Podjetništvo je v času krize privlačna alternativa

Podjetništvo je zanimiva alternativa klasični življenjski poti.

Podjetništvo je v času krize privlačna alternativa

Podjetništvo je za mnoge neprivlačna življenjska izbira, saj je eden izmed razlogov zakaj ne izbrati podjetništva tudi (ne)varnost zaposlitve. Statistike pa kažejo, da tudi redne zaposlitve niso več tako varne kot so bile včasih.
Podjetništvo je v času krize privlačna alternativa

Podjetništvo je zanimiva alternativa klasični življenjski poti.

Pretežni del zaposlenih v podjetjih si želi zaposlitve za nedoločen čas. Ta namreč omogoča izpolnitev ene izmed temeljnih življenjskih potreb: potrebo po (socialni) varnosti. S pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas si namreč posameznik zagotovi večjo stopnjo varnosti zaposlitve, upravičen je do odpravnine ob morebitnem odpuščanju delavcev, hkrati pa mu omogoča tudi pridobitev bančnih kreditov, ki mu pomagajo pri izpolnjevanju življenjskih ciljev kot je nakup stanovanja ali kakšne druge pomembne investicije.

Tako je bilo vsaj v preteklih letih. Sedaj pa se situacija spreminja. Splošni trend v Evropi je namreč povečevanje zaposlitev za določen čas. Podatki za obdobje od 1997 do 2007 namreč kažejo, da je na področju Evropske unije delež zaposlitev za določen čas narasel iz 11,4 na 14,5 odstotka. Od Evropskega trenda ne odstopa niti Slovenija. Leta 2009 je bilo namreč zaposlitev za določen čas še 10,5 odstotka (torej podobno kot v Evropi), do konca leta 2008 pa je ta delež narasel skoraj na 17 odstotkov. Podatki za junij 2009 (po ZSSS) kažejo, da delež zaposlitev za nedoločen čas na nekaterih področjih v gospodarstvu približujejo celo 30 odstotkom, kar je zaskrbljujoče velik delež.

Številke nas uvrščajo na peto mesto med državami članicami Evropske unije, pred nami so Španija, Poljska, Portugalska in Nizozemska. Še huje pa je na področju zaposlitve mladih. Tu je Slovenija celo prva, saj ima pogodbe za določen čas od 60 pa celo do 80 odstotkov mladih.

Zaradi zgoraj naštetih dejstev je smiselno, da se pretehta argumente tistih, ki se podjetništva izogibajo zaradi slabe socialne varnosti, ki naj bi jo le to prineslo. Sicer je potrebno upoštevati, da več kot 80 odstotkov podjetij propade v enem letu po ustanovitvi, v naslednjih petih letih pa še dodatnih 10 do 15 odstotkov, kljub temu pa podjetništvo ponuja zanimivo alternativo klasični zaposlitvi in delu za večje ali manjše podjetje. Zakaj ne bi raje poskusili sami postati delodajalec?

 

Oznake:,
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki