Faktoring kot rešitev likvidnostnih težav podjetja
Odstop terjatev oz. faktoring (Vir: Pixabay)
Za odstop terjatve se podjetje odloči v primeru, če se ukvarja s prodajo storitev ali dobavo izdelkov, za katera pa ne pričakuje takojšnjega izplačila. Stranka ima daljši rok, znotraj katerega lahko nakaže predviden znesek. To se lahko izkaže kot problem za podjetje, saj finančna sredstva dobi kasneje, kot bi si to želelo. Če stranke za povrh še zamujajo s plačilom, se lahko podjetje znajde v težavah. Sploh za nemoteno delovanje novonastalih podjetij, ki še nimajo veliko sredstev, je ključnega pomena, da si čim hitreje zagotavljajo prihodke. Te nato lahko vložijo v nadaljnje poslovanje.
Podjetja, ki le stežka čakajo na rok, ko bodo morale stranke račun poravnati, se lahko odločijo za odstop terjatve. Gre za to, da jim ustrezen ponudnik finančnih storitev omogoči, da prevzame terjatve podjetja nase.
Kako poteka faktoring?
Podjetje se mora najprej s ponudnikom dogovoriti za storitev. Priložiti mora račune, katerih izplačilo si želi takoj. Ponudnik preveri, za katere stranke gre. Če ne ugotovi, da bi šlo za stranke, ki bi v preteklosti nakazovale slabše plačilne navade, račune sprejme in podpiše se pogodba. V pogodbi je natančno navedeno, pod katerimi pogoji se ta sklepa, kolikšna je provizija in v kolikšnem času bo prišlo do nakazila zneska. Ko je pogodba sklenjena, tako pride do izplačila okoli 80 % zahtevanega zneska podjetju. ko stranka ponudniku izplača celotni delež, pa ta podjetju nakaže še preostalih 20 %. Seveda del sredstev zadrži kot provizijo.
S tem, ko podjetje odstopi terjatve in takoj dobi denar, na katerega bi sicer čakalo več tednov ali mesecev, je to zanj veliko olajšanje. Prvič zato, ker se mu ni treba več ukvarjati s področjem terjatev, saj to nase prevzame ponudnik. Drugič pa seveda zato, ker lahko zaradi pridobljenih finančnih sredstev poslovanje nemoteno poteka naprej. Vlagati se lahko začne tudi v morebitno predvideno rast. Podjetje si na tak način reši likvidnostne težave.