Vir slike: Pixabay
Skoraj vsi smo vsaj slišali za nemški N26 ali britanski Revolut, ki sta pri nas daleč najbolj priljubljena.
Za odprtje računa v spletni banki je potrebna določena stopnja digitalne pismenosti in radovednosti oziroma želje preizkusiti nekaj novega. Spletne banke nimajo fizičnih poslovalnic, vse poteka preko spleta ob pomoči tehnoloških naprav.
Kakšne so vaše potrebe?
Vsak mora sam razmisliti, kaj pravzaprav potrebuje. Zagotovo so eden od motivov za odprtje takšnega računa nižji stroški, nekatere storitve so na voljo celo brezplačno.
Za tovrstno poslovanje potrebujete elektronski poštni naslov, povezavo do spleta in pametni telefon, na katerega si naložite ustrezno aplikacijo. Račun odprete tako, da na spletni strani ponudnika izpolnite vlogo za odprtje računa, predložite osebni dokument (osebna izkaznica ali potni list), ponekod pa zadostuje vaša in fotografija osebnega dokumenta.
Odpiranje računa poteka hitro in preprosto, a je nujno znanje tujega jezika. Na pametni telefon si namestite aplikacijo za uporabo spletnega računa, v katero vstopate z varnostno kodo ali prstnim odtisom.
Ali je potrebno tuj račun prijaviti?
Da. Plačilni račun, odprt v tujini, morate prijaviti Finančni upravi RS v osmih (8) dneh od odprtja, medtem ko plačilnih računov, odprtih v Sloveniji, ni treba prijaviti. Furs podatke o njih pridobi po uradni dolžnosti.
Prijavo lahko uredite prek sistema eDavki (obrazec DR-Račun) ali pa izpolnite obrazec DR-02 in ga na pristojni davčni urad pošljete po pošti. Poleg podatkov o računu je treba priložiti dokument, iz katerega so razvidni podatki o računu (slika bančne kartice, kopija pogodbe o vodenju računa).
Če tega ne storite, vas kot fizično osebo lahko doleti kazen v višini od 200 do 1200 evrov. Tudi če imate račun že nekaj časa odprt, ga prijavite, saj se lahko izognete kazni, ki vas bo zagotovo doletela, če bo Furs do podatkov prišel sam oziroma prek izmenjave informacij o finančnih računih – zavezo o izmenjavi je podpisalo že več kot sto držav. Finančni upravi morate javiti tudi spremembe in zaprtje računov v tujini. Poskrbeti morate, da so vaši podatki pri Fursu vedno ažurni in točni.
Vir: Zveza potrošnikov Slovenije