5 futurističnih trendov, ki bodo zaznamovali leto 2017
Ključne informacije o obdavčitvi s.p.
Faith Popcorn je ustanoviteljica in direktorica svetovalnega podjetja Faith Popcorn’s BrainReserve, ki je bilo ustanovljeno leta 1974. Futuristka je svetovala različnim vplivnim organizacijam, med drugim tudi podjetjem MasterCard, Coca-Cola in IBM.
Faith Popcorn, futuristka, svetovalka in avtorica. (Vir slike: Fortune)
Po njenem mnenju bo delovno okolje v letu 2017 zaznamovalo naslednjih 5 trendov.
1. Pitje kave vam ne bo pomagalo pri konkurenčnosti
Zaposleni bodo začeli množično jemati snovi za izboljšanje kognitivnih sposobnosti, t. i. nootropike oziroma »pametne droge«, ki so vedno bolj razširjene. Ti prehranski dodatki ne vsebujejo enakih sestavin, njihova osnovna značilnost pa naj bi bila povečanje fizičnih in mentalnih sposobnosti ter vzdržljivosti.
Med prvimi uporabniki pametnih drog so bili zaposleni v tehnoloških podjetjih Silicijeve doline, zdaj pa se širijo v druge panoge in tudi med študenti.
»Postati morate bolj pomembni za svoje podjetje.«
F. Popcorn pravi, da bodo nootropiki v letu 2017 postali splošno razširjeni, saj nas počasi nadomeščajo in izrivajo roboti: »Ko pridete v službo, morate biti izboljšani, stalno morate biti v stanju napetosti, sposobni morate biti delati bolj trdo in še dlje.«
2. Bliža se vstaja robotov
Po mnenju F. Popcorn bo avtomatizacija najprej prevzela službe nekvalificiranih fizičnih delavcev, počasi pa bodo roboti zamenjali tudi bolj specializirane uslužbence in uradnike. Pri tem se podjetnica sklicuje na rezultate študije, ki so jo opravili raziskovalci z univerze v Oxfordu, ki so pokazali, da avtomatizacija ogroža kar 47 odstotkov vseh zaposlitev v Združenih državah Amerike.
»Roboti se ne motijo.«
»Bi raje, da vaše raziskave opravlja kognitivni računalnik ali človek?« sprašuje F. Popcorn. »Človeška napaka lahko pomeni katastrofo. … Roboti pa se ne motijo.«
3. Vsi bomo svobodnjaki
Podatki nedavne študije sindikata Freelancers Union in platforme Upwork, ki povezujeta svobodnjake oziroma freelancerje, kažejo, da več kot tretjina ameriških delavcev ni v rednem delovnem razmerju, skupaj pa ustvarijo približno 1 bilijon prihodkov. Odstotek svobodnjakov bo po mnenju F. Popcorn v naslednjih letih še naraščal.
Svetovalka pri tem opozarja tudi na dejstvo, da nekatera velika podjetja oblikujejo svoje pisarne s premalo delovnimi mesti ali celo stoli za vse zaposlene. Banka Citibank je na primer v New Yorku zgradila poslovne prostore s 150 sedeži za 200 zaposlenih, ki nimajo svojih pisarn ali pisalnih miz. Tako so ustvarili fluidno delovno okolje.
F. Popcorn omenja tudi porast stranskih, popoldanskih zaposlitev.
»Ljudje potrebujejo več denarja, kot ga zaslužijo.«
Po njenem mnenju zaposleni ne zaupajo svojim delodajalcem, temveč želijo imeti več želez v ognju in se ne želijo posvetiti samo enemu podjetju.
Predvsem mladi zaposleni večinoma ne kažejo zanimanja za delo v velikih podjetjih, kakršna so zaposlovala njihove starše, kažejo raziskave, ki jih je opravila Faith Popcorn.
4. Pričakujte več čustvenosti
Ljudje smo od nekdaj čustvena bitja, vendar do sedaj čustva niso sodila v poslovno okolje. Takšno stanje je predvsem posledica dejstva, da so podjetja in druge organizacije vodili moški. Vendar se situacija spreminja.
F. Popcorn pravi: »Pojavlja se veliko zaskrbljenosti v zvezi s prihodnostjo, v porastu je tudi izčrpanost, povezana s stresom, hkrati pa posamezniki v delovnem okolju izražajo vedno več čustev.«
»Vstop žensk v poslovno okolje je s seboj prinesel čustveno inteligentnost in čustva nasploh.«
Zapisano seveda ne pomeni, da vam svetujemo, da se zjokate pred svojim nadrejenim – še posebej, če je moškega spola. Ženske so večinoma bolj čustvene tudi na zunaj, medtem ko so moški tradicionalno še vedno vzgajani v duhu skrivanja čustev, zato jim je ob odkritem čustvovanju pogosto neprijetno. F. Popcorn ob tem seveda opozarja, da gre za posplošitve, ki niso nujno popolnoma natančne.
Futuristka pričakuje, da bodo v podjetjih v prihodnosti bolj pogoste t. i. »stresne sobe«, hkrati pa se bodo delodajalci bolje zavedali, da se zaposleni soočajo z izjemnimi pritiski, stresom in anksioznostjo. »Stresna soba« bi lahko tako predstavljala domačen prostor v podjetju, v katerem bi si lahko delavci odpočili in popili čaj ali kak drug napitek za sprostitev.
Odprti pisarniški prostori niso primerni za zaposlene. (Vir slike: Startupstockphotos)
F. Popcorn opozarja, da odprti pisarniški prostori zaposlenim ne dajejo prostora za dihanje, saj se jim zdi, da jih nekdo stalno opazuje in nadzoruje. Zaposleni tako uporabljajo slušalke kot približek zasebnosti, kljub temu pa delo v odprtih pisarnah na njihovo duševno zdravje deluje izrazito negativno.
»Delo v odprtih pisarnah je izjemno stresno. S stališča nepremičnin so odprti prostori koristni zaradi večjega izkoristka, vendar za ljudi niso najbolj primerni,« dodaja F. Popcorn.
5. Meja med delom in prostim časom bo zabrisana
»Meje med delom in igro ni več.«
F. Popcorn pravi tudi, da bomo v prihodnosti ljudje delali 24 ur na dan. Tehnologija namreč omogoča stalno globalno komunikacijo. Podjetje WeWork se s projektom WeLive, mikrostanovanji za sobivanje, približuje popolni združitvi dela in življenja.
Vir: CNBC