
Od pametne vremenske postaje do avtomobilčka, ki ga lahko upravljate prek spleta
Tečaj IoT Fundamentals poteka v okviru ICT akademije na Fakulteti za elektrotehniko. Tečaj odlikujejo izrazito praktične delavnice, v okviru katerih se predstavijo ključna področja, ki jih je treba poznati pri izdelavi rešitev interneta stvari (IoT). 14 udeležencev tokratne izvedbe tečaja je tako razvilo in izdelalo svoje rešitve, ki so jih predstavili na zaključnem dogodku.
Udeleženci tečaja, med katerimi so večinoma študentje in diplomanti elektrotehnike in strojništva, so v okviru tečaja pridobili tudi Cisco certifikat. Ti certifikati že nekaj let zapored veljajo za najbolj iskane in zaželene certifikate s področja informacijskih tehnologij.
Internet stvari ima velik potencial
V okviru zaključnega dogodka tečaja interneta stvari je inštruktor Leon Štefanič Južnič najprej na kratko opisal potek samega tečaja. Obenem je pohvalil udeležence, ki so razvili različne rešitve, povezane z internetom stvari.
Nato je sledila predstavitev rešitev – od IoT čebelarske tehtnice za tehtanje panjev in pametne vremenske postaje do merilnika količine vina v sodu.
Med predstavljenimi rešitvami je bil tudi pametni merilnik hitrosti zraka, t. i. anemometer. Katja Klinar s Fakultete za strojništvo je razvila napravo, ki meri hitrost zraka. Zbrane podatke prek brezžične povezave pošilja v oblak. Delovanje prvega prototipa si lahko ogledate tudi na spodnjem posnetku.
Udeleženci so predstavili tudi druge zanimive rešitve, na primer pametni merilnik zvoka, ki uporabnika obvesti o previsoki glasnosti predvajane glasbe, ter merilno postajo, s katero lahko uporabnik na daljavo nadzoruje količino vlage in temperaturo v sušilnici za meso.
Od sistema za vklop in izklop porabnikov do avtomobilčka, ki ga lahko upravljate prek spleta
Eden od udeležencev je predstavil tudi rešitev za problem, ki teži marsikoga. Če ste se na poti v službo že kdaj spraševali, ali ste izklopili likalnik, s katerim ste si zjutraj zlikali srajco; ali če po odhodu na zmenek niste bili prepričani, ali ste ugasnili vse luči v stanovanju, je sistem za vklop oziroma izklop porabnikov na daljavo idealna rešitev za vas.
Rešitev predvideva nadzor porabnikov električne energije prek spleta. To pomeni, da boste lahko na daljavo upravljali z lučmi, kuhinjskimi napravami, radiem, televizijo in drugimi porabniki električne energije.
Med najzanimivejšimi predstavljenimi prototipi je bil zagotovo IoT avtomobilček. Upravljati ga je moč tako z daljincem kot prek spletne strani.

IoT avtomobilček. (Vir slike: ICT akademija)
Od prototipa do delujoče rešitve, ki se prodaja na trgu?
Po zaključku prireditve in podelitvi priznanj vsem udeležencem tečaja smo spregovorili tudi s povezovalcem programa in inštruktorjem v okviru tečaja Leonom Štefaničem Južničem s Fakultete za elektrotehniko.
Zanimalo nas je predvsem, kdo se udeležuje tečajev v okviru ICT akademije in kako poteka nadaljnji razvoj izdelanih prototipov. Med udeleženci je po sogovornikovih besedah večina študentov in dijakov, ki se zanimajo za področje interneta stvari in druge tematike, ki jih pokrivajo tečaji oziroma delavnice. Med njimi je veliko študentov in diplomantov strojništva in elektrotehnike. Tečajev se udeležujejo tudi posamezniki iz različnih podjetij, ki želijo razviti svoje ideje in jih uporabiti tudi v praksi.
V okviru tečaja je eno srečanje namenjeno tudi spoznavanju možnosti, ki jih prinaša podjetništvo. Inštruktorji oziroma predavatelji udeležencem predstavijo t. i. canvas model in jih spodbudijo, naj svoje rešitve razvijajo naprej ter se z njimi podajo tudi na trg.
Štefanič Južnič nam je zaupal tudi, da organizatorji prav zaradi nadaljnjega razvoja v okviru tečaja zastavljenih rešitev razmišljajo o povezovanju in sodelovanju s podjetji. Želijo si, da bi na tečajih razvijali rešitve za dejanske probleme, s katerimi se soočajo različna podjetja. Tako bi še povečali uporabnost pridobljenega znanja.
Vstopite v svet interneta stvari tudi vi!
Tečaj IoT Fundamentals odlikujejo izrazito praktične delavnice, kjer se predstavijo ključna področja, ki jih moramo poznati pri izdelavi rešitev interneta stvari (IoT). Nov tečaj se začne 16. oktobra 2018 na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani. Delo poteka v majhnih skupinah, za opremo in material je poskrbljeno.
Na 15-tedenskem tečaju se boste podrobno spoznali z mikrokrmilnikom Arduino, Raspberry Pi in množico senzorjev. Tečaj se zaključi z izdelavo prototipa (lastne) rešitve s področja interneta stvari ter z mednarodno certifikacijo Cisco IoT Fundamentals: Connecting Things.
Več informacij o tečaju je na voljo na povezavi.