Poslovni načrt za mikro, mala in srednja podjetja
Poslovni načrt za mikro, mala in srednja podjetja (Vir: Bigstockphoto.com)
Poslovni načrt podjetja je pomembna informacija za razpisovalca, kadar podjetje kandidira za EU sredstva. Mora biti uporabno in prilagodljivo orodje, ki podjetniku služi kot vodnik za realizacijo svoje podjetniške ideje in hkrati za uspešno pridobitev povratnih in nepovratnih sredstev.
Na praktični delavnici boste med drugim prejeli tudi odgovore na naslednja vprašanja:
- Kaj od podjetnikov pričakujejo ocenjevalci vlog, kadar gre za pridobivanje EU nepovratnih sredstev?
- Kakšne so največje napake, ki se pojavijo pri pisanju poslovnih načrtov?
- Kaj je pomembno vključiti v poslovni načrt, ki je del vloge za pridobitev EU nepovratnih sredstev?
Program dogodka
Dogodek bo sestavljen iz štirih sklopov.
1. Preden začnete s pisanjem poslovnega načrta
Najprej se boste vprašali, kaj vse potrebujete pred izdelavo poslovnega načrta. Aktivna debata s spoznavanjem udeležencev vam bo ponudila množico idej (tudi neuresničljivih), s pomočjo katerih boste določili glavne dejavnike za njihovo realizacijo. Vsak udeleženec bo razmislil o svojih šibkih točkah in o konkurenci, določil kakšen problem rešuje, identificiral svoje stranke in podobno. Prav tako se boste vprašali, kaj od vas zahteva razpisovalec EU sredstev.
Bralke in bralci imate 20 odstotni popust! Ob prijavi med opombe zapišite kodo “MP2015”!
2. Vsebina poslovnega načrta
Na delavnici boste spoznali, kaj obsega vsebina poslovnega načrta in kakšni so glavni poudarki glede na zahteve posameznih razpisov za EU nepovratna/nepovratna sredstva, na katere se lahko podjetja prijavijo. Nekatere vsebine bodo poudarjene, dobili pa boste tudi predloge in vire podatkov za izboljšanje vsebine analitičnega dela, SWOT analize in finančnega dela, ki so pogosto trn v peti podjetnikov pri pisanju poslovnega načrta.
3. Pripomočki za poslovni načrt
Različni razpisovalci imajo različne pripomočke za izdelavo poslovnega načrta, najbolj je razširjen pripomoček Slovenskega podjetniškega sklada, kateremu bo posvečena tudi največjo pozornost na praktičnem primeru.
4. Ocenjevanje poslovnega načrta
Različni razpisi za EU nepovratna/povratna sredstva imajo različna merila po katerih ocenjevalci ocenjujejo poslovnih načrt. Iz tega razloga boste na delavnici praktično analizirali poslovni načrt skozi oči ocenjevalca.
Bralke in bralci imate 20 odstotni popust! Ob prijavi med opombe zapišite kodo “MP2015”!