
Osebe se v pokojnisko in invalidsko zavarovanje lahko vključijo tudi prostovoljno. (Vir slike: Pixabay)
Vprašanje:
Po pogodbi o zaposlitvi sem zaposlena za polovični delovni čas. Kako je z mojimi prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje? Kakšne možnosti imam, v primeru, da bi želela biti zavarovana, kot da bi delala polni delovni čas?
Odgovor:
Pogodba o zaposlitvi po Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju predstavlja eno od podlag, po kateri se delavec vključi v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Prispevki se odmerijo v višini 15,5% za prispevek zavarovanca in 8,85% za prispevek delodajalca. Osnova, od katere se odmerijo prispevki je v letu 2017 znašala 52% zadnje znane povprečne letne plače, preračunane na mesec. Za leto 2018 je osnova nekoliko višja in znaša 54%, za leto 2019 pa bo znašala 56%. Obvezno zavarovane so tudi samozaposlene osebe, pri katerih zavarovalno osnovo predstavlja na mesec preračunan dobiček, v katerem niso upoštevani obračunani prispevki za obvezno socialno zvarovanje ter znižanje in povečanje davčne osnove.
Oseba v delovnem razmerju s krajšim delovnim časom, s stalnim bivališčem v Sloveniji, se lahko v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje vključi tudi prostovoljno. V takšnem primeru se zavaruje le za razliko do polnega delovnega časa. Iz tega naslova nato plača prispevke, ki so sorazmerni času, ki ji manjka do polnega delovnega časa.
Najnižna osnova za plačilo prispevkov bo v takem primeru za leto 2018 znašala 60% preračunane povprečne letne plače. Od osnove se odmerijo prispevki v višini 15,5% za prispevek delavca in 8,85% za prispevek delodajalca in preračunani od najnižje osnove znašajo 237,70 evra. V tem primeru je zavarovanec zavezan za plačilo obeh prispevkov.
Druga možnost, ki se v takšnem primeru ponuja, je samozaposlitev. Samostojni podjetnik mora biti vključen v obvezna socialna zavarovanja. Zavarovati se je dolžan v primeru, da ni za polni delovni čas zavarovan po drugi prednostni podlagi, torej iz naslova delovnega razmerja. Oseba v delovnem razmerju s krajšim delovnim časom zato lahko odpre redni s.p., preko katerega bi iz naslova opravljanja samostojne dejavnosti plačevala prispevke le za zavarovalni čas, ki ji manjka do polnega. V našem primeru bi torej dodatno plačevala le polovične prispevke.
VIRI: ZPIZ