Študentski s.p. in nova pokojninska zakonodaja

Novi Zakon RS o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je s 1. januarjem 2013 ukinil možnost odprtja t. i. študentskega s.p. Študentje in dijaki, ki ste že pred tem datumom poslovali na ta način, pa lahko ugodnost nižjega plačevanja prispevkov ohranite še do konca tega koledarskega leta!
Študentski s.p. in nova pokojninska zakonodaja

Študentski s.p. in nova pokojninska zakonodaja (Vir slike: sxc.hu)

Novi Zakon RS o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2, Ur. list RS, št. 96/2012), ki je bil v Uradnem listu objavljen decembra 2012, je prinesel sveženj sprememb na področju študentskega podjetništva.

Od prvega januarja 2013, ko je zakon prešel v veljavo, namreč velja, da šolanje ni več razlog za nevključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, s čimer odprtje študentskega s.p. ne pride več v poštev! 

V primeru, da študentje in dijaki počakate s spreminjanjem svoje zavarovalne podlage, lahko nižje prispevke plačujete do konca koledarskega leta!

Zavarovalna podlaga za določanje višine prispevkov je tako za študente od začetka leta enaka kot pri navadnem s.p., kar pomeni, da minimalna višina prispevkov za študente trenutno znaša 299,35 evra mesečno! Podobno velja za “neštudente”, ki opravljajo dejavnost in izpolnjujejo pogoje za obvezno vključitev v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje: ti ne morejo biti več prostovoljno vključeni v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Kako ukrepati?

V primeru, da imate že odprt študentski s.p., lahko ugodnost nižjega plačevanja prispevkov ohranite še do konca tega študijskega leta, kar pomeni:

  • dijaki morate svojo zavarovalno podlago iz 104 spremeniti v 005 najkasneje do 1. septembra 2013 (samozaposlitev – polni s.p.).
  • študentje pa morate svojo zavarovalno podlago iz 104 spremeniti v 005 najkasneje do 1. oktobra 2013.

V primeru, da tega ne boste storili, vam bo zavarovalno podlago iz 104 v 005 po uradni dolžnosti spremenil kar Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, in sicer s prvim januarjem 2014 dalje! To pomeni, da v tem primeru ugodnost nižjega plačevanja prispevkov ohranite do konca tega koledarskega leta

Pred uvedbo ZPIZ-2

Poglejmo si, kako je bilo pred spremembo Zakona RS o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Prvi odstavek 15. člena ZPIZ-1 je določal, da so se morali kot samozaposleni obvezno zavarovati posamezniki, ki so samostojno opravljali katero od naštetih dejavnosti v navedeni določbi, in sicer kot glavni ali edini poklic: 

  • po prvem odstavku 17. člena ZPIZ-1 se je štelo, da samozaposleni opravlja samostojno dejavnost kot edini poklic, če ni v delovnem razmerju, ne opravlja druge dejavnosti, na podlagi katere je zavarovan ali ni v šolanju,
  • drugi odstavek 17. člena ZPIZ-1 pa je določal, da samozaposleni opravlja samostojno dejavnost kot glavni poklic, če je v delovnem razmerju s polovico ali manj kot polovico polnega delovnega časa in ni na šolanju.

To pomeni, da v primeru šolanja pri osebi ni nastopila obveznost vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz naslova samozaposlitve in ni nastala obveznost plačila teh prispevkov. Te osebe so se lahko odločile za prostovoljni vstop v zavarovanje na podlagi 34. člena ZPIZ-1.

Oznake:, , , , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje