Podjetniški kotiček

Na tem mestu najdete vsebine, ki vam pomagajo pri vstopu v podjetništvo. Od ustanovitve podjetja, do davkov in zaposlovanja, financiranja in marketinga.

Koliko znašajo prispevki za s.p.?

Avtor — 10.05.2023

Na tem mestu si lahko ogledate stopnjo oziroma višino prispevkov za socialno varnost, ki jih mora davčnemu uradu mesečno plačevati vsak samostojni podjetnik. Podatki o višini prispevkov se že nekaj let avtomatsko oddajajo v sistem eDavki, kjer lahko zmeraj preverite svoje obveznosti.

Preberi več

S.p. in d.o.o. z normiranimi stroški

Avtor — 05.05.2023

S.p. z normiranimi stroški oziroma d.o.o. z normiranimi stroški je privlačna izbira za podjetnike, ki pri svojem poslovanju nimajo veliko stroškov. V nadaljevanju si preberite, kakšna je aktualna obdavčitev normiranih s.p. in normiranih d.o.o. v letu 2023.

Preberi več

Obdavčitev d.o.o.

Avtor — 05.04.2023

Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je pravna oseba in je posledično obdavčena z davkom od dohodkov pravnih oseb (DDPO). Obdavčitev pravnih oseb ureja Zakon o davku od dohodka pravnih oseb (ZDDPO-2) in na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi. Na voljo je d.o.o. z dejanskimi stroški in d.o.o. z normiranimi stroški.

Preberi več

Dr. Sara Brezigar: “V krizi je treba imeti odprte oči in fleksibilne možgane”

Avtor — 07.11.2022

Razlika, ali imaš pravega ali napačnega človeka v ekipi, je lahko razlika med uspehom in propadom, pravi dr. Sara Brezigar, strokovnjakinja s področja strateškega upravljanja s človeškimi viri in izr. Prof. na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem. Je tudi solastnica akademije Panta Rei, kjer podjetjem največkrat pomaga pri vseh večjih strateških odločitvah glede kadrovske strategije, vodenja, sistema nagrajevanja, mi pa smo jo povprašali tudi, kako se lotiti kadrovanja v startupih. 

Preberi več

Obdavčitev s.p.

Avtor — 03.08.2022

V večini primerov se podjetniška pot začne s statusom samostojnega podjetnika, ki je obenem najprimernejši za začetek podjetniške poti. Preden se odločimo za to je potrebno pogledati kakšna je sama obdavčitev s.p. glede na to ali se odločimo za normiranca ali obdavčitev po dejanskih odhodkih.

Preberi več

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Avtor — 06.04.2022

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. “Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način.”

Preberi več

Poslovni račun

Avtor — 04.01.2022

Poslovni račun je nekaj, kar potrebuje vsako podjetje. Odpre se ob registraciji podjetja. Velikih razlik glede na banko, pri kateri odpremo poslovni račun, ni, vsaj kar se tiče dnevnega poslovanja. Kljub temu pa razlike obstajajo, predvsem v ceni, fleksibilnosti banke ter sistemu e-bančništva.

Preberi več

Nazivi delovnih mest

Avtor — 04.10.2021

Večje kot je podjetje, več dela proizvaja in tako potrebuje tudi več zaposlenih, ki jih je zaradi boljše preglednosti, razlik v njihovih sposobnostih in izobrazbi ter drugih dejavnikov, potrebno organizirati v oddelke.

Preberi več

Podjetniki in sklepanje pogodb

Avtor — 27.09.2021

Sklepanje pogodb je eno izmed pogostih opravil podjetnika. Priporočljivo je, da se pogodba sklene za vsak posel, ki ga podjetnik pridobi. Tako je posel natančno definiran, podjetnik pa pridobi podlago za uveljavljanje stroškov ter plačilo. Ponujamo vam nekaj nasvetov za sklepanje pogodb.

Preberi več

Zaposlitev lastnika / direktorja v svojem d.o.o.

Avtor — 20.09.2021

Zakon o delovnih razmerjih dovoljuje, da se družbenik, lastnik družbe z omejeno odgovornostjo, ki je hkrati tudi njen zakoniti zastopnik, na primer direktor, v njej zaposli. V tem primeru mora skleniti pogodbo o zaposlitvi za delovno mesto direktorja in preko M1 obrazca na VEM točki prijaviti zavarovalno podlago 001.

Preberi več

Bistvo prodaje: Od ideje do denarja

Avtor — 16.09.2021

Veliko podjetnikov in podjetij ima dobro poslovno idejo, ki jo uspejo pripeljati do določene stopnje. Večini se po navadi zatakne pri prodaji. Lahko imate še kako dober produkt, pa brez pravilnih korakov prodaje z njim ne boste dosegli uspeha. V nadaljevanju preberite, kaj je bistvo pri prodaji.

Preberi več

Osnove prodaje

Avtor — 16.09.2021

Če hočemo v današnjem svetu preživeti, moramo prej ali slej prodajati. Prodajamo lahko proizvode ali storitve, lahko pa zgolj prodajamo svoje delo – fizično in intelektualno. Kljub temu pa relativno malo ljudi v celoti obvlada prodajo, še več – ta je negativno vrednotena.

Preberi več

Moč storitve pri poslovanju

Avtor — 16.09.2021

Storitev je občutek. Je nekaj neoprijemljivega in vendar vsi takoj vemo, kdaj smo bili deležni odlične in kdaj slabe storitve. Predvsem pa je storitev tisto, kar je zaznal vaš kupec. Važna je kupčeva percepcija.

Preberi več

Kaj je leasing?

Avtor — 15.09.2021

V tem članku bo predstavljen pojem leasinga, njegova uporabnost, njegove prednosti in slabosti. Razložene bodo različne oblike finančnega leasinga. Na koncu pa bo leasing analiziran preko primerjave z drugi oblikami financiranja.

Preberi več

Kaj je prodajni lijak?

Avtor — 15.09.2021

V poslu je vse odvisno od prodaje. Ni pomembno, ali gre za prodajo produktov ali storitev, veliko ali malo podjetje. Preživetje in uspešnost sta odvisna od prodaje. Prodajni lijak je skupek rešitev, ki pripomore k upravljanju in razvoju prodajne aktivnosti z namenom maksimiranja prodaje.

Preberi več

Ekonomsko odvisne osebe

Avtor — 14.09.2021

S pojavom velikega števila s.p.jevcev, ki delajo za enega delodajalca, so se pojavile ekonomsko odvisne osebe. Novi Zakon o delovnih razmerjih z nekaterimi določbami ščiti tudi to obliko poslovnega odnosa. Kdo so ekonomsko odvisne osebe in kako naj bi izvajanje teh določb izgledalo v praksi, bomo predstavili v tem članku.

Preberi več

Nadomestilo podjetnikom ob brezposelnosti

Avtor — 14.09.2021

V razmerah vedno večje brezposelnosti so čedalje pogostejši primeri, ko ljudje dobesedno “čez noč” ostanejo brez službe. V članku si preberite, kako država novopečenim brezposelnim priskoči na pomoč, da prebrodijo finančno krizo zaradi nenadnega izpada dohodka.

Preberi več

Funkcioniranje nadzornih svetov v d.o.o.

Avtor — 14.09.2021

V resnih tržnih ekonomijah nadzorni sveti dejansko delujejo kot nekakšni “Guardian angeli” v gospodarskih družbah. Poslovna tradicija in etika jim namreč narekujeta opravljanje nadzora nad zakonitostjo in etičnostjo poslovanja podjetij, to funkcijo pa običajno jemljejo častno in odgovorno.

Preberi več

Izstop družbenika iz podjetja

Avtor — 07.09.2021

V članku si preberite, kako naša zakonodaja ureja izstop in pravne posledice izstopa družbenika iz podjetja. Zakon o gospodarskih družbah določa, da lahko že družbena pogodba predvidi, ali sme družbenik iz družbe izstopiti ali pa, da je lahko iz nje izključen.

Preberi več

Kaj je pogodbena kazen?

Avtor — 07.09.2021

V vsaki pogodbi stranki določita pravice in obveznosti, ki sta jih dolžni izpolniti. Če določbam s svojimi dejanji nasprotujeta, obstaja možnost civilne pravde. Vendar pa lahko stranki že v sami pogodbi določita pogodbeno kazen kot institut zavarovanja oziroma utrditve obveznosti.

Preberi več

Kaj je izvršnica?

Avtor — 17.08.2021

Izvršnica je listina, ki vsebuje izjavo dolžnika, s katero se le-ta zaveže plačati z izvršnico določen denarni znesek. Upnik lahko zahteva plačilo obveznosti iz izvršnice v breme denarnih sredstev, ki se vodijo na kateremkoli dolžnikovem računu pri ponudnikih plačilnih storitev.

Preberi več

Zavarovanje odgovornosti podjetnika

Avtor — 16.08.2021

V Sloveniji se za sklepanje polic z zavarovanjem odgovornosti večinoma odločajo menedžerji v srednjih in velikih podjetjih, vedno pogosteje pa jih sklepajo tudi mali podjetniki. Koristi, ki iz takih zavarovanj izvirajo, namreč daleč presegajo stroške zavarovanja.

Preberi več

Pogodbena odškodninska odgovornost

Avtor — 13.08.2021

Odškodninska odgovornost za kršitev pogodbe pomeni, da mora dolžnik povrniti upniku škodo, ki je nastala zaradi dolžnikove kršitve pogodbe. Stranki se lahko dogovorita tudi drugače; jo zmanjšata ali izključita, pri tem pa ne moreta izključiti temeljnih obligacijskopravnih načel.

Preberi več

Kaj je pogodba o trgovinskem zastopanju?

Avtor — 10.08.2021

Pogodba o trgovskem zastopanju oziroma agencijska pogodba je tista, s katero se zastopnik zaveže, da bo skrbel, da bodo tretje osebe sklepale pogodbe z njegovim naročiteljem. Slednjo lahko naročnik sklene s fizično ali pravno osebo, razmerje med strankama pa je po naravi posla zaupno in trajno.

Preberi več


Brezplačne e-novice!
SPIRIT logo
MGRT logo
EU logo

Aktivnosti Zavoda mladi podjetnik, so.p., v okviru operacije “SIO-MP-2020-2022” sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi: 3 Dinamično in konkurenčno podjetništvo za zeleno gospodarsko rast.

Vse za podjetje