
Vir slike: Freepik
“Živimo v časih, ko se razmere na trgu hitro in trajno spreminjajo,” je minister Matjaž Han opozoril na novinarski konferenci v četrtek. “Danes zato predstavljamo ukrep, ki bo mnogim podjetjem pomagal bodisi pri razvoju novih inovativnih produktov, bodisi pri njihovi preobrazbi v krožno ali energetsko bolj varčno delovanje.”
Na podlagi sporazuma o financiranju finančnih instrumentov za obdobje 2021–2027, ki ga je prejšnji teden z SID banko sklenilo Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport, bo vzpostavljen holdinški sklad. Minister Han je na novinarski konferenci v Ljubljani poudaril, da bo ministrstvo vanj prispevalo 190 milijonov evrov iz evropskih kohezijskih sredstev, skupaj z vložki izbranih zasebnih finančnih posrednikov pa naj bi do leta 2029 zbral skupno 280 milijonov evrov.
Sredstva holdinškega sklada bodo namenjena za podporo projektov podjetij v raziskave, razvoj in inovacije (68,8 milijona evrov), za mala in srednje velika podjetja (127 milijonov evrov), za prehod v krožno gospodarstvo za podjetja v lesno predelovalni industriji (44,1 milijona evrov), postopno celovito energetsko prenovo stavb za poslovne subjekte (21,9 milijona evrov) in za projekte, ki bodo prispevali k izvajanju trajnostnih urbanih strategij v mestnih občinah (11,3 milijona evrov), sporočajo z ministrstva.
Minister za kohezijo in regionalni razvoj dr. Aleksander Jevšek je dodal, da so finančni instrumenti ključni za dostopnost ugodnih virov financiranja. “Novost tokratnega obdobja je kombiniranje povratnih in nepovratnih sredstev za posamezen projekt, kar pomeni, da bodo na voljo krediti skupaj z nepovratnimi sredstvi. Gre za učinkovit pristop z močnim vzvodnim učinkom – vsak evro kohezijskih sredstev ustvari 2,7 evra dodatnega BDP na ravni EU.”

Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han. Vir slike: Ministrstvo za gospodarstvo
Ugodna posojila in nepovratna sredstva
Operacija Finančni instrumenti 2021 – 2027 je pripravljena na podlagi Predhodne ocene potreb trga in vrzeli financiranja, ki so jo pripravili pri Deloitte. Vključevala bo ugodna posojila, kombinacijo posojil in nepovratnih sredstev ter garancije za bančne kredite s subvencijo obrestne mere.
“V primerjavi s financiranjem prek nepovratnih sredstev sta glavni prednosti finančnih instrumentov vračljivost vloženih sredstev ter možnost multiplikacije sredstev in finančnega vzvoda, zato so najbolj primerna oblika pomoči za projekte, ki generirajo zadosten finančni tok. Ta lahko zagotovi vračilo sredstev, ki so potem ponovno na voljo za druge projekte,” je zapisano v raziskavi.
Poleg tega sta gospodarsko ministrstvo in ministrstvo pristojno za energijo izvedli dodatne analize trga, in sicer za področje malih in srednje velikih podjetij in krožnega gospodarstva ter energetske učinkovitosti.

Vir slike: Ministrstvo za gospodarstvo
Pretekle izkušnje
SID banka je že v obdobju od 2014 do 2020 uspešno upravljala 318 milijonov evrov kohezijskih sredstev, ki jih je povezala s potrebami trga. Skupaj je bilo posredovanih skoraj 550 milijonov evrov in podprtih več kot 12.000 projektov, vključno z obdobjem pandemije COVID-19.
“Z novim Holdinškim skladom SID banka nadaljuje svoje poslanstvo pospeševanja trajnostnega razvoja slovenskega gospodarstva. Povezovanje evropskih sredstev z realnimi potrebami podjetij in občin bo tudi v prihodnjih letih ključni vzvod za ustvarjanje razvojnih priložnosti, konkurenčnosti ter inovativnosti slovenskega prostora,” so zapisali pri SID banki.
Predsednik uprave SID banke Borut Jamnik je ob tej priložnosti izpostavil nadaljevanje uspešnega sodelovanja z državo. “Upravljanje prvega slovenskega Sklada skladov v obdobju 2014–2020 je bil velik korak v razvoju učinkovitejše uporabe evropskih sredstev,” je dejal. “Veseli nas, da je bil sistem že v prvem poskusu izredno uspešen. Z novim holdinškim skladom bomo nadgradili dosedanje izkušnje in še okrepili našo vlogo pri spodbujanju trajnostnega razvoja slovenskega gospodarstva”
SID banka je bila izbrana za upravljavca na podlagi svojih bogatih izkušenj, širokega strokovnega znanja in pretekle uspešnosti. V novi finančni perspektivi bo banka koordinirala upravljanje sredstev ter sodelovala pri izboru finančnih posrednikov, ki bodo izvajali ukrepe na terenu, še dodajajo.
Vir: Ministrstvo za gospodarstvo, SID banka, STA