Nagrobna sveča EDINA je izdelana iz naravnih materialov (Vir: Adrifund)
V Sloveniji letno zavržemo kar 15 milijonov nagrobnih sveč in 4,5 milijonov litrov odpadnega jedilnega olja. Pri tem se vsi zavedamo, da je okolje že v sedanjem stanju preveč obremenjeno s plastično embalažo. V želji sočasne razrešitve obeh problematik (zmanjšanja količine plastične embalaže in ponovne uporabe odpadnega jedilnega olja) je prišlo do ideje za snovanje sveče EDINA.
EDINA je v celoti slovenski proizvod
Pri izdelavi klasičnih nagrobnih sveč je za izdelavo voska uporabljen parafin. Pri izdelavi EDINE bodo parafin nadomestili z odpadnim jedilnim oljem, ki ga v podjetju zbirajo sami.
Vsi materiali, ki so uporabljeni pri izdelavi sveče EDINA, so naravni, zdravju prijazni in jih je možno reciklirati. Hkrati so vsi njeni deli proizvedeni v Sloveniji; stekleni kozarec je proizveden v Steklarni Hrastnik, pokrovček v družinskem podjetju Orodjarstvo Gorjak, stenje v Zastoru iz Rečice pri Savinji, vosek pa je iz odpadnega jedilnega olja slovenskega izvora. Vsi kozarci so opremljeni s kratko informacijo o žalovanju.
»Ob pravilni uporabi ne bo sveča Edina za sabo puščala nobenih odpadkov. Poleg tega si jo bo lahko vsakdo hitro in enostavno izdelal kar doma, in to iz olja, ki mu ostaja po pripravi hrane,« je pojasnil vodja projekta Bogdan Dobnik.
Sveče bo sprva možno kupiti le v Ljubljani in Mariboru
Ob lansiraju produkta bo sveče možno kupiti zgolj v Ljubljani in v Mariboru, kjer bodo v ponudbi v tamkajšnjih cvetličarnah v sklopu Pogrebnega podjetja Maribor in Javnega podjetja Žale. Na tak način bo ekipa najprej testirala izdelek in sam princip ponovne uporabe, kasneje pa bodo sveče na voljo tudi v trgovinah.
Na omenjenih lokacijah se bo nahajalo označeno zbirno mesto, ki bo namenjeno odlaganju odpadnih sveč. V podjetju bodo na svoje stroške prevzeli steklene kozarce, jih prečistili in ponovno napolnili s prečiščenim in obdelanim odpadnim jedilnim oljem. Če bodo kozarci poškodovani, jih bo prevzela Steklarna Hrastnik in jih reciklirala z namenom proizvodnje drugih izdelkov. Uporabnik bo lahko izpraznjene kozarce napolnil tudi sam.
Kampanja
Kampanjo lahko na Adrifundu podprete še do 28. novembra. Da bi projekt lahko zaživel, mora ekipa zbrati 30.000 € sredstev. Pri tem bo 2/3 potrebnega zneska zagotovilo socialno podjetje BOLJE. Na Adrifundu ekipa tako zbira preostalo tretjino, ca. 10.000 € sredstev.
Projekt lahko podprete na naslednji povezavi >>
Kdo stoji za projektom?
Ideja se je porodila znotraj socialnega podjetja Bolje, ki iz odpadnega jedilnega olja izdeluje dišeče svečke Oilright. V ekipi, ki stoji za projektom, so aktivni naslednji člani:
- Mirjana Puhan – vodja projekta,
- Bogdan Dobnik – idejni vodja,
- Jure Kotnik – video in foto produkcija in
- Anita Grbič – odgovorna za družabna omrežja.