
Navodila za izdajo računov ob prehodu na višjo stopnjo DDV. (Vir slike: sxc.hu)
Konec prejšnjega leta je začela veljati sprememba Zakona o dohodnini, ki odpravlja avtomatično usklajevanje davčnih olajšav in neto letnih davčnih osnov v lestvici za odmero dohodnine z rastjo cen življenjskih potrebščin. Možnost usklajevanja in določanje koeficienta, s katerim se uskladijo zneski olajšav in neto letnih davčnih osnov iz lestvice za odmero dohodnine se prenaša v okvir sprejemanja zakona o izvrševanju proračuna (8. in 9. člen ZDoh-2M (118. in 122. člen ZDoh-2)).
Z zakonom, ki ureja izvrševanje proračuna, se lahko, upoštevaje cilje in ekonomske politike vlade, določi koeficient, s katerim se uskladijo zneski neto davčnih osnov; temu ustrezno se zneski dohodnine izračunajo. Navedeni koeficient se mora določiti, če koeficient rasti cen življenjskih potrebščin v Sloveniji za mesec avgust tekočega leta v primerjavi z mesecem avgustom prejšnjega leta po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije preseže 1,03. To pomeni, da se obvezna uskladitev davčnih osnov in olajšav opravi šele takrat, ko letna stopnja inflacije preseže 3 odstotke.
Dohodnine bodo tako, po napovedih nekaterih finančnih strokovnjakov, višje za 10 (16-odstotni dohodninski razred) do 35 eurov (41-odstotni dohodninski razred).
Ukinitev usklajevanja neto letnih davčnih osnov iz davčne lestvice in davčnih olajšav z rastjo cen življenjskih potrebščin bo povečala prihodke v državno blagajno za 30 milijonov evrov.
Vir: Vlada