
Airbnb, ki se sooča z nenehnimi pritožbami o rasni in spolni diskriminaciji, je najel nekdanjega ameriškega državnega tožilca. Eric Holder naj bi jim pomagal pri odpravi te težave (Vir slike: Airbnb).
Temnopolti ljudje se nad diskriminacijo, ki so jo deležni na Airbnbju, pritožujejo že vse od leta 2008, ko je zacvetela omenjena platforma. Vse dokler niso začele kapljati prve tožbe uporabnikov, je Airbnb stanje bolj ali manj mirno spremljal.
Diskriminatoren ni zgolj pri rasi, tudi pri spolu in spolni usmerjenosti, pravijo uporabniki. Airbnb je v valu pritožb, da gre za diskriminatorno platformo, najel nekdanjega ameriškega državnega tožilca Erica Holderja. Ta jim bo pomagal v boju proti tej težavi.
»Glede na to, da imamo pravilo, ki prepoveduje diskriminacijo, želimo, da se ta prepoved okrepi,« je povedal Brian Chesky, eden od ustanoviteljev Airbnbja, ki je danes vreden okoli 25 milijard dolarjev.
Diskriminacija eden največjih izzivov platforme
Holder je 65-letni nekdanji tožilec (v letih od 2009 do 2015), ki je kot prvi Afroameričan zasedel to mesto. V boju proti diskriminaciji na Airbnbju bo intenzivno sodeloval z Johnom Relmanom, ki je odvetnik, specializiran za človekove pravice. Iz Airbnbja je slišati, da je diskriminacija eden največjih izzivov, s katerimi se spopada platforma. Prejšnji mesec je na Twitterju v ZDA odmeval #AirbnbWhileBlack, prek katerega so temnopolti uporabniki delili svoje izkušnje rasne diskriminacije med iskanjem in gostovanjem na Airbnb domovih.
Sem se zmotil pri datumu?
Mnogi temnopolti uporabniki namreč pravijo, da je rezervacija stanovanja (ali hiše) za njih povsem nemogoča. Ko se povežejo z lastnikom nepremičnine in izberejo datume, ki so sprva prikazani kot prosti, dobijo odgovor, da ravno tisti dnevi niso več na voljo. Ko še enkrat preverijo, ali so se pri pregledu datumov zmotili, presenečeno ugotovijo, da so njihovi izbrani datumi še vedno prosti.
Na platformi Medium je svojo izkušnjo opisal eden od temnopoltih uporabnikov. Rohan Gilkes si je želel najeti eno od stanovanj v mestu Idaho. Crissie, lastnica stanovanja, je »uspešna podjetnica, ima čudovito družino«, opisuje Gilkes. Kmalu po rezervaciji termina je prejel sporočilo od Crissie, ki je dejala, da si želi z družino podaljšati bivanje v domu (Crissie naj bi bila sicer iz nekega drugega ameriškega mesta, razmišlja Gilkes). Takrat je bila cela ZDA v pričakovanju 4. julija, praznovanja Dneva neodvisnosti, zato se je Gilkes odločil, da rezervira poznejše datume. A tudi tiste je bilo nemogoče rezervirati, Crissiejin dom je bil znova zaseden zaradi družinskih obveznosti.
Svojega prijatelja, ki je belopolt, je prosil, naj še on poskusi. Šesti čut, v katerega ni verjel. Prijatelj je hišo rezerviral ob enakih dnevih kot Gilkes (a je bila njegova rezervacija zavrnjena) – in nemudoma prejel odobritev termina! Prav zato mnogi uporabniki zamenjajo svojo sliko in se pretvarjajo, da so belopolti. Nato so uspešnejši.
Diskriminacijo potrdile tudi raziskave
Da ima platforma, ki je v šestih letih gostila več kot 60 milijonov ljudi, prikimava tudi lanska raziskava harvardske univerze.
Raziskovalci so ustvarili račune – na polovico umestili imena, ki so pogostejša pri belopoltih, na drugo polovico pa imena, ki so v večji rabi pri temnopoltih. Skupno so ustvarili 20 računov, na katere pa niso umestili fotografij. Prek računov, ki so bili v osnovi enaki (razen v imenih), so julija lani poslali 6.400 sporočil v pet ameriških mest.
Večjo srečo z najemom so imeli računi, ki so nosili ime, ki se povezuje z belopoltimi, in sicer v petih od desetih primerov, medtem ko so imeli računi s temnopoltimi imeni srečo le štirikrat. Joe Fagin, profesor iz teksaške univerze, kjer predava seksizem in rasizem, je rezultate harvardske univerze primerjal z ostalimi in jih označil za izsledke, ki kažejo na nizko stopnjo diskriminacije – v primerjavi z ostalimi raziskavami.
Raziskovalci so prepričani, da bi diskriminacijo lahko pregnali s preprostim korakom: potencialni gostje se ne bi več predstavljali z imenom in fotografijo.