Navidezna resničnost: kaj lahko pričakujemo v prihodnosti?
Oculus Rift je prinesel preporod razvoja virtualne resničnosti (Vir slike: Oculus.com)
Po popolnem zatonu navidezne resničnosti (ang. Virtual Reality ali VR) ob prehodu v novo tisočletje je le redkokdo menil, da ima omenjena tehnologija kakršnokoli prihodnost. A to se je leta 2012 popolnoma spremenilo, ko je podjetje Oculus VR na Kickstarterju svojim podpornikom obljubilo edinstveno doživetje virtualne resničnosti pri igranju videoiger – in jim ga nekoliko kasneje tudi zares dostavilo. V tehnološkem svetu se je prav tedaj ponovno zbudilo zanimanje za tehnologijo navidezne resničnosti.
Navidezna resničnost se je kmalu preselila na pametne mobilnike …
HTC in Sony sta bila prva, ki sta sledila poti, ki jo je pred njima zarisal Oculus VR, nedolgo za tem pa sta tudi Samsung in Google pričela z razvojem tehnologije, ki bi uporabnikom ponudila kar se da odlično izkušnjo virtualne resničnosti. Zahvaljujoč močno napredni grafiki, ki uporabniku omogoči izredno realističen vpogled, in izpopolnjenim senzorjem, ki uporabniku omogočajo svobodo gibanja v navidezno resničnem svetu, je uporabniška izkušnja izjemna in se lahko le malo razlikuje od pravega sveta.
Z naglavnim nastavkom lahko vsak pametni telefon spremenimo v VR napravo (Vir slike: MaxBestBuy)
… danes pa lahko že nadomešča velike televizijske zaslone
Bigscreen VR je izdelek, o katerem se bo v prihodnosti zagotovo še veliko govorilo. Uporabniku omogoča, da “preide” v virtualno dnevno sobo, kjer bo uporabljal računalnik ali gledal televizijo. Vse skupaj postane resnično zanimivo, ko se mu v navidezni dnevni sobi pridruži še en uporabnik (ali več). Ne glede na to, da se ta morda v resničnosti nahaja na drugi strani sveta: z uporabo Bigscreen VR si lahko oba uporabnika skupaj ogledata film, odigrata videoigrico ali pa celo opravita službena opravila, ves ta čas pa sta v kontaktu – povsem tako, kot da bi se fizično nahajala v istem prostoru.
Izkušnja virtualne resničnosti zaenkrat sicer ostaja (pre)draga
Sliši se odlično, kljub temu pa ima zaenkrat tehnologija navidezne resničnosti hudo pomanjkljivost – to je cena. Prav zaradi cenovne nedostopnosti do VR tehnologije trenutno dostopa le peščica srečnežev: za očala Oculus Rift je potrebno odšteti od 699 dolarjev, za očala HTC Vive 899 dolarjev, za Playstation VR kit pa 399 dolarjev. Vsa od naštetih tehnologij pa poleg tega potrebuje še dodatno strojno opremo, brez katere ne more delovati: Oculus Rift in HTC Vive potrebujeta zmogljiv računalnik, ki ga ni mogoče dobiti za manj kot 900 dolarjev, Playstation VR kit pa deluje zgolj na napravi Playstation 4, za katero je treba odšteti 399 dolarjev.
Če boste želeli doživeti izjemno tehnologijo virtualne resničnosti, boste torej morali zanjo odšteti precej denarja, ali pa se zadovoljiti z manj kvalitetnimi rešitvami, kot sta na primer Gear VR ali Google Daydream.
Dogodek v organizaciji Samsunga iz leta 2016 (Vir slike: Facebook)
V prihodnje bo najverjetneje navidezna resničnost del naše vsakdanjosti
Še nedolgo nazaj so ljudje čudno pogledovali v vsakogar, ki je v svoj mobilnik zrl dlje kot nekaj minut. Danes je to nekaj povsem normalnega in to počnemo vsi. Najverjetneje se bo že kmalu nekaj podobnega zgodilo s tehnologijo navidezne resničnosti. Vse več velikih podjetij namreč svoje upe za zaslužek polaga prav sem, še več pa se jim jih bo pridružilo tekom leta. Konkurenca bo narasla, cene bodo upadle in vse več ljudi bo dostopalo do tehnologije.
Vir: TheNextWeb