Daisy.si – Pametni zalivalnik rastlin na množičnem financiranju (Vir slike: Daisy.si)
Naprava ima ventil za doziranje vode, merilnik vlažnosti zemlje, svetlobni senzor in barvno LED, ki sporoča različne informacije.
Kako naprava deluje?
Za uporabo zalivalnika potrebujemo vir vode – to je lahko majhna vaza ali velik sod. V posodo vstavimo cevko od zalivalnika in ga zapičimo v zemljo. Naprava samodejno zazna, da je v zemlji, in se prižge.
Prižgana naprava čez dan spremlja vlažnost zemlje in, če je potrebno, odpre ventil in voda prične teči iz posode. Zgolj dve majhni bateriji, ki sta skriti v notranjosti, omogočata dveletno uporabo naprave.
Kaj pridobimo s tem načinom zalivanja?
Ni nam treba stalno spremljati vlažnosti zemlje in zalivati. Tako smo lahko dalj časa odsotni od rastlin, a je za njih vseeno najbolje poskrbljeno. S pravilnim zalivanjem preprečimo tudi gnitje korenin, nabiranje mahu ali pa pretirano izsušenost, ovenelost in slabo rast. Naprava je tudi zelo varčna in porabi samo toliko vode, kod jo rastlina potrebuje.
Naprava je uporabniku zelo prijazna. Prižge se samodejno, ko jo vstavimo v zemljo, in prav tako ugasne, ko jo potegnemo ven. Baterij vsaj 2 letni ni potrebno menjati, samodejno zazna količino vode, ki jo daje postopoma, da se ne razlije in opozori, če je zmanjkalo vode v posodi. Zahtevni uporabniki pa lahko preko spletne strani nastavijo vlažnost, količino vode, čas med zalivanji itd…
Pametni zalivalnik rastlin (Vir slike: Daisy.si)
Razvoj in avtorji
Ekipa je ogromno časa vložila v razvoj lastnega poceni in zanesljivega ventila za vodo. Poleg tega je morala napisati tudi učinkovit program in algoritem za zalivanje. Razvoj izdelka je potekal 3 leta in je nastal iz lastne potrebe.
Avtorji projekta:
- Andrej Nastran – razvil prototipe, napisal program, dizajniral ventil,elektroniko, svetlobno komunikacijo prek zaslona in izbral komponente in pripravil na proizvodnjo
- Peter Nastran – začetna zamisel.
Zbiranje sredstev na Indiegogo
Ekipa je z zbiranjem denarnih sredstev pričela 24. aprila 2014 ob 15. uri. Avtorja projekta sta si zastavila cilj v višini 25. tisoč dolarjev, z nakupom pa ju lahko podprete tudi vi, in sicer na spodnji povezavi!