nastanek melatonina, hormona, ki pomaga pri urejanju spalnega cikla. Pomanjkanje melatonina lahko vodi tudi do slabšega počutja in celo depresivnosti.

Preberite tudi: Kako svetloba mobilnih naprav vpliva na vaše možgane in telo

4. Izpuščanje zajtrka

Vsi poznamo znani rek, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva. Strokovnjakinja za zdravo življenje in dietetičarka Lisa DeFazio pravi, da do takrat, ko se zbudimo, nismo jedli že 10 ali celo 12 ur.

Zato je pomembno, da s prvim obrokom v dnevu poženemo svoj metabolizem in dvignemo stopnjo sladkorja v krvi – tako bomo lahko osredotočeni in produktivni ves dan. Če je stopnja sladkorja v naši krvi prenizka, se težje osredotočamo na svoje naloge ter se pogosto počutimo utrujeno, razdražljivo in nepotrpežljivo.

L. DeFazio priporoča, naj bo naši prvi obrok v dnevu sestavljen iz ogljikovih hidratov z visoko vsebnostjo vlaknin in proteinov – tako bomo zagotovili dolgotrajno sproščanje sladkorja v krvi.

5. Odlašanje z najpomembnejšimi opravili

Ljudje pogosto začnemo svoj dan z opravljanjem enostavnih nalog, da zaženemo svoje možgane, zahtevnejša opravila pa odložimo na poznejši čas. Takšno odlašanje ni priporočljivo, saj se najpomembnejših nalog tako pogosto sploh ne lotimo.

Raziskovalci so ugotovili, da se naša volja za opravljanje dela skozi dan zmanjšuje. Zato je najbolje, da se z najpomembnejšimi opravili spopademo čim prej.

6. Stalno pregledovanje elektronske pošte

Preberite tudi: Produktivnost v stilu Marka Zuckerberga, Elona Muska in Billa Gatesa

Zaradi stalnega dostopa do spleta posamezniki stalno preverjamo elektronsko pošto. Raziskave pa kažejo, da na tak način vsakič zapravimo do 25 minut. Poleg tega naj bi se tako zmanjševala naša inteligentnost.

Strateški svetovalec Ron Friedman zato priporoča, da zaprete zavihek z elektronsko pošto in utišate svoj mobilni telefon ter se posvetite svojemu delu za pol ure naenkrat.

7. Nezdravo prehranjevanje

Da bi ohranili svojo energijo skozi celoten delovni dan, moramo poskrbeti tudi za uravnoteženo kosilo. Lisa DeFazio pravi, da zaradi jedi, ki vsebujejo veliko maščob in sladkorja, postanemo zaspani in neproduktivni že sredi delovnega dneva. Zato je pomembno, da poskrbimo za vnos beljakovin in zdravih maščob, pri izbiri kosila pa se izogibamo ogljikovim hidratom.

8. Nagrajevanje s prekrškom

Pri oblikovanju novih navad, pa naj gre za novo dieto, športno udejstvovanje ali delovni urnik, se je izjemno težko upreti potrebi po nagrajevanju s prekrškom, ko se rutine že nekaj časa držimo. Ta ideja, da si na primer zaslužimo izbrano kosilo, če smo cel teden varčevali z denarjem, se imenuje moralno upravičevanje (angl. moral licensing) – na tak način propade veliko načrtov za osebnostno rast.

Namesto tega poskusite zastavljeni cilj vključiti v svojo identiteto – predstavljajte si, da ste oseba, ki varčuje ali se redno ukvarja s športom. Tako se v času privajanja na novo navado ne boste borili sami s seboj.

9. Pomanjkanje prioritet

Nekateri posamezniki menijo, da najboljšo pot do uspeha sestavlja veliko različnih ciljev – če ena ideja propade, se lahko obrnejo na vse ostale. Žal pa je takšno kolebanje lahko izjemno neproduktivno.

Warren Buffett pozna rešitev. Ko je opazil, da njegov osebni pilot ne dosega svojih življenjskih ciljev, mu je naročil, naj oblikuje seznam 25 stvari, ki bi jih rad izpolnil pred smrtjo. Vendar pa mu nato ni svetoval, naj se počasi bliža uresničitvi vseh ciljev, temveč ga je spodbudil, naj izbere pet najpomembnejših ciljev in se osredotoči le nanje.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Navada, ki lahko spremeni vaše zasebno in poslovno življenje

Navada, ki lahko spremeni vaše zasebno in poslovno življenje

Hiter tok življenja v času, ko nas obkrožajo najnaprednejše tehnologije, predstavlja vsakdanjik marsikaterega posameznika, kar povečuje stres ter možnost pojava depresije in drugih bolezni. A negativne učinke, ki ga obdajajo, lahko posameznik izniči na različne načine - tudi s pomočjo meditacije. Preberite več >>

4 načini za povečanje produktivnosti pri delu od doma

4 načini za povečanje produktivnosti pri delu od doma

Delo od doma je za marsikoga hkrati blagoslov in prekletstvo. Neomejen dostop do domačega hladilnika in drugih dobrot, izogib jutranji in popoldanski vožnji v gneči ter možnosti sproščanja na domačem naslonjaču so nekatere izmed prednosti. Kaj pa se zgodi s produktivnostjo? Preberite več >>

Zadovoljni podjetniki praznujejo majhne dosežke

Zadovoljni podjetniki praznujejo majhne dosežke

V svetu start-upov je eden največjih izzivov, s katerimi se srečujejo podjetniki, ne glede na stopnjo njihove uspešnosti, prepoznavanje in vrednotenje svojih dosežkov. To izhaja iz nenehnega podrejanja zastavljenemu cilju. Preberite več >>

7 ne tako mehkih veščin, ki jih potrebuje vsak podjetnik

7 ne tako mehkih veščin, ki jih potrebuje vsak podjetnik

Ne glede na to, kakšne tehnične veščine ima podjetnik, vam lahko obvladovanje mehkih veščin, ki so opisane v tem članku, pomaga do uspeha. Naštete veščine so temelj empatije in ustvarjalnosti, ki ju vsi potrebujemo, ko iščemo nove načine za obvladovanje vse bolj zabrisanih meja med osebnim in poklicnim življenjem. Preberite več >>

Moteči dejavniki znižujejo vašo produktivnost

Moteči dejavniki znižujejo vašo produktivnost

Večina podjetnikov se vsakodnevno sooča z resnično zahtevnimi nalogami in le v primeru, da svojo osredotočenost ohranijo na visokem nivoju, naloge tudi uspešno dokončajo. Mobilni telefoni, elektronska pošta in stranke pri tem predstavljajo nepotrebne moteče dejavnike, ki jih je dobro izločiti. Preberite več >>

5 jutranjih ritualov za uspešnejši dan

5 jutranjih ritualov za uspešnejši dan

Veliko podjetnikov se izogiba jutranjim sestankom in svoj delavnik raje prenese v popoldanski ali celo večerni čas. Toda zgodnje vstajanje ni nujno le nadlega - posamezniku lahko prinese pomemben zasebni čas in mu pomaga izboljšati produktivnost skozi celoten dan. Preberite več >>

Kaj morate storiti, da boste postali boljši podjetnik?

Kaj morate storiti, da boste postali boljši podjetnik?

Prav vsak podjetnik sanja o uspehu. Ta je dosegljiv, a ob njegovem doseganju je treba ravnati premišljeno in vztrajno. V nadaljevanju si preberite nekaj napotkov, ki vam bodo dan na dan pomagali pri uresničevanju zastavljenih ciljev. Preberite več >>

Spremenite nekatere navade in postanite bolj produktivni

Spremenite nekatere navade in postanite bolj produktivni

Skorajda vsak poslovnež razmišlja o tem, kako bi izboljšal svojo produktivnost na delovnem mestu in tako pridobil več časa za naloge, ki ga veselijo ali prinesejo največji dobiček. Preberite si nekaj enostavnih nasvetov in postanite bolj učinkoviti pri svojem delu. Preberite več >>

Nasveti za učinkovite poslovne sestanke

Nasveti za učinkovite poslovne sestanke

Učinkoviti poslovni sestanki so ključnega pomena za spodbujanje produktivnosti, sodelovanja in doseganja organizacijskih ciljev. Vendar pa so lahko slabo načrtovani ali izvedeni sestanki neproduktivni in izgubljajo dragoceni čas vseh udeleženih. V tem članku bomo raziskali nekaj bistvenih nasvetov za zagotovitev, da bodo vaši poslovni sestanki učinkoviti, privlačni in bodo prinesli pozitivne rezultate. Preberite več >>

Nasveti izkušenega podjetnika za povečanje produktivnosti

Nasveti izkušenega podjetnika za povečanje produktivnosti

Nelson Wang, ustanovitelj spletne strani CEOLifestyle.io, poseduje ogromno znanja s področja povečevanja produktivnosti pri posameznikih. Pri spletnem portalu Quora so ga zato povprašali o nasvetih, ki jih lahko o tej tematiki deli z njihovimi bralci. Preberite več >>

Oznake:,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje