
Vzajemni skladi v svojih prednostih in slabostih
Prav zato vlagatelji celotno upravljanje z investicijskim portfeljem prepustijo v upravljanje podjetjem, ki so specializirana na tem področju. Profesionalni upravljalci skladov razporejajo in vlagajo finančna sredstva večjega števila različnih vlagateljev in tako ustvarjajo razpršene naložbene portfelje, ki investitorjem prinašajo donose v obliki kapitalskega dobička ali drugih vrst dohodkov, ki se izplačajo glede na vrsto vrednostnih papirjev.
Vzajemni skladi v različnih vrstah
Vlagatelji lahko izbirajo med različnimi vrstami skladov, kot je na primer indeksni ali uravnoteženi sklad, skladi s fiksnim donosom in skladi denarnega trga. Njihovo delovanje se v določenih aktivnostih pri vlaganju sredstev v naložbe razlikuje, vendar koncept ostaja enak. To pomeni, da upravljalci zbirajo finančna sredstva, ki jih nato vložijo oziroma z njimi kupijo vrednostne papirje. Strokovno upravljanje in vodenje lastniških delnic in obveznic je usmerjeno v razpršitev posameznih deležev in enot investicij, zato da se zmanjša stopnja tveganja.
Vzajemni skladi in pričakovana letna donosnost
Na splošno velja, da skladi na letni ravni lahko ustvarijo približno pet odstotno donosnost. Pri tem je potrebno upoštevati, da vlagatelj pri določenih naložbah izgubi sredstva, v drugih pa pridobi višje donose. V primerjavi z vzajemnimi skladi so naložbe v zavarovana posojila bolj donosne, saj prinašajo okoli šest do devet odstotne donose na letni ravni.
Upravljalci skladov ne zagotavljajo jamstva na vloge
Upravljalci skladov ne zagotavljajo jamstva na vložena sredstva, kar pomeni, da so te naložbe nekoliko bolj tvegane, tako kot so v splošnem tvegane investicije v vrednostne papirje, saj jih v večji meri določa trg in dogajanje na svetovnih borzah. Upravljalci skladov delujejo v interesu posameznega investitorja, vendar ne morejo vedno povsem predvideti, ali bo neka naložba prinesla izgubo ali dobiček.
Vzajemni skladi s stroški upravljanja
Skladi zaračunavajo investitorjem svoje storitve upravljanja, pri čemer računajo vstopne in izstopne stroške, letne upravljavske stroške in penale za predčasno prekinitev vlog. Iz vidika vlagatelja je takšna vrsta investicij precej draga, saj na drugi strani obstajajo investicije, ki ne zaračunajo prej omenjenih stroškov. Takšne so tudi naložbe v zavarovana posojila, ki se odvijajo na platformah za množično investiranje. Vzajemni skladi so dobra izbira za vlagatelje, vendar pa so na trgu na voljo tudi druge alternativne naložbe, ki ustvarjajo višje donose, so bolj varne in ne računajo stroškov upravljanja.