Kako izboljšati svoje govorniške sposobnosti in odpraviti mašila?
Kako izboljšati svoje govorniške sposobnosti? (Vir: Pixabay)
Odprava mašil je bistvenega pomena pri izboljšanju govora. Mašila so besede kot npr. »em«, »pač«, »v bistvu« in podobno. Gre za besede, ki jih med govorom uporabljamo z namenom, da zapolnimo vmesno tišino, ki nastane, ko se nam pri predaji sporočila zatakne. Gre za prazne besede, s katerimi ne povemo nič in so lahko za poslušalca moteče. V stresnih situacijah, kot je npr. razgovor za službo ali govor pred množico, lahko hitro izgubimo rdečo nit. Ker nam je tišina neprijetna, si raje pomagamo s temi prehodnimi besedami, kot da bi se z njo soočili.
Če mašila pogosto uporabljamo, se pozornost poslušalca z vsebine govora preusmeri na te besede, česar pa si verjetno nihče ne želi. Zaradi uporabe mašil lahko naš govor izpade neprofesionalno. Poslušalci imajo lahko občutek, da se nanj nismo pripravili. Kaj torej narediti, da bi izboljšali svoje govorniške sposobnosti in se izognili uporabi mašil?
Posnemite svoj govor
Dejstvo je, da se uporabe mašil veliko bolj zaveda slušatelj kot govorec sam. Da bi mašila odpravili, moramo najprej prepoznati, katera uporabljamo in kako pogosto. Najenostavnejši način za prepoznavanje napak, ki jih delamo, je, da posnamemo svoj govor. Svoj glas lahko posnamemo med telefonskim pogovorom ali ko javno nastopamo. Posnetek nam bo dal vpogled v to, katere besede uporabljamo prepogosto in so lahko moteče.
Vadite pri vsakodnevnih pogovorih
Ko ste uvideli, katere besede so prevečkrat prisotne v vašem govoru, začnite postopoma. Najprej se začnite kontrolirati v vsakodnevnih pogovorih s prijatelji in sorodniki. Poskušajte prepoznana mašila čim redkeje uporabiti, nadomeščajte jih z ustreznejšimi besedami. Seveda ne bo šlo z danes na jutri. Pomembno je, da ne odnehate, ampak načrtno čedalje bolj izboljšujete svoj govor.
Pripravite se na javne nastope
Seveda je bistveno lažje tekoče govoriti v prisotnosti ljudi, ki so vam blizu. Nekaj povsem drugega je, ko se znajdete pred večjim številom ljudi, pred katerimi morate izpeljati profesionalen nastop. A že rek pravi, da vaja dela mojstra, zato je pomembno, da se na vsak pomemben govor prej dobro pripravite.
Večkrat pojdite skozi vsebino, ki jo boste predstavili, napišite si oporne točke. Pomembno je, da vadite na glas. Večkrat, kot boste šli skozi govor, bolj suvereni boste pri nastopu in manj potrebe boste čutili po uporabi mašil, s katerimi bi premostili morebitno zagato.
Udeležite se delavnice javnega nastopanja
Vsekakor vam lahko pride prav, da se udeležite katere izmed delavnic javnega nastopanja. To vam bo namreč omogočilo, da boste hitreje premagali strah pred govorom pred večjo skupino ljudi. Hkrati vam bodo strokovnjaki lahko podali koristne nasvete, kako lahko še izboljšate svoje sposobnosti prezentacije. Poleg tega pa boste obkroženi z ljudmi, ki bodo v enaki situaciji kot vi, kar bo za začetek lažje.
Ne bojte se tišine
Kot smo poudarili na začetku, je uporaba mašil pogosto odraz strahu pred tišino, ki bi lahko nastala med govorom. Vendar resnično ne bo nič narobe, če med vašim govorom nastane tudi krajša tišina. Profesionalni govorci vedo, da je tišina lahko pomemben del govora, da je lahko orodje, s katerim še posebej poudarijo določeno sporočilo, ki so ga želeli posredovati ljudem. S tišino lahko torej še bolj pritegnete nase pozornost. Izkoristite jo za to, da v mislih povežete ideje, ki jih boste podali v nadaljevanju.
Izpostavite ključne besede
Seveda tudi tišina ne sme trajati predolgo. Medtem, ko izbirate ideje, na kakšen način bi predali nadaljnje sporočilo, lahko uporabite ključne besede, nato pa na osnovi teh besed oblikujete smiseln stavek.
Recimo, da bi radi zaposlene seznanili z rezultati poslovanja preteklega leta. Za uvod lahko izustite besedo »dobiček«, nato v nadaljevanju poveste, da je bil dobiček iz poslovanja v preteklem letu dvakrat večji kot leto poprej. Na tak način boste poudarili svoje sporočilo, pridobili dragoceni čas in poslušalci si bodo bolj zapomnili ključne poudarke.
Umirite se
Kljub temu, da je nastopanje lahko zelo stresno za marsikoga, se poskušajte pred začetkom govora čim bolj umiriti. Pomaga lahko nekaj zavestnih vdihov in zaupanje vase, da boste zadevo dobro izpeljali. In ne pozabite: z vsako tako izkušnjo boste bolj suvereni, vaš govor pa bo posledično boljši in boljši.
Vir: fastcompany.com