Reportaža z MP dogodka: "Lastno podjetje? Zakaj pa ne!"

Lastno podjetje? Zakaj pa ne!

Reportaža z MP dogodka: “Lastno podjetje? Zakaj pa ne!”

V ponedeljek, 12. oktobra se je na Ekonomski fakulteti odvil prvi MP dogodek v Ljubljani, v tej sezoni. Dogodka na temo ustanovitve podjetja se je udeležilo preko 140 slušateljev!
Reportaža z MP dogodka: "Lastno podjetje? Zakaj pa ne!"

Lastno podjetje? Zakaj pa ne!

Predavanje je začel Blaž Kos, vodja Kluba poslovnih angelov Slovenije in podjetništvo označil kot največjo revolucijo v zgodovini človeštva. Talent je monopol na dveh nogah, zato je v življenju potrebno početi reči, ki te veselijo. Uživati in biti najboljši na svojem področju. Dati 120% od sebe!

Govoril je o vzporednosti osebnostne in poslovne rasti.

Kot podjetnika nam je predstavil osebo, ki je vizionar in ustvarja dodano vrednost z omejenimi sredstvi. Prav tako je to človek, ki zazna poslovno priložnost, prevzame odgovornost, finančno tvega, organizira in uresniči potencial ideje na trgu preko svojega podjetja. Na vprašanje zakaj začeti svoj posel nam je odgovoril, da zaradi osebnih dosežkov, izkoriščanja priložnosti, denarja in finančne neodvisnoti, uresničitve ideje, brezposelnosti in nezadovoljstva v sedanji službi.

Skozi predavanje nam je predstavil tri bistvene stvari, ki jih mora zagotoviti podjetnik. To so ideja, tim in kapital. Bistvena je usklajenost teh treh prvin, uspeh in denar pa sta le posledica dobrega dela. Dotaknil se je še virov financiranja podjetja, do katerega lahko pridemo z nepovratnimi sredstvi, dolžniškim financiranjem in lastniškim financiranjem. Zelo motivacijsko predavanje pa je zaključil z uspešnimi primeri iz prakse.

Izobraževanje je nadaljevala naša strokovna sodelavka, računovodkinja Lea Bevčič, ki sicer predava na seminarjih za pridobitev subvencije za samozaposlitev.

Vodila nas je skozi celoten postopek ustanovitve podjetja. Ta se začne z zbiranjem informacij, ki jih dobimo predvsem pri prijateljih, ki so že podjetniki, VEM točkah, obrtni zbornici, razvojnih agencijah, Zavodu mladi podjetnik, pri vašem morebitnem bodočem računovodji ali na ZZZS.

Pri samem pridobivanju informacij je pomembno, da se seznanimo tudi z nekaj zakoni, med katerimi je bistven Zakon o gospodarskih družbah.

Nadaljevala je z opisom različnih oblik podjetij, njihovimi prednostmi in primerjavami, med katerimi sta najpogostejši obliki v Sloveniji s.p. in d.o.o.

Sam postopek ustanovitve podjetja se začne z njegovo registracijo in bili smo deležni zelo praktične razlage korakov in mest, kjer jo lahko izvedemo. Slišali smo marsikateri primer iz realnega življenja, izogniti pa se ni bilo moč niti obdavčitvam in računovodstvu, ki večini podjetnikov na začetku povzročata preglavice.

Skozi celotno predavanje smo poslušali primerjave predvsem med s.p. in d.o.o., poudarek pa je bil tudi na samih stroških in njihovem knjiženju.

Predavanje je sklenila s subvencijo za samozaposlitev v višini 4500 evrov, ki jo lahko pridobi vsak, ki je prijavljen na ZZZS in se udeleži delavnice “Priprava na samozaposlitev” in se nato registrira kot s.p. ali kako drugo podjetje in je tam zaposlen najmanj 24 mesecev, ki je potegnilo za sabo še plaz vprašanj.

Subvencija je sicer trenutno zaprta.

Sledila je še kratka predstavitev inovativne poslovne rešitve miniMAX, ki je primerna predvsem za manjša podjetja. Nato smo večer nadaljevali ob pogostitvi in druženju pred predavalnico, ekipa MP pa se vsem zahvaljuje za udeležbo.

 

© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki