
15 odličnih taktik za pogajanje (Vir slike: Pixabay.com)
Prav pogajanje je velikokrat odločilno za uspeh ali neuspeh poslovneža na svoji podjetniški poti. V nadaljevanju si zato preberite nekaj nasvetov za učinkovitejše pogajanje.
1. Poslušajte svojega sogovornika
Med najslabše pogajalce zagotovo spadajo tisti posamezniki, ki ne znajo poslušati svojih sogovornikov. Da bi lahko podali najprimernejši odziv ter najboljšo ponudbo, ki bo ustrezna tako za vas kot za vašega sogovornika, morate biti prepričani v to, kaj je zanj pomembno, kakšne so njegove omejitve ter na katerih mestih se vam bo lahko prilagodil.
2. Na sestanek pridite pripravljeni
Preučite spletno stran sogovornikovega podjetja, njegov LinkedIn in Facebook profil ter poiščite tudi druge informacije s pomočjo Googla – vse to storite, še preden pridete na sestanek. Predvsem pa se pri iskanju informacij osredotočite na podobne dogovore, ki jih je vaš sogovornik v preteklosti že sprejel.
3. Pogajanje naj bo strokovno in vljudno
Nihče si ne želi poslovati z neolikano in žaljivo osebo. Da si ne bi pokvarili možnosti za sodelovanje zdaj in tudi v prihodnosti, bodite vedno vljudni in strokovni. Vaš cilj pri pogajanju mora vedno biti tudi ohranjanje dobrih odnosov.
4. Spoznajte pravo dinamiko pogajanja
Ugotovite, kdo je tisti, ki si močneje želi sprejetje posla. Ste to vi ali vaš sogovornik? Vprašajte se, kakšne alternative ima vaš sogovornik še na voljo, ter upoštevajte dejstvo, da so ponavadi plačniki tisti, ki imajo pri pogajanjih več besede.
5. Pripravite osnutek pogodbe o sodelovanju
V kolikor boste vi tisti, ki bo sestavil prvi osnutek pogodbe o sodelovanju, ste že nagnili tehtnico v vašo stran. Sogovorniku boste namreč podali osnutek, ki ga najverjetneje ne bo več (bistveno) spreminjal. Seveda v primeru, da bo pripravljena pogodba zadostila željam vas in vaše stranke.
6. Bodite pripravljeni, da odkorakate
Če vam pogoji, ki jih je predstavil vaš sogovornik, ne ustrezajo, bodite pripravljeni, da odkorakate. To boste najverjetneje storili s težkim srcem, a lahko se zgodi, da sogovornika spodbudite k hitremu zaključku dogovorov v vaš prid.
7. Ne privolite v nekaj zgolj zato, da ne bi izgubili kupca
V kolikor boste soglašali prav z vsem, kar vam sogovornik predlaga, je povsem verjetno, da vas bo ta pričel izkoriščati. Ko menite, da pogajanja zahajajo izven vaše željene smeri, je morda čas, da postavite končne pogoje in zadevo zaključite.
8. Zavedajte se, da lahko čas uniči marsikateri dober dogovor
Tekom pogajanj vaše odgovore in vse potrebne dokumente priskrbite čim hitreje, da želja po dogovoru tako pri vas kot tudi pri vašem sogovorniku ne ugasne. A kljub hitrosti dobro premislite, kaj delate in kaj podpisujete.
9. Pridobite tudi ponudbe konkurence
Da boste točneje vedeli, koliko lahko tvegate in kaj lahko zahtevate, za ponudbo povprašajte tudi drugod. Morda boste dobili ustreznejše pogoje drugod, ali pa zgolj boljši položaj za nadaljnje pogajanje.
10. V kolikor vam ne ustreza zgolj en pogoj, ga pustite za konec
Včasih je bolje, da o takšnih pogojih tako vi kot tudi vaš sogovornik še malo premislite in se medtem lotite preostalih pogojev.
11. Ugotovite, ali se sploh pogajate s pravo osebo
Lahko se zgodi, da boste sestankovali z osebo nižjega ranga v podjetju, ki ne bo imela možnosti dokončne potrditve ali zavrnitve dogovora. Najbolje je, da v tem primeru zaprosite za sestanek z vodilnimi, ki imajo to moč in pravico.
12. Nikoli ne sprejmite prve ponudbe
Vedno skušajte dobiti več od prve dane ponudbe. V kolikor prodajate stanovanje, ne sprejmite prve cene, ki vam jo je ponudil potencialni kupec – borite se za boljše pogoje.
13. Postavljajte prava vprašanja
Nikar se ne bojte postavljati vprašanj. Na ta način boste pridobili pomembne informacije, na podlagi katerih lahko osnujete svoje nadaljnje pogajanje.
14. Pogoje pripravite vnaprej
Da bi sogovorniku podali kar najboljši vpogled v vaše želje in potrebe, lahko pripravite dokument z naštetimi željenimi pogoji. Ni potrebno, da gre za uraden dokument, temveč zgolj za neformalen in neobvezujoč osnutek.
15. Priskrbite si pravno pomoč
V primeru večjih, zahtevnejših pogajanj je dobro, da si priskrbite strokovno pravno pomoč. Pri tem ne glejte na denar, temveč na njegovo strokovnost in poprejšnje izkušnje.
Vir: AllBusiness.com