Microsoft razvija edinstven nadzorni sistem, s katerim bodo lahko nadrejeni spremljali produktivnost, fizične znake in sposobnosti zaposlenih. Natančneje naj bi šlo za brezžični senzor, ki bo zbiral podatke o stopnji možganske aktivnosti, srčnem utripu, krvnemu tlaku, obrazni mimiki, temperaturi telesa in o dihalnih lastnostih zaposlenega. Iz nabora vseh naštetih podatkov pa naj bi naprava uspela razbrati, kdaj pri opazovani osebi nastopita frustracija in stres. Ta dva elementa namreč nastopita, ko je človek v stiski ozitoma ne ve kako se spopasti s problemom. Sistem je zato ustvarjen tako, da vse zbrane podatke samodejno posreduje managementu, ta pa lahko na podlagi teh ustrezno ukrepa.
Sindikati se bojijo, da bi lahko delodajalci na podlagi teh pridobljenih podatkov odpuščali delavce.
Tehnologija nenehnega nadzora zaposlenih je bila do sedaj omejena na poklice kot so piloti in gasilci. NASA na ta način zbira podatke tudi o astronavtih, vendar do sedaj še nihče ni predlagal, da bi se taki ukrepi uveljavili na standardnih delovnih mestih.
Matrix Chambers, strokovnjak s področja zakonodaje o varovanju podatkov je za The Times povedal: “Ta sistem predstavlja vdor v življenje zaposlenega. Ob tem se porajajo občutljiva vprašanja zasebnosti.”
Microsoft je patent za aplikacijo vložil že pred časom. Ameriški urad za patente je sporočil, da bo lahko odobren že v letu dni. Odločitev bodo sprejeli pravniki, ki bodo v tem času raziskali morebitne pravne ovire.
Vir: TechCrunch