diplomska naloga

diplomska naloga

Diplomska naloga – njen pomen in izdelava

V izdelavo diplomske naloge je treba vložiti veliko dela. Je pa to tudi ponos diplomanta, saj je s tem zadnjim korakom zaključena študijska smer, ki si jo je izbral.
diplomska naloga

diplomska naloga

Gre za delo, ki ga avtor pripravi s pomočjo mentorja, ki ga pri tem usmerja. Ko se študent seznani z vsemi predmeti v sklopu študija, se veliko lažje odloči, katero področje ga res zanima. Priporočljivo je, da s tistega področja izbere tudi temo, ki jo bo obdelal v zaključni nalogi.

Pomen diplomske naloge za študenta

Diplomska naloga pomeni pridobitev želene stopnje izobrazbe. Sama naloga pa je lahko tudi dobra popotnica za iskanje zaposlitve na tistem področju, ki ga obravnava. Veliko študentov opravlja delo v obliki študentskega dela že pred zaključkom študija. Tisti, ki si želijo nadaljevati delo v obliki redne zaposlitve pri istem delodajalcu, se pogosto odločijo, da bodo izbrali temo, ki se navezuje na delo v tem podjetju.

Kako poteka izdelava naloge?

V prvi fazi študent izbere mentorja, ki mu bo stal ob strani pri pisanju diplome. Dogovorita se, kakšen bo naslov naloge in katera tematika bo obravnavana. Določiti je treba tudi namen diplome, njen doprinos na področju znanosti, hipoteze, ki bodo preverjane, in tip raziskave, ki jo bo opravil študent. Na podlagi tega se pripravi dispozicijo, ki služi kot okvir in izhodišče za oblikovanje naloge.

Študent mora najti zadostno število tujih in slovenskih avtorjev, ki so v svojih delih že obravnavali podobno tematiko. To mu služi kot podlaga, da napiše teoretični del naloge. Diplomska naloga je namreč sestavljena iz dveh delov; iz teoretičnega in praktičnega. Teoretični del bralcu približa temo, hkrati pa postavi tudi podlago za izvedbo raziskave, ki sledi v drugem delu. Treba je izbrati metodologijo raziskave. Študent mora jasno definirati, katero metodo je izbral za proučevanje določenega pojava, ki je predmet naloge. Predstaviti mora tako potek raziskave kot tudi njene rezultate.

Ko je diplomska naloga izdelana in potrjena s strani mentorja, jo je treba dati le še v lektorski pregled, pregledati, če ustreza tehničnim standardom fakultete, in jo natisniti ter zvezati. Tako je v fizični obliki dostopna tudi drugim študentom, ki jo lahko uporabijo kot vir za izdelavo seminarskih nalog in podobno.

Oznake:
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki