Davčna primerjava: s.p. in d.o.o.

Za odločitev med s.p. in d.o.o. je potrebno upoštevati višino stroškov davčno-socialne obremenitve ustvarjenega dobička, poleg tega pa še pravno formalnih razlik med obema oblikama podjetja. Več o davčnih razlikah med s.p. in d.o.o. v nadaljevanju.
Davčna primerjava: s.p. in d.o.o.

Primerjava obdavčitve s.p. in d.o.o. (Vir slike Freeimages.com)

Pri odločanju o pravno organizacijskem okviru opravljanja podjetniške dejavnosti se lahko odločamo tudi med d.o.o. (družba z omejeno odgovornostjo) in s.p. (samostojni podjetnik).

Katera oblika poslovanja je ustreznejša, d.o.o. ali s.p.? 

V nekaterih primerih je to d.o.o., v drugih s.p.. Enoznačnega odgovora oziroma splošno veljavne resnice v tem primeru ni.

Najprej poglejmo pravno formalno razliko. S.p. – samostojni podjetnik – je fizična oseba, ki opravlja dejavnost. D.o.o. ali t. i. družba z omejeno odgovornostjo pa je pravna oseba, ki prav tako opravlja neko dejavnost oziroma več dejavnosti.

Razlike med s.p. in d.o.o. – pravno formalni vidik

s.p. d.o.o.
Pravno-formalna oblika Fizična oseba, ki opravlja dejavnost. Pravna oseba, ki opravlja dejavnost.
Ustanovni kapital Ni ustanovnega kapitala. 7.500,00 evrov
Poslovanje S.p. lahko svobodno razpolaga s prisluženim denarjem. Prisluženi denar družbenika ni njegov, ampak pripada d.o.o.
Obdavčitev dobička Progresivna obdavčitev glede na višino dobička po dohodninski lestvici (*ob izpolnjevanju določenih pogojev se dobiček lahko obdavči ob upoštevanju normiranih odhodkov po fiksni stopnji 20 %). 19 % fiksna davčna stopnja. Izplačilo dobička na račun družbenika – fizične osebe je obdavčeno s 25 %.
Odgovornost Podjetnik odgovarja z vsem svojim premoženjem. D.o.o. odgovarja za obveznosti z vsem svojim premoženjem. Družbenik v osnovi ne odgovarja za obveznosti družbe.
Plača Plača podjetnika je dobiček s.p. Dvigi denarja med letom niso odhodek za s.p., razen prispevkov. Plača družbenika, ki je zaposlen v d.o.o., je odhodek za d.o.o.
Prispevki Posameznik je vključen v obvezno zavarovanje  kot samozaposlen. Osnova za odmero prispevkov je dobiček s.p.

V kolikor je posameznik že vključen v obvezno zavarovanje na drugi podlagi, plačuje zgolj pavšalne prispevke (t.i. popoldanski s.p.)

V kolikor je družbenik zaposlen v d.o.o., je vključen v obvezno zavarovanje na podlagi pogodbe o zaposlitvi. Osnova za  odmero prispevkov je plača.

Družbenik – poslovodja, ki v družbi ni zaposlen, je vključen v  zavarovanje kot družbenik. Osnova za odmero prispevkov so vsi prejemki, prejeti za opravljanje poslovodne funkcije in dela.

Višina prispevkov ni odvisna od višine dobička d.o.o..

Računovodstvo Enostavno/dvostavno knjigovodstvo ali *normirani odhodki. Dvostavno knjigovodstvo oziroma računovodstvo.

* velja za normirani s.p.

Več o normiranem s.p. si preberite v članku: S.p. z normiranimi stroški >>

Razlike med s.p. in d.o.o. – davčni vidik

navadni s.p.

(obdavčitev po dejanskih odhodkih)

normirani s.p.

navadni d.o.o.

(obdavčitev po dejanskih odhodkih)

normirani d.o.o.

Obdavčitev

Progresivna

Pavšalna (cedularna)

Davčna osnova

Dobiček, ki je presežek davčno priznanih prihodkov nad davčno priznanimi odhodki.

20 odstotkov od davčno priznanih prihodkov.

Dobiček, ki je presežek davčno priznanih prihodkov nad davčno priznanimi odhodki.

20 odstotkov od davčno priznanih prihodkov.

Davčno obdobje

Koledarsko leto

Koledarsko leto

Lahko je različno od koledarskega leta, vendar ne sme presegati obdobja 12 mesecev in se ga 3 leta ne sme spreminjati

Koledarsko leto

Splošna stopnja obdavčitve

Glede na dohodninsko lestvico (16, 27, 34, 39, 50 %)

20 %

19 %

19 %

Možnost uveljavljanja davčnih olajšav

Da

Ne

Da

Ne

S.p. – davek od dohodka iz dejavnosti = dohodnina

S.p. je fizična oseba in je zato obdavčen z dohodnino.

Preberite si članek o obdavčitvi s.p. >>

Stopnje dohodnine za leto 2019:

Če znaša neto letna davčna osnova v evrih Znaša dohodnina v evrih
Nad Do
8.021,34 16 %
8.021,34 20.400,00 1.283,41 + 27 %  nad 8.021,34
20.400,00 48.000,00 4.625,65 + 34 %  nad 20.400,00
48.000,00  70.907,20 25.535,16 + 39 %         nad 48.000,00
70.907,20 25.535,16 + 50 %         nad 70.907,20

S.p. z obdavčitvijo po dejanskih stroških ima možnost uveljavljanja splošnih, osebnih in posebnih olajšav že v obračunu davka od dohodka iz dejavnosti, medtem ko normirani s.p. te možnosti nima.

Višina skupne splošne olajšave je odvisna od višine skupnega dohodka v letu 2019:

Če znaša skupni dohodek v evrih Znaša splošna olajšava v evrih
Nad Do
11.166,37 6.519,82
11.166,37 13.316,83 3.302,70 + (19.922,15-1,49601 X skupni dohodek)
13.316,8 3.302,70

V praksi to pomeni, da za s.p., ki je obdavčen z dejanskimi stroški in ima do 11.166,37 evrov prihodkov, velja bistveno višja davčna olajšava v višini 6.519,82 evrov. Če upoštevamo še stroške prispevkov in malice, to pomeni, da s.p. z obdavčitvijo po dejanskih odhodkih ob predpostavki, da je prihodkov do 11.166,37 evrov, ne plača dohodnine.

D.o.o. – davek od dohodkov pravnih oseb in davek od dohodka iz kapitala

Dobiček pravnih oseb je obdavčen s 19 % stopnjo ne glede na to, ali ugotavlja davčno osnovo na podlagi dejanskih ali normiranih odhodkov.

Obdavčena so tudi izplačila dobička-dividend pravne osebe družbenikom. Obdavčitev dividend je odvisna predvsem od statusa prejemnika, torej ali je prejemnik fizična oseba ali pravna oseba. Izplačilo dividende fizični osebi je obdavčeno z dohodnino po davčni stopnji 25 % – davek odtegne izplačevalec dohodka. V kolikor je dividenda izplačana družbeniku-pravni osebi, ki je davčni rezident Slovenije, davčnega odtegljaja ni treba odtegniti, v kolikor prejemnik pred izplačilom izplačevalcu predloži svojo davčno številko.

Več o obdavčitvi d.o.o.

Udeležba na dobičku fizični osebi je obdavčena s 25 % stopnjo, ki predstavlja dokončno obdavčitev, kar pomeni, da se prejete dividende ne vključujejo v letno napoved za odmero dohodnine oziroma informativni izračun dohodnine.

Razlike med sp. in d.o.o. – prispevki

Stopnje prispevkov samozaposlenih oseb:

Prispevek zavarovanca Prispevek delodajalca
Za pokojninsko in invalidsko zavarovanje 15,50 % 8,85 %
Za zdravstveno zavarovanje 6,36 % 6,56 %
Za starševsko varstvo 0,10 % 0,10 %
Za zaposlovanje 0,14 % 0,06 %
Za poškodbe pri delu in poklicne bolezni / 0,53 %
SKUPAJ 22,10 % 16,10 %

S.p. plačuje prispevke od zavarovalne osnove. Minimalna osnova za prispevke je v letu 2019 60% zadnje znane povprečne plače zaposlenih v RS. Zavarovalna osnova je določena v višini dobička zavarovanca, v katerem niso upoštevani obračunani prispevki za socialno varnost ter znižanje in povečanje davčne osnove, preračunanega na mesec.

Za s.p. se tako ugotovljeni dobiček za določitev zavarovalne osnove v letu 2019 zniža za 25 %. Najvišja možna zavarovalna osnova je določena v višini 3,5-kratnika povprečne plače zaposlenih v RS, preračunane na mesec.

Stopnje prispevkov lastnikov zasebnih podjetij – poslovodnih oseb so enake kot pri samozaposlenih. V zavarovalno osnovo se štejejo vsi prejemki, prejeti za opravljanje poslovodne
funkcije in dela.

Vir: FURS

  • Zakon o davku na dohodek pravnih oseb (ZDDPO-2; UL RS št. 117/2006 – 81/2013)
  • Zakon o dohodnini (ZDoh-2; UL RS št. 13/2011 – 28/2019)
  • Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2; UL RS št. 96/2012 – 28/2019)

To besedilo je bilo pripravljeno na podlagi zakonodaje ter sodne in upravne prakse, veljavne v času priprave besedila. V primeru kasnejših sprememb zakonodaje, sodne ali upravne prakse avtor in Zavod mladi podjetnik ne odgovarjata za ažurnost oziroma uskladitev besedila s kasnejšimi spremembami.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP računovodstvo

MP računovodstvo

MP računovodstvo je mreža računovodskih servisov po vsej Sloveniji. Vsa računovodstva uporabljajo sistem e-računovodstva, kar podjetnikom omogoča nižanje stroškov, lažji pregled nad delom in možnost za hitrejše poslovno odločanje. Preberite več >>


Rok za ugovor zoper informativni izračun dohodnine je 29. april 2024

Rok za ugovor zoper informativni izračun dohodnine je 29. april 2024

Zavezanci, ki so prejeli informativni izračun dohodnine v začetku aprila, imajo do 29. aprila 2024 čas za oddajo ugovora. V primeru da izračuna še niste prejeli, ga boste v naslednjem svežnju informativnih izračunov. Le-ta bo odpremljen 31. maja 2024. Preberite več >>

Prijavite dohodke iz poslovanja preko spletnih platform

Prijavite dohodke iz poslovanja preko spletnih platform

Finančna uprava zavezance, ki s poslovanjem preko spletnih platform dosegajo dohodke iz naslova opravljanja dejavnosti, poziva, da prejete dohodke vključijo v svoje davčne obračune. Preberite več >>

Za uspešno eVročanje morate potrditi svoj elektronski naslov

Za uspešno eVročanje morate potrditi svoj elektronski naslov

Fizične osebe, ki bodo dokumente Finančne uprave prejemale izključno v eDavke, morajo potrdili svoj elektronski naslov za obveščanje o odloženih dokumentih v eDavkih. To je namreč nujno za prevzemanje dokumentov. Preberite več >>

Obdavčitev d.o.o.

Obdavčitev d.o.o.

Družba z omejeno odgovornostjo (d.o.o.) je pravna oseba in je posledično obdavčena z davkom od dohodkov pravnih oseb (DDPO). Obdavčitev pravnih oseb ureja Zakon o davku od dohodka pravnih oseb (ZDDPO-2) in na njegovi podlagi izdani podzakonski predpisi. Na voljo je d.o.o. z dejanskimi stroški in d.o.o. z normiranimi stroški. Preberite več >>

Navodila za oddajo davčnega obračuna za normirance

Navodila za oddajo davčnega obračuna za normirance

Samostojni podjetniki, ki ste se odločili, da boste v preteklem letu davčno osnovo ugotavljali z upoštevanjem normiranih odhodkov, morate najkasneje do 31. marca oddati davčni obračun. Pripravili smo navodila, s katerimi si lahko pomagate. Preberite več >>

Obračun prispevkov za solidarnostno delovno soboto

Obračun prispevkov za solidarnostno delovno soboto

Na eDavkih je na voljo obrazec "Obračun prispevkov za Sklad za obnovo Slovenije". Ta obrazec predloži delodajalec, ki je organiziral solidarnostno delovno soboto v skladu s 101. členom Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023. Preberite več >>

Ne pozabite na rok za doplačilo dohodnine: 2. junij

Ne pozabite na rok za doplačilo dohodnine: 2. junij

Finančna uprava je konec marca 2023 izdala prvi sveženj informativnih izračunov dohodnine za leto 2022. Rok doplačila je 2. junij. Plačilni rok je natisnjen tudi na plačilnem nalogu, ki predstavlja sestavni del informativnega izračuna dohodnine. Preberite več >>

Dohodninska lestvica in davčne olajšave

Dohodninska lestvica in davčne olajšave

Oglejte si lestvico za odmero dohodnine in olajšave za leto 2023. Po novem se zneski olajšav in lestvice dohodnine ne bodo več objavljale v obliki podzakonskega akta. Preberite več >>

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Odpirate podjetje? Pripravite se na davčno oddajo podatkov

Pri samem postopku ustanovitve podjetja se bodoči podjetniki med drugim soočijo tudi z vprašanji o poslovnih prostorih, kapitalskih naložbah, povezanih osebah ipd. Odgovore na ta in še nekatera druga vprašanja je treba imeti že pri samem postopku ustanovitve s.p. ali druge oblike gospodarske družbe, ko se prvič oddaja davčne podatke. Preberite več >>

Oznake:, , , ,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje