
Prednosti in slabosti naložb tveganega kapitala. (Vir slike: Pixabay)
Za mlada podjetja in posameznike je tvegani kapital zelo pomemben vir finančnih sredstev v začetnih fazah razvoja podjetja, saj jim pomaga pri razvoju in širitvi. Za investitorje je tvegan kapital oblika naložbe, ki je sicer povezana z visokim tveganjem, a tudi z visokimi dobički. Marsikateri lastnik startupa, ki je v zadnjih letih uspešno razvijal svoje podjetje, se je kdaj že soočil s ponudbami investicijskih podjetij in pri tem ocenil, kako se skladajo z njegovo vizijo o samem podjetju. Podjetnikom v pomoč smo zato pripravili vpogled v prednosti in slabosti naložb tveganega kapitala z vidika mladega podjetja.
Prednosti
Prednosti naložb tveganega kapitala za prejemnika so predvsem enkratna transakcija v obliki visokega kapitalskega vložka, pridobitev novih poslovnih partnerjev, poslovnih zvez in vstop na nove trge ter pridobitev novega know-howa.
Visok kapitalski vložek
Prva, najočitnejša prednost investicijske naložbe je visok znesek kapitala, ki ga investitor prispeva v enkratni transakciji. Tako visoki kapitalski vložki lahko podjetju pomagajo pri variabilnih stroških, povezanih z razvojem in širitvijo podjetja. Poleg tega pa ustvarijo varnostno mrežo, ki mlademu podjetju omogoči, da investira v raziskovanje, neobičajne ideje, da si drzne razmišljati izven okvirov, brez nevarnosti, da bi zaradi enega spodletelega podviga podjetje postalo insolventno.
Novi poslovni partnerji, nove zveze, novi trgi
Investitorji, ki v podjetje vložijo tvegano naložbo, so zaradi nepredvidljivosti novih, partikularnih trgov, ter nepredvidljivega uspeha majhnega, hitro rastočega podjetja izpostavljeni visokemu tveganju. Z namenom, da se tveganju izognejo in izboljšajo kakovost svoje naložbe, so investitorji močno motivirani, da mlademu podjetju pomagajo pri uveljavitvi na trgu. Predstavijo jim potencialne investitorje in poslovne partnerje, jim pomagajo pri marketingu in pridobivanju večjega tržnega deleža. Že samo dejstvo, da je startup povezan z velikim investicijskim podjetjem, kot eksternalija pripomore k privlačnosti startupa za bodoče investicije, saj daje sporočilo, da gre za zaupanja vredno kapitalsko naložbo.
Nasveti in know-how
Visoka kapitalska naložba investitorja spodbuja, da podjetju pomaga v največji možni meri. Prav zato investitorji radi delijo poslovne nasvete in na podlagi svojih izkušenj pomagajo mlademu podjetju pri sprejemanju odločitev. Ker so investicijska podjetja ponavadi utečene korporacije, ki jih vodi nadvse izobražen upravni odbor, lahko startup močno koristi od poučnih lekcij, ki jih poleg kapitalske naložbe uvozi investitor.
Slabosti
Slabosti takšnega načina pridobivanja finančnih sredstev so v prvi vrsti v spremembi in vplivu na vodenje podjetja, v podrejenosti podjetja oziroma podjetnika investitorjem ter občasno posreden ali celo neposreden pritisk nasproti prodaje podjetja, ko ta zraste do določene mere.
Vodenje podjetja
Vodenje podjetja se s prihodom investicijske družbe prerazporedi glede na kapitalski vložek. Pojav, ki mu v angleško govorečem poslovnem svetu rečejo dilution (razvodenenje) pomeni, da se sposobnost vodenja, ki jo je pred investicijo držal lastnik startupa razporedi, razvodeni. S tem je tistemu, ki je na svoj startup do tedaj gledal kot na neko lastno stvaritev, onemogočena možnost samovoljnega odločanja o prihodnosti svojega podjetja. Odstotek glasovalnih pravic, ki jih prejme investitor, je seveda odvisna od posameznega dogovora, a vendar ni dobro pozabiti, da je bistvo tveganih naložb visok dobiček, zato vlagatelji neradi prepustijo vodenje prvotnemu lastniku.
Odgovornost nadrejenim
Sprememba v hierarhični razporeditvi podjetja lahko pomeni, da bo prvotni lastnik startupa za bodoče poslovne odločitve neposredno odgovoren investitorjem. Takšne vrste pritisk lahko negativno vpliva na razvoj in inovativnost podjetja. To pa je ravno nasprotno od namena tveganih naložb, ki naj bi v podjetju to spodbudile.
Podjetnik naj se pred sklepanjem investicijske pogodbe odločil, v kolikšni meri in na kakšen način je pripravljen odločanje prepustiti zunanjim akterjem. Pri tem si je nujno zapomniti, da prvotni lastnik startupa in investitor pri vodenju podjetja zasledujeta povsem različne cilje. Investitorju je namreč cilj dobiček, ki je vezan na dolgoročnost investicijske pogodbe. Pri tem pa se pogosto zanemari dolgoročno gospodarjenje s podjetjem, ki sicer ni neposredno dobičkonosno, vseeno pa močno vpliva na delovanje podjetja.
Prodaj, prodaj, prodaj
Pritisk, ki podjetnika spodbuja k prodaji podjetja je pri zunanjih investitorjih neizogiben. Dolgoročni cilj investitorja je, da podjetje v celoti proda. Ponavadi v obliki prevzema ali lansiranja na trg (IPO). Podjetnik se mora zato nujno zavedati, kakšna bodo bodoča pričakovanja vlagateljev, če sprejme tvegano naložbo.
Tvegana naložba lahko ustvari velik premik v razvoju podjetja in za marsikaterega podjetnika lahko predstavlja pot do dolgoročnega uspeha. Zaradi različnih interesov in vizij o podjetju pa je posebna skrbnost pri sklepanju investicijskih pogodb močno potrebna.