investiranje

Kako v času visoke inflacije najti donosno naložbo?

Svet zadnje obdobje pretresajo nespodbudne novice. V Evropi dogajanje v gospodarstvu in na finančnih trgih kroji predvsem vojna v Ukrajini, na Kitajskem pa se je gospodarska rast pričela upočasnjevati, ker tamkajšnje oblasti vztrajajo pri strategiji ničelnega covida in zaradi tega ob vsaki večji epizodi okužb zapirajo celotna mesta. Pred nami so torej nestabilni časi, ko je treba dobro premisli, kam vlagati denar, da bo naložba stabilna in da bo prinesla boljše donose, kot rekordno nizke obrestne mere na bankah. Preverili smo, kakšne naložbe v tem času priporočajo finančni strokovnjaki.
investiranje

Najti stabilnost v negotovih časih je podobno iskanju zmagovalne kombinacije pri igranju loterije, pravi Myhajlo Todurov iz Smart Money Solutions.  Redki vedo, ali jim bo uspelo. Tisti, ki pa jim uspe, so pa za vedno zmagovalci.” S tem se trenutno soočajo tudi vlagatelji, ki želijo oplemenititi svoje premoženje, pojasnjuje Todurov in dodaja, da je v tem času držanje prihrankov na bančnih računih še bolj neracionalno kot v preteklih letih. Na kratko, inflacija pomeni rast cen oziroma padec vrednosti denarja. Rezultat višje inflacije je vedno enak: zaradi višje inflacije lahko s svojimi prihranki kupite vedno manj dobrin. Ob 7-odstotni inflaciji to pomeni, da bodo vaši prihranki samo letos izgubili 7 odstotkov svoje kupne moči,” pojasnjuje finančni strokovnjak.

 Investiranje med krizo je brez dvoma tvegano početje, saj nihče ne ve, kdaj se kriza začne in kdaj se konča. Tudi recesije z dvojnim ali trojnim dnom so realna možnost in pri poskusih lovljenja najnižjih tečajev je večja verjetnost, da boste na koncu razočarani, opozarja Todurov. V časih, v kakršnih se nahajamo danes, je stabilnost podobna svetemu gralu, za katerega nihče ne ve ali obstaja, mnogi ga pa iščejo, in če pogledamo nihanja posameznih naložbenih tipov v zadnjem četrtletju, je jasno zakaj je temu tako,” je še poudaril.

Depoziti: Nizke obrestne mere in tveganje za izgube

Ena najbolj varnih metod varčevanja oziroma investiranja so sicer depoziti, a je nižja tudi njihova donosnost. V zadnjem letu je tako povprečna donosnost znašala 0,78 odstotka, kaže S&P/NZX  indeks. “Trenutna stopnja inflacije prekaša stopnjo donosnosti, zaradi česar pride do izgube vrednosti denarja,” opozarja Todurov in dodaja, da strokovnjaki zato odsvetujejo investiranje prihrankov v dolgoročne depozite. Stanje na trgu je namreč negotovo in ne veste, kdaj boste potrebovali denarna sredstva, če pride do izgube denarja, pa je stanje še toliko slabše. Minimalni vložek sicer običajno znaša nekje med 50 in 100 evrov, odvisno od ponudnika in od vrste vezave depozita, drugih stroškov, razen za vodenje računa, pa takšna naložba sicer ne prinaša.

Myhajlo Todurov

Plemetnite kovine: investirati je smiselno vsaj za tri leta

Med varnejše naložbe sodijo tudi plemenite kovine, a je vanje smiselno investirati vsaj za tri leta. Po podatkih S&P GSCI je povprečna triletna donosnost med majem 2019 in majem 2022 znašala 13,52 odstotkov. Cena za odprtje računa se sicer med ponudniki razlikuje, prav tako tudi cene plemenitih kovin. “Manjše količine, kot jih kupiš, višja je cena za gram zlata,” pojasnjuje Todurov in dodaja, da je treba spremljati razmerje cen različnih kovin, saj nihanja cene ene kovine vpliva na ceno druge, pri nekaterih ponudnikih pa je potrebno všteti tudi strošek ob vsaki novi naložbi. Z vloženimi sredstvi pa vlagatelji povečini lahko upravljajo sami, a se tudi to od ponudnika do ponudnika lahko razlikuje, še o naložbi v plemenite kovine pravi Todurov.

Zavarovana posojila: stabilna naložba z visokimi donosi

V zadnjih letih so se dobro izkazale naložbe v terjatve, ki so se izkazale za stabilno in donosno naložbo za vlagatelje. Na platformi Nekster, ki povezuje investitorje in na drugi strani podjetja, ki bi rada prišla do likvidnostnih sredstev na enostaven način, uporabnikom omogočajo brezplačno odprtje računa, minimalna investicija pa znaša le 10 evrov. “Zgornje meje ni, prav tako ni stroškov ob naložbi,” pojasnjuje Nejc Apšner, direktor podjetja Nekster. Na drugi strani povprečna triletna donosnost naložb, opravljenih na platformi, znaša dobrih 23 odstotkov investicije, bistveno več od bančnih vlog. Investitor se lahko odloča med dvema strategijama, pri čemer prva omogoča polno likvidnost sredstev, kar v praksi pomeni takojšnje izplačilo ob nižjem donosu. “S sredstvi lahko upravljate sami, ali izberete možnost pripravljenih strategij,” o prednosti vlaganja na njihovi platformi še pove Apšner. Pri pripravljenih strategijah se investitorju sredstva samodejno investirajo in na ta način lahko spremlja plemenitenje sredstev brez dodatnega dela.

Vloga Neksterja je, da omogoča varno investiranje na zelo preprost in dostopen način vsem, ne glede na višino kapitala, ki ga imajo na voljo za investiranje. Predvsem pa ponujajo produkt, ki omogoča varno in likvidno alternativo depozitom, zavarovanim obveznicam, itd. Gre za produkt, ki ima varne in stabilne donose ne glede na nihanja trgov, zato je pomembno, da je del vsakega portfelja investitorjev.

Državne obveznice: najbolj se splača vložiti v nemške obveznice

Do izgube denarja lahko vodijo tudi državne obveznice in vrednostni papirji, ki sicer veljajo za bolj varne od podjetniških obveznic. V kolikor se vlagatelji odločijo za to možnost investiranja ali varčevanja, pa je smiselno vložiti sredstva v nemške državne obveznice, ki v EU veljajo za najmanj tvegane. “Zaradi višje stopnje varnosti je nekoliko nižja donosnost v primerjavi s podjetniškimi obveznicami, kjer je ravno obratno,” je še o naložbah v državne obveznice, ki prinašajo vnaprej določene obresti na posojen denar, povedal Todurov.

Če povzamemo vse tipe naložb, je pri investiranju zelo pomembna razpršitev portfelja, poudarjata oba sagovornika. To je strategija, ki jo investitorji uporabljajo za upravljanje tveganja znotraj portfelja, pri čemer lahko zmanjšajo skupno tveganje, če portfelj ustrezno razpršijo med različne naložbene tipe. V praksi to pomeni, da morebitna ena slaba naložba ne bo povzročila večje škode, velja pa poudariti, da na vse dejavnike, ki vplivajo na donosnost posameznih naložb, investiror ne more vplivati.

Nekster je vodilna P2P platforma v Sloveniji, ki omogoča investiranje v zavarovana posojila z nadpovprečnimi donosi.

© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki