Resnice o startupih, ki vam jih nihče ne pove

Številni slovenski startupi so uspeli; uspel jim je preboj na tuji trg, svoje podjetniške dogodivščine pa nato lahko slišimo na natrpanih predavanjih, kot je bilo na nedavnem MP dogodku na Ekonomski fakulteti, kjer sta se predstavila uspeha Hood burgerja in Goat Mug.
Resnice o startupih, ki vam jih nihče ne pove

Kaj vam bodo mnogi zamolčali o startupih (Vir slike: Bigstockphoto).

Njihovi uspehi, tudi ostalih slovenskih startupov so neverjetni. A zavedati se morate, da je skoraj devet od desetih startupov obsojenih na propad. Ambicioznost in utrip startupov se sliši morda še kako privlačen, vendar bodite pripravljeni, da stanje tam, vsaj na začetku ni rožnato. Ljudje so predani svojemu delu, zato, če iščete delavnik od 8. do 16. ure, takšno delo ni primerno za vas. Te vrstnice niso namenjene temu, da bi vas prestrašili, temveč da dobite boljšo sliko o delu v startupih.

Ni časa za kosilo, niti ne za spanje

Veliko podjetnikov na začetku dela zastonj, pozno v noč. Pogosto nimajo niti časa za kosilo, ali pa tudi nimajo denarja zanj. Te izkušnje vam bo povedal tudi kakšen slovenski startupovec. A to je tisti del, ki so ga vzeli v zakup.

Delovni čas si izbijte iz glave

Življenje podjetnikov je velikokrat napačno razumljeno. Morda ste že koga slišali reči, da lasten posel ni služba. Prav v nobenem pogledu ni podobno službi. Podjetništvo je način življenja. Veliko podjetnikov vam bo ta način življenja predstavilo kot nekaj povsem enostavnega, a ni. Vse dokler ne ujemate ritma, se ne naučite in dokler ne doživite prvega poraza. Sestavni del podjetništva so napake in porazi, a le pravi so sposobni le-te prebroditi in se povzpeti še višje.

Podjetništvo je »enostavno«

Se tudi vam zdi, da podjetništvo postaja »enostavno«? Cel svet nenehno govori le o startupih, prikazujejo se neverjetne zgodbe, vrtoglave vsote investicij in nasmejane obraze. Podjetništvo v taki luči v prvi vrsti predstavljajo mediji, morda tudi kupica podjetniških inkubatorjev po svetu, ki na nek način vsiljujejo ljudem željo po podjetniški poti, ki naj bi bila enostavna, pravi Erica Nicole, ustanoviteljica YFS Magazine.

Prepogosto je izpuščen del o številnih ovirah, ki so jih startupi presegli. Mnogi podjetniki so povsem zaljubljeni v svojo idejo. To je sicer dobro, verjeti morajo vanjo, a morajo biti odprti za njene spremembe in nadgradnje. Ste vedeli, da imajo startupi s tremi ali več ustanovitelji večje možnosti za uspeh? Morda je tu tudi ključ v motivaciji, ki jim je nikoli ne zmanjka.

Želite vsem ugoditi? Za kaj takšnega mesta v vašem poslu ni. Če se boste nenehno le razdajali, bo to negativno vplivalo na vaš posel. Zaklenili boste lahko vrata in začeli z obiskovanjem spletnih portalov za iskanje nove službe. Bodite ravno prav radodarni, predvsem pa ne pozabite pri tem na svoje uporabnike.

Napake so pomembni mejniki

Če ste kdaj srečali kakšnega izkušenega in uspešnega podjetnika, ki vam je dejal, da na svoji podjetniški poti še ni doživel neuspeha, se vam je najverjetneje zlagal. Vsaka napaka je del učne izkušnje, v tem pa se razlikujejo tudi uspešni podjetniki in tisti neuspešni. Nekdo vam bo dejal, da je bila njegova največja napaka del največje učne lekcije, drugi pa, da je, ko je dosegel dno, ugotovil, da je to preveč tvegano za vnovičen začetek.

Oznake:, , , , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje