
Zakaj ustanoviti podjetje in kaj vse vas čaka? (Vir slike: YouTube)
Tako začenja svoj pogled na reševanje problemov Danny Crichton, novinar na Techcrunchu. A ne, ker bi dejansko tudi sam verjel v te besede, le zapisuje vse možne nasvete, ki jih je slišal. Ironija teh nasvetov pa je, pravi, da najverjetneje prihajajo iz ust ljudi, ki niso nikoli začeli s svojim poslom. Našo generacijo in način njenega dojemanja celo povezuje s tem, kako so starši včasih otrokom dejali, naj gredo v vojsko. Prepričanje, da ne glede na to, v kakšni situaciji je posameznik, izkušnje, ki jih bo pridobil s tem, ko bo šel čez pravi pekel, ga bodo okrepile in naredile bolj produktivnega, ostaja.
Silicijeva dolina postaja vse bolj podobna Hollywoodu
Res je, dodaja, biti ustanovitelj je peklensko. Za večino ustanoviteljev sta ob začetkih intenzivnost ustanavljanja podjetja in stres, ki sovpada s situacijo, skorajda nepredstavljiva. Zakaj vztrajajo je bolj preprosto razumeti, če pogledamo, kako Silicijeva dolina sploh deluje. Delovno okolje, ki je bilo nekoč polno egalitarizma, danes postaja vse bolj podobno Hollywoodu – svetu, polnem zvezdam. Si res vsi želijo postati zvezde?
Prihodnost je svetla le, če sami ustanovijo podjetje
Skrivnost Silicijeve doline je, da gredo skorajda vse ugodnosti delovanja v startupu v roke ustanoviteljev, zato ljudje nenehno poudarjajo prve stavke, ki ste jih prebrali zgoraj – začnite svoj posel. Obstaja razlog, zakaj je težko zaposlovati v Silicijevi dolini, in ta ni v tem, da ne bi bilo dovolj startupov. Inženirji in drugi ugotavljajo, da je njihova prihodnost lahko resnično svetla le, če ustanovijo sami svoje podjetje. Torej – si želite uspeti? Ustanovite podjetje!
Tja jih ne vleče denar
Silicijeva dolina je eno od redkih območij na svetu, kjer je status quo vedno vprašanje izpopolnitve in izboljšav. Vsi stremijo k novi revoluciji, novemu izdelku, novemu genialnemu poslovnemu modelu, h kateremu bi se vsi radi priključili in ga podprli. To je razlog, zakaj je tam polno startupov. Dodaja, da je svet temen, poln birokratov in drugih, ki sprejemajo odločitve, s katerimi želijo ustaviti inovacije in biti brez novosti. Ustanovitelji startupov pa so po drugi strani čudoviti posamezniki, ki gredo v smeri razvoja, ne glede na ceno. Prav zato nikoli ne boste slišali ustanoviteljev, da so tam zaradi denarja.
Ustanovitelji kot novi Krištofi Kolumbi
Ustanovitelji ne smejo biti navdušeni nad svojimi izdelki oziroma storitvami. Morajo jih uničevati, pravi. Ustanovitelj mora biti izjemno samozavesten v svojem načrtu osvajanja sveta, obenem tudi upornik. Lahko bi torej rekli, da ustanovitelji postajajo novi Krištofi Kolumbi, ki se podajajo na onstran Atlantika, ne da bi v resnici vedeli, v kaj se podajajo. Bodo osvojili Ameriko ali jo ponesreči zašli, njihova barka pa bo naslednji Titanik? Ustvarjajo tudi nov mit, sprejemanje nižjih plač za ustvarjanje dobrega.
Vsi želijo izvedeti njihov ključ do uspeha
Pred leti je bil vstop v podjetniške vode izjemno težak, potrebna je bila finančna rezerva, od ustanoviteljev pa se je pričakovalo, da bodo opustili obstoječa delovna mesta, da bi začeli s svojo idejo. Število talentiranih ljudi, ki je takrat zaganjalo startupe, je bilo ogromno, medtem ko se je število teh danes znižalo. Zakaj? Precej manj kapitala je potrebnega za zagon podjetja, podjetja pa odpirajo študentje, ki so še brez rednih zaposlitev, pojasnjuje. Tudi pojmovanje ustanoviteljev se je spremenilo. Ustanovitelji so povsem običajni ljudje, ki pa se jih zdaj obravnava kot bogove, čeprav po drugi plati, pravi, da res niso povsem običajni ljudje. Imajo močne povezave z novinarji, svetovalci, mentorji, novimi poslovnimi partnerji, in kot najpomembneje, z investitorji – vse to so povezave, ki jim pomagajo do svojega cilja. So povezovalci, ljudje, ki si jih želijo slišati prav vsi. Da bi jim razkrili ključ od uspeha. A ta žal ni univerzalen.
Verjetno še nikoli ni bilo tako preprosto začeti svojega posla, ugotavlja. Tudi na račun razširjenosti financiranja in investiranja v startupe. Prav zato mnogi začenjajo pogovore s prvimi stavki tega članka, saj je kapitala na vsakem koraku dovolj. Žal pa ni dovolj prostora, da bi lahko res vsakdo postal ustanovitelj. Začetki so težki, a s pravimi ljudmi bodo morda malce lažji. Premislite, ko vam nekdo reče, da je najbolje ustanoviti kar sam podjetje – ste pripravljeni na trnovo pot?