kickstarter cafe (Vir: Simon Maljevac)

kickstarter cafe (Vir: Simon Maljevac)

Na Kickstarter se prijavite le z resnim projektom

V sredo dopoldne je v kavarni Sputnik potekalo predavanje: “Kaj še ostane Kickstarterju?”, ki je privabilo več kot 30 obiskovalcev. Ti so z zanimanjem prisluhnili strokovnjakoma s področja spletnih platform za množično financiranje Žigi Bercetu in Anžetu Miklavcu.
kickstarter cafe (Vir: Simon Maljevac)

kickstarter cafe (Vir: Simon Maljevac)

So zlata leta Kickstarterja že minila? Nikakor ne. Vendar pa strokovnjaki s tega področja opozarjajo, da se je treba v kampanjo podati s kakovostno zastavljenim projektom.

Tradicionalni Startup cafe z naslovom: “Kaj še ostane Kickstarterju?” je v sredo dopoldne v kavarno Sputnik privabil več kot 30 obiskovalcev. Ti so z zanimanjem prisluhnili strokovnjakoma s področja spletnih platform za množično financiranje Žigi Bercetu in Anžetu Miklavcu. V zadnjem času se pojavlja vprašanje, kaj v obdobju ICO manije sploh še lahko ponudijo platforme, kot so Kickstarter, Indiegogo in Adrifund? Kot smo lahko izvedeli na predavanju, kar precej.

Predavanje o množičnem financiranju (Vir: Simon Maljevac)

Predavanje o množičnem financiranju (Vir: Simon Maljevac)

Po letu 2016 je sledil padec

Berce je ponovno pripravil pregled slovenskih kampanj na omenjenih treh spletnih platformah za leto 2017 in postregel s številnimi zanimivimi podatki.

“V lanskem letu je v Sloveniji potekalo 80 kampanj, od tega jih je bilo uspešnih 30. Slovenski podjetniki so lani s pomočjo množičnega financiranja na platformah Kickstarter, Indiegogo in Adrifund skupaj zbrali 743.485 evrov. Večina uspešnih projektov je potekala na Kickstarterju in Adrifundu. Predvsem pri slednjem, ki je regijsko omejen, so zelo angažirani in pripravljeni na pomoč pri projektih. Leto 2016 je bilo daleč najbolj uspešno leto na področju množičnega financiranja, medtem ko je bilo lani zbranega za milijon evrov manj denarja,” je razkril Berce. Po njegovem mnenju je eden izmed vzrokov za to tudi manjše zanimanje s strani medijev. Še vedno je največ zanimanja na področju “dizajnerskih” projektov. Lani je bil sicer najbolj opazen porast na področju razvoja iger, ki imajo po Bercetovih besedah ogromno potenciala za nadaljnjo rast.

Kickstarter v Sputniku (Vir: Simon Maljevac)

Kickstarter v Sputniku (Vir: Simon Maljevac)

Hit leta računalniška igrica in “naramnice”

Za najboljšega izmed projektov lanskega leta se je izkazala računalniška igrica Mordhau. V sklopu kampanje je bilo zbranih 242.144 evrov s strani 4.375 podpornikov. Kot največje presenečenje je bil označen projekt S-Holder “naramnice za srajce” NV Teama, ki je zbral kar 2024% od predvidenega zneska. Za uspešne razvojnike je značilno, da vedo, kdo so njihove potencialne stranke in kje jih lahko najdejo. Z vsako naslednjo kampanjo nato naredijo korak naprej. V primeru, ko želi podjetje predstaviti produkt, ki je vezan na določen letni čas, je pomembno, da na podlagi tega izbere pravo obdobje za začetek kampanje.

Naj kampanja (Vir: Simon Maljevac)

Naj kampanja (Vir: Simon Maljevac)

Prebuja se tudi Štajerska

Množično financiranje je znotraj Slovenije po pričakovanjih najbolj razvito v prestolnici. Pri sodelovanju v njem pa je aktivnih 16 slovenskih mest. Med njimi se najbolj očitno prebujata Celje in Maribor. Vse večjo aktivnost je zaznati med pripadnicami nežnejšega spola, ki so se po uspešnosti kampanj že izenačile z moškimi. Njihova prednost naj bi se kazala predvsem v sistematičnosti, saj so aktivne skozi celotno kampanjo, medtem ko pri moških začetni zagon hitreje popusti.

Slovenske kampanje 2017 (Vir: Simon Maljevac)

Slovenske kampanje 2017 (Vir: Simon Maljevac)

Preživeli bodo le dobri projekti

“Konkurenca je iz leta v leto močnejša, zato morajo biti predstavitve projektov izdelane na zelo kakovosten način. Izredno pomemben je predstavitveni video. Precej denarja je treba vložiti v marketinške aktivnosti in PR. Kickstarter je pred leti veljal za hit, a se številke lahko hitro obrnejo. Dobri projekti bodo preživeli, ostali pač ne. Zavedati se je treba, da Kickstarter kampanja lahko služi kot dober temelj za nadaljnji razvoj, ne more pa prinesti bogastva. Z njeno pomočjo lahko dobite odlične podatke, ki vam lahko služijo za v prihodnje,” je zaključil Berce.

Žiga Berce (Vir: Simon Maljevac)

Žiga Berce (Vir: Simon Maljevac)

Bo tudi tretja zgodba uspešnica?

Eden izmed tistih, ki lahko iz prve roke postrežejo z uporabnimi informaciji za uspešno množično financiranje, je zagotovo Anže Miklavec. Ta bo po dveh uspešnih kampanjah “GOAT STORY” (termovka za kavo) in “Gina” (kavni aparat) v tretje predstavil projekt stekleničke za vodo. Po njegovem mnenju je trend Kickstarter kampanj še vedno rastoč, je pa naloga zbiranja finančnih sredstev vse bolj zahtevna.

“Treba je narediti bombastičen produkt in ga podpreti z dobrimi marketinškimi aktivnostmi. V zadnjem obdobju so se pojavili drugačni komunikacijski kanali, zato se treba temu prilagoditi. Brez spremljanja trendov ne gre. Seveda je še vedno osnova dober produkt, v katerega je treba vložiti ogromno časa in denarja,” meni Miklavec. Po začetni “Kickstarter evforiji” se zadeve spreminjajo. Konkurenca je iz leta v leto večja, iz leta v leto se vse bolj odpira azijski trg. Pojavlja se večje število konkurentov, več časa je treba nameniti podrobnostim in testiranju produkta.

Start up cafe (Vir: Simon Maljevac)

Start-up Cafe (Vir: Simon Maljevac)

Vsak vložen evro v PR se povrne

Miklavec je takole predstavil svojo pot do uspeha: “Razvoj produkta skušamo še pred vstopom na platformo pripeljati do konca, saj je na ta način tveganje manjše. Zavedamo se, da se vsak dodatno vložen evro v področje odnosov z javnostjo povrne, saj denar ustvari še več denarja. Vedno skušamo na trgu predstaviti nekaj novega, kar ima veliko uporabno vrednost. Pri delu se soočaš tudi z napakami. Pri našem zadnjem produktu smo se odločili, da se najprej posvetimo razvoju, nato pa se bomo osredotočili na marketinško plat.”

ICO za software, Kickstarter za produkte

Mladi in uspešni podjetnik meni, da se bo v prihodnje ICO osredotočal na “software”, medtem ko bo Kickstarter namenjen produktom. Tehnologija se bo razvijala naprej. Od vsakega posameznika pa je odvisno, ali bo pravočasno začutil spremembe in na njih ustrezno reagiral.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
WEBINAR! Konferenca: Trendi digitalnega marketinga 2020

WEBINAR! Konferenca: Trendi digitalnega marketinga 2020

Konferenco Trendi digitalnega marketinga 2020 bomo zaradi COVID-19 izvedli v obliki webinarja! Že tretjič zapored vas  vabimo na spletno konferenco, ki vam bo s pomočjo najbolj uspešnih slovenskih spletnih oglaševalcev ter njihovih številnih primerov dobre prakse ponudila ideje in nasvete za spopad s konkurenco na spletu v letu 2020. Pridružite se nam na konferenci Trendi digitalnega marketinga 2020 in spoznajte napredne tehnike in uporabne trike s ključnih področij digitalnega marketinga - od spletne analitike in družabnih omrežij do mobilnega marketinga, optimizacije prodajnega lijaka ter izboljšanja uporabniške izkušnje. Če iščete napredno znanje o tem, kako na spletu prodati več, te konference ne smete zamuditi.   Več >


Chipolo na IFA sejmu: “Vedno je prostor za več podjetij”

Chipolo na IFA sejmu: “Vedno je prostor za več podjetij”

V torek, 10. septembra, se je zaključil sejem zabavne elektronike IFA v Berlinu. Na sejmu je sodelovalo tudi slovensko podjetje Chipolo, s katerim smo spregovorili nekaj besed. Več >

Aquaro uspešno zaključuje svojo Kickstarter kampanjo

Aquaro uspešno zaključuje svojo Kickstarter kampanjo

Pametni nadzornik za vodo Aquaro, ki ga je razvilo slovensko podjetje, se je podal na platformo za množično financiranje Kickstarter, kjer je že v prvih dneh dosegel zastavljeni finančni cilj. Več >

Fermentirajmo kombučo – Kefirko ponovno na Kickstarter

Fermentirajmo kombučo – Kefirko ponovno na Kickstarter

Znamka Kefirko, znana po svojih inovativnih izdelkih za domačo fermentacijo in pripravo kefirja, sira, drož, kombuče in drugega, je na platformi za množično financiranje Kickstarter 16. aprila predstavila svojo 5. kampanjo, tokrat za novi Kombuča Fermentor. Več >

Katere platforme za množično financiranje naj podjetniki preizkusijo v 2024?

Katere platforme za množično financiranje naj podjetniki preizkusijo v 2024?

Z vzponom digitalnih inovacij postaja razvoj platform za množično financiranje vse pomembnejši, množično financiranje pa med podjetniki postaja vse bolj priljubljen način zbiranja kapitala. Platforme podjetnikom služijo kot dinamična vozlišča, kjer njihove ideje lahko najdejo podporo svetovnega občinstva. Več >

Ministrstvo za gospodarski razvoj podpira socialna podjetja

Ministrstvo za gospodarski razvoj podpira socialna podjetja

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je s sredstvi Evropskega regionalnega sklada podprlo vzpostavitev specializiranega podpornega okolja za socialna podjetja. Več >

Novo na Kickstarterju: leseni inhalator za eterična olja Kiff

Novo na Kickstarterju: leseni inhalator za eterična olja Kiff

Še dober mesec dni bo na Kickstarterju, platformi za množično financiranje inovativnih projektov, zagonska sredstva zbiral novi slovenski projekt Kiff. Gre za ročno izdelan lesen inhalator za eterična olja, ki sta ga razvila študenta medicine Matej Žnidarič in Žan Michel Žurga. Projekt je že prvi dan kampanje na Kickstarterju zbral več kot 1500 evrov, njun cilj je v dobrem mesecu dni zbrati vsaj 5000 evrov. Več >

Nov slovenski projekt na Kickstarterju – Spoznajte Evolve Garden

Nov slovenski projekt na Kickstarterju – Spoznajte Evolve Garden

Te dni lahko na Kickstarterju podprete nov slovenski projekt Evolve Garden. Gre za kit, ki omogoča enostavno gojenje “mikrozelenjave” in začimb na okenski polici, kuhinjskem pultu ali celo v pisarni. Izdelek je v celoti izdelan v Evropski uniji iz naravi prijaznih materialov in zasleduje “low waste” trende. Več >

Slovenski projekti, ki so v letu 2019 zbirali sredstva prek Kickstarterja

Slovenski projekti, ki so v letu 2019 zbirali sredstva prek Kickstarterja

Kickstarter med Slovenci ostaja priljubljeno orodje zbiranja sredstev za razvoj podjetniške ideje. Koliko slovenskih projektov se je na tej platformi za množično financiranje predstavilo v letu 2019 in kolikšna je bila uspešnost njihovih kampanj? Več >

Slovenski projekt na Kickstarterju: 2-in-1 holder for phone & GoPro

Slovenski projekt na Kickstarterju: 2-in-1 holder for phone & GoPro

Naprava "2-in-1 holder for phone& GoPro" je namenjena stabilizaciji pametnega telefona med vožnjo z avtom, kolesom, motorjem. Uporabna pa je tudi za domačo rabo kot podstavek za telefon. Več >

Oznake:,
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki