
Upokojenec – samostojni podjetnik v letu 2015 (Vir slike: sxc.hu)
Prenehanje izplačevanja pokojnine upokojencem – samostojnim podjetnikom
Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljevanju ZPIZ-2) v 116. členu, ki ima naslov »Ponovni vstop v zavarovanje«, določa, da uživalec starostne, predčasne, vdovske in družinske pokojnine (tj. upokojenec), ki začne na območju Slovenije opravljati dejavnost oziroma nadaljuje z opravljanjem dejavnosti, ponovno pridobi lastnost zavarovanca, pokojnina pa se mu preneha izplačevati z dnem ponovne pridobitve lastnosti zavarovanca, in se mu v času opravljanja dejavnosti ne izplačuje.
Zgoraj omenjena zakonska določba je začela veljati 1. 1. 2014 kot to določa 406. člen ZPIZ-2, v uporabi pa bo od 1. 1. 2016 dalje. Od tedaj naprej se bo torej uživalcu pokojnine, ki bo še naprej opravljal ali pa bo začel na novo opravljati dejavnost (8 ur dnevno ali 40 ur tedensko), prenehala izplačevati pokojnina.
Izplačevanje sorazmernega dela pokojnine upokojencem – samostojnim podjetnikom
Upokojenec, ki nadaljuje z opravljanjem dopolnilne dejavnosti (t. i. upokojenski ali popoldanski s.p.) ali pa šele začne opravljati dejavnost v obsegu, ki ustreza sorazmernemu delu polnega delovnega oziroma zavarovalnega časa, se izplačuje sorazmerni del pokojnine, in sicer v višini:
- 50 %, ko zavarovanec dela 4 ure dnevno ali znaša zavarovalni čas od 20 do 24 ur tedensko;
- 37,5 %, ko zavarovanec dela 5 ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 25 do 29 ur tedensko;
- 25 %, ko zavarovanec dela 6 ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 30 do 34 tedensko in
- 12,5 %, ko zavarovanec dela 7 ur dnevno ali znaša zavarovalni čas od 35 do 39 ur tedensko.
Če se zavarovancu število ur opravljanja dejavnosti spremeni, lahko v času izplačevanja sorazmernega dela pokojnine zahteva spremembo izplačila sorazmernega dela. Novi sorazmerni del pokojnine, ki se nato določi na novo, se izplačuje od prvega dne naslednjega meseca po spremembi obsega dela oziroma opravljanja dejavnosti.
Kako bo lahko upokojenec po 1. 1. 2015 še kaj dodatno zaslužil?
1.) Ustanovitev družbe z omejeno odgovornostjo (d.o.o.)
Upokojenec bo lahko po 1. januarju 2015 svoj s.p. prestrukturiral v d.o.o. ali pa na novo ustanovil d.o.o.. Upokojenec bo tako lahko družbenik d.o.o.-ju ali pa njen prokurist, ne bo smel pa v družbi opravljati poslovodne funkcije. V tem primeru se upokojenec kot družbenik ali prokurist ni zavezan vključiti v zavarovanje, kar pomeni da je še vedno upravičen do celotne pokojnine.
Več v članku: Ustanovitev d.o.o. >> in Preoblikovanje iz s.p. v d.o.o. >>
2.) Delo preko podjemne pogodbe
Upokojenec bo v naslednjem letu lahko delal kot podjemnik preko podjemne pogodbe. Sprememba pri tovrstnem delu glede plačevanja prispevkov pa je v tem, da bodo morali naročniki dela na podlagi podjemne pogodbe namesto 6 % (ki so bili določeni v ZPIZ-1) od 1.1.2013, plačati 8,85 % od bruto izplačila zneska podjemne pogodbo za prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Več v članku: Podjemna pogodba >>
3.) Delo preko avtorske pogodbe
Upokojenec lahko še vedno opravlja delo preko avtorske pogodbe, a se je prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje kot pri podjemni pogodbi zvišal iz 6 % na 8,85 %.
Več v članku: Avtorska pogodba >>
Vir: Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2; Uradni list RS, št. 96/2012)