
Predznanje za upravljanje robota ni potrebno, robot je namreč namenjen učenju osnov, tudi nadgradnji obstoječega znanja (Vir slike: STEMI)
»Robota Stemi si lahko predstavljamo kot lego kocke, ki se uporabljajo za dinamično učenje super naprednih znanj,« pravi ekipa. Robota, ki je ime dobil po skovanki angleških besed, Science, Technology, Engineerging, Mathematics in Innovation, lahko sestavimo po delih prek video inštrukcij, ki se nahajajo na spletni platformi. Uporabnik se prek njega uči različna znanja, vse od tega, kako oblikovati telo robota v programu za 3D modeliranje, kako delujejo servo motorji, kako programirati mobilno aplikacijo, v sklopu katere se robot upravlja, pa vse od napredne matematike, ki je potrebna za razumevanje algoritma, ki poganja robota.
Ko razumeš delovanje, domišljija nima več meja
Predznanje za upravljanje robota ni potrebno, robot je namreč namenjen učenju osnov, tudi nadgradnji obstoječega znanja. »Ko veš, kako stvar deluje, brez težav lahko dodaš na robota dodaten senzor, kamero ali pa malo robotsko roko, s katero ti bo robot pomagal prinesti določeno stvar iz mize ali pa jo pospravil. Domišljija nima mej, da pa bi lahko ustvarili z njim nekaj konkretnega, je predpogoj učenje,« kar je, pravi ekipa, celotna filozofija Stemi-ja, platforme za učenje.
Razvoj s pomočjo podjetij in fakultet ter lastnega vložka
Čeprav se na prvi pogled zdi, da je bil razvoj drag, ekipa pravi nasprotno. »Ko paziš na stroške, ki jih imaš pri razvoju, lahko večino enostavno pokriješ iz lastnih sredstev, nekaj pa iz projektov, na katerih smo delali predhodno. Za material in izposojo orodij smo za pomoč prosili podjetja in fakultete,« s čimer so stroške ohranjali na minimumu. Pri financiranju direktne prodaje pa jim bodo pomagali podporniki na platformi IndieGoGo.
Ekipa Stemi je dobila zlato nagrado na mednarodni razstavi inovacij Arca 2015 (Vir slike: Stemi).
Investitor: da, vendar ne tak, ki bi le odprl denarnico
Zanimivi so tudi za investitorje, vendar z odločitvijo ne želijo prehitevati. Kot so nam povedali, si ne želijo investitorja, ki bi bil zgolj »banka z denarjem«, temveč takšnega, ki bo vpet v projekt, razumel področje, na katerem delujejo in bil povezan s to industrijo.
Zagreb in Reka združila moči
STEMI je sicer delo dveh skupin ljudi, ki so v vmesnem času delali še druge stvari. »Fantje, ki so si zamislili in izdelali prvega robota, Luka Fućek, Josip Vukičević, Antun Vukičević in Vlatko Klabučar, so bili študenti zagrebške Fakultete za elektrotehniko in računalništvo, letos so diplomirali,« in se uvrščali med najboljše študente (ekipa se imenuje Gozdna jagoda). Lani so študentje razvili prvi prototip robota, ki je slišal na ime pa00k, v začetku letošnjega leta pa se spoznali z Marinom Trošljom in Pavaom Pahljinom iz reške univerze, ki sta začela z združenjem, ki bi v izobraževanje prineslo visoko tehnologijo. Njuno prizadevanje sovpada sicer s časom, ko je splet preplavil fenomen v obliki masovnih odprtih spletnih tečajev, ki jih lahko vidimo v obliki velikih platform, kot so Coursera, Udacity in edX. Razvoj Stemi-ja je nato stekel naprej, s skupnimi močmi, za IndieGoGo so pripravili prilagojeno različico.
Ko množičnega financiranja (še) ne poznaš, se zdi povsem enostavno
Ideja za množično financiranje ni bila njihova prva zamisel, nastala je šele na podlagi vpisa v Crowdfunding Acadamy, ki jo je letos vodil UNDP v Zagrebu. »Ko ti zadeve niso še povsem jasne, misliš, kako je to enostavno, saj gre le za snemanje videa za projekt, ureditve profila na IndieGoGu ali Kickstarterju, denar pa kar sam pride. Seveda pa je to daleč od resnice,« pove ekipa, ki se je na kampanjo dobro pripravila: v treh dneh je dosegla zastavljeni cilj. Za uresničitev želje, da bi postali najbolj uspešna hrvaška kampanja na platformah za množično financiranje, imajo še nekaj časa (kampanja se bo končala v začetku decembra).
Stemi se giblje kot pajek, za njegovo upravljanje pa ni potrebno predhodno predznanje (Vir slike: Stemi).
S pripravami so začeli v sklopu Crowdfunding Academy, in sicer maja letos, se spoznali s hrvaško skupnostjo, ki ji množično financiranje ni tuje in prisluhnili njihovim izkušnjam, napakam ter uspešnim potezam. »Veliko smo razmišljali o cilju, ki smo ga morali zastaviti, da ne bi bil previsok, niti ne prenizek,« odločili so se za takšnega, ki bi ga lahko prekoračili, približno 30 odstotkov sredstev pa so zagotovili še pred začetkom kampanje.
Presenetil jih je odziv podpornikov iz celega sveta
Za potrebe promocije so obiskovali podjetja na Hrvaškem, jim predstavljali projekt in jih prosili za podporo, kar se je po njihovem mnenju izkazalo za »odlično strategijo«. »Začeli smo graditi odnose in širiti mrežo kontaktov, nismo pa posneli viralnega videa.« Poleg podpornikov so njihovo zgodbo pograbili tudi tuji mediji (med njimi tudi Mashable in PC Magazine); odziv jih je presenetil, prav tako dejstvo, da so njihov projekt začeli podpirati ljudje iz celega sveta, tudi izven njihov družabnih mrež. »To nam je dalo znak, da smo na dobri poti in motivacija, da gremo naprej,« dodaja ekipa.
V mislih že nov produkt
Septembra prihodnje leto bodo podporniki prejeli svoje Stemi-je, potem pa bo ekipa nadaljevala z izgradnjo platforme, morda razvila novega robota, tokrat imajo v mislih kvadrokopter. V sklop platforme si želijo privabiti inovatorje iz celega sveta, na podlagi njihovega znanja in izkušenj pa digitalizirati izobraževalno vsebino in ponuditi to vsebino naprej. »Projekt je lahko karkoli, pomembno je, da se izobražuje na Stem področju in da spodbudimo mlade k razmišljanju, ustvarjanju in inovacijam,« pojasnjujejo člani, ki Stemi vidijo kot svetovno platformo, na kateri se bomo lahko prek ustvarjanja učili.