Čedalje več start-upov se odloča za zaposlovanje ljudi, ki delo opravljajo na daljavo

Start-upi se čedalje pogosteje odločajo za zaposlovanje ljudi, ki dela ne opravljajo na sedežu podjetja, ampak od doma ali s katere druge lokacije. V nadaljevanju lahko preberete, zakaj ima tak način sodelovanja z zaposlenimi številne prednosti za podjetje.
Delo na daljavo (Vir: Pixabay)

Delo na daljavo (Vir: Pixabay)

Članek povzema izsledke raziskave, ki je preučevala delo na daljavo v letu 2017.

Delo od doma je vse bolj pogosta praksa. Kar 52 % zaposlenih dela izven podjetja vsaj en dan v tednu. Ta delež se razlikuje glede na področje delovanja podjetja. Tako npr. na področju poslovnega razvoja, inženirskih dejavnosti, marketinga in informacijskih tehnologij izven podjetja dela še bistveno večji delež ljudi, medtem ko je na področju storitvenih dejavnosti, financ in upravljanja s človeškimi viri tako delo zastopano v manjši meri.

Delo na daljavo po panogah (Vir: onstartups.com)

Delo na daljavo po panogah. (Vir: onstartups.com)

Tak način dela je še posebej prisoten pri start-upih. Zakaj je tako?

V sklopu študije je bilo ugotovljeno, da je pri majhnih podjetjih možnost, da se bo vodstvo odločilo, da bodo njihovi zaposleni delo opravljali od domakar dvakrat večja kot pri večjih podjetjih. Za majhna podjetja je sodelovanje z oddaljenimi sodelavci bolj praktično, saj so taka podjetja bolj fleksibilna, večja pa je tudi potreba po inovativnosti.

Kakšne so prednosti oddaljenega dela za start-upe?

Prek dela na daljavo do širšega nabora kandidatov

Pri start-upih, za katere je značilno, da si šele utirajo pot do uspeha, je še toliko bolj pomembno, da vodstvo okoli sebe zbere kar najboljšo ekipo. Tako bo uspeh podjetja dosti bolj verjeten. Najti primerne sodelavce je lahko izjemno težka naloga, še posebej če ste omejeni z izbiro ljudi v okolici podjetja. Pri oddaljenem delu geografske meje odpadejo. Tako je nabor kandidatov naenkrat veliko večji, s čimer si vodstvo poveča možnosti, da izbere najboljšo osebo za iskano delovno mesto.

Podjetja, ki so odprta za ljudi, ki bi delo opravljali od doma, imajo toliko širšo izbiro, kar jim omogoča, da lahko najdejo osebo, ki ima vsa potrebna znanja in izkušnje za opravljanje nekega dela, ter pri tem ne sprejemajo kompromisov. V sklopu študije je bilo ugotovljeno tudi, da pri podjetjih, ki se odločijo za sodelovanje z zaposlenimi, ki delo opravljajo izven podjetja, zaposlovanje poteka kar 33 % hitreje kot pri ostalih podjetjih.

MP delavnica: Kadrovski in drugi pravni vidiki poslovanja podjetja

Heterogena ekipa

Znano je že, da je za uspeh podjetja ključnega pomena, da so v njem zaposleni ljudje z različnimi znanji, sposobnostmi in načini razmišljanja. Na tak način vsak posameznik prispeva delček k mozaiku in pokriva svoje področje. Ko se podjetje odloči, da se pri zaposlovanju ne bo geografsko omejevalo, pride do tega, da se zaposleni nahajajo na različnih koncih države ali celo kontinenta oziroma sveta.

Londonska poslovna raziskava, ki je izvedena vsako leto, je pokazala močno povezavo med heterogenostjo skupine zaposlenih in možnostjo za razvoj inovacij, ki so gonilo vsakega podjetja. Ugotovljeno je bilo, da je v podjetjih, v katerih so zaposleni ljudje različnih kulturnih ozadij, razvoj novih produktov verjetnejši kot v bolj homogeni ekipi. Različni pogledi na določeno temo so zelo dobrodošli pri snovanju novih idej.

Delo na daljavo gradi zaupanje

Ko se vodstvo podjetja prvič odloči za zaposlovanje ljudi, ki bodo delo opravljali na daljavo, jih upravičeno skrbi, kakšna bo dejanska produktivnost zaposlenih. Ker je tak način dela težje kontrolirati, se delodajalec lahko vpraša, ali zaposleni efektivno izkorišča delovni čas.

Ustavite se pri tej točki za nekaj trenutkov. Kaj je pravzaprav problem? Ali je problem v tem, da zaposleni delo opravlja kilometre stran od podjetja? Ne. V bistvu gre za pomanjkanje zaupanja do sodelavcev.

Ključnega pomena pri delu na daljavo je, da zaupate svojim zaposlenim. Čeprav ne morete vedeti, da zaposleni ob dogovorjenem času dejansko opravlja delo, so pri delu na daljavo pomembni rezultati, ki jih zlahka preverite. Ko najdete ustrezne mehanizme za komunikacijo z oddaljenimi zaposlenimi in načine za preverjanje njihove produktivnosti, je zadeva rešena. Sploh pa je v novonastalih podjetjih toliko dela, da časa za nadziranje svojih zaposlenih vodstvo niti nima na pretek.

Večja fleksibilnost

Raziskava na področju oddaljenega dela je pokazala, da se 51 % ljudi, ki delo opravljajo od doma, za tak način dela odloči, da lažje usklajujejo poslovno in zasebno življenje. Delo na daljavo v življenje zaposlenega prinaša večjo fleksibilnost, kar večini predstavlja pomembno prednost. Zaposleni, ki so zadovoljni z načinom dela, ki ga opravljajo, so še toliko bolj pripravljeni trdo delati za podjetje.

Razlogi za odločitev za delo na daljavo (Vir: onstartups.com)

Razlogi za odločitev za delo na daljavo. (Vir: onstartups.com)

Razvoj kulture v podjetju

Kultura podjetja se začne razvijati na samem začetku poslovanja. Večje kot postane podjetje, težje jo je spreminjati. Za podjetja, ki razmišljajo o oddaljenem delu, je najbolje, da se tega lotijo že na samem začetku. Tako bo lahko vodstvo tak način dela razvijalo in spreminjalo najprej v okviru manjšega števila ljudi, z rastjo podjetja pa bo sistem že tako utečen, da tudi pri velikem številu zaposlenih to ne bo predstavljalo problema. S tega vidika je start-up odlično izhodišče za delo na daljavo. Kasneje je takšne spremembe veliko težje izpeljati.

Znižanje stroškov

Še posebej pri start-upih, ki še nimajo veliko prihodkov, šteje vsak evro, zato je stroške treba oklestiti, kjer je to možno. Tudi v tem je prednost dela na daljavo, saj bo podjetje na ta račun prihranilo pri stroških nakupa oziroma najema pisarn, kjer bi sicer delali zaposleni, privarčevalo pa bo tudi pri vsej opremi in pisarniških potrebščinah, ki bi jih moralo zagotoviti zaposlenim pri delu na sedežu podjetja.

Obdržati zaposlene v podjetju

V sklopu raziskave, opravljene na področju dela na daljavo, je bilo ugotovljeno tudi, da zaposleni pri takem načinu dela delovno mesto zapuščajo kar v 25 % manjši meri. Fleksibilnost, ki jo s sabo prinaša delo na daljavo, ustreza številnim zaposlenim. Zadovoljni zaposleni pa se redkeje odločajo za odhod z delovnega mesta.

Kot lahko vidimo, ima odločitev za sodelovanje z zaposlenimi na daljavo številne prednosti za podjetje. Podjetja, ki slonijo na fleksibilnosti, heterogenosti in zaupanju zaposlenim, pa imajo zelo dobro izhodišče za uspeh.

Vir: onstartups.com

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
Center Rog: Kmalu polfinalni izbor mladinskih podjetniških idej POPRI

Center Rog: Kmalu polfinalni izbor mladinskih podjetniških idej POPRI

6. in 7. marca bo potekal polfinalni izbor mladinskih podjetniških idej POPRI. Podjetniška žirija je nedavno pregledala rekordnih 203 poslovnih modelov. V nadaljevanju predstavljamo program polfinalnega dogodka in potek tekmovanja. Preberite več >>

18 inovativnih podjetniških idej dokazuje, da smo Slovenci podjeten narod

18 inovativnih podjetniških idej dokazuje, da smo Slovenci podjeten narod

Jesenski Startup vikend Maribor, na katerem je razvijalo svoje podjetniške ideje več kot 40 udeležencev, je presegel vsa pričakovanja, tako po zrelosti idej, kot tudi zagnanosti podjetnikov, ki so v samo 3 dneh naredili izjemen napredek in tako stopili korak naprej k realizaciji in vstopu produktov na trg. Preberite več >>

Kako privarčevati začetni kapital za svoj startup?

Kako privarčevati začetni kapital za svoj startup?

Vprašajte katerega koli podjetnika, kaj je najzahtevnejši del ustanovitve in vodenja lastnega podjetja in odgovoril vam bo, da je to pridobitev zagonskega kapitala. Običajno si ljudje na začetku svoje lastne poslovne poti izposodijo denar od prijateljev in družine. Preberite več >>

Cilj uvajanja kakovosti in standardov je zmanjševanje tveganj

Cilj uvajanja kakovosti in standardov je zmanjševanje tveganj

Pred nekaj dnevi je v Trbovljah potekalo prvo letošnje srečanje programa HardwareSTART na temo testiranja in certifikacij. Z nami je svoje znanje in nasvete delil Mihael Gornik, vodja kakovosti v podjetju Dewesoft. Preberite več >>

5 načinov za nižje tveganje za vaš posel

5 načinov za nižje tveganje za vaš posel

Na kakšen način lahko podjetnik zmanjša tveganje za svoj posel? Statistika propadlih startupov je visoka, zato večina podjetnikov dvakrat premisli, preden stopi na to pot. Preberite več >>

Uveljavljanje koncepta vitkega podjetja v startupih

Uveljavljanje koncepta vitkega podjetja v startupih

Podjetništvo od posameznika zahteva hitre in učinkovite odločitve, saj je tržišče izredno dinamično in se hitro spreminja. V poslovne procese podjetja je zato venomer potrebno uveljavljati inovacije, ki bodo poskrbele, da bomo ostali korak pred konkurenco. Preberite več >>

Kooperativa 103: priložnost, da butični izdelki hitreje pridejo na police velikih trgovcev

Kooperativa 103: priložnost, da butični izdelki hitreje pridejo na police velikih trgovcev

Pred dvema letoma ustanovljena zadruga je prihodnost prehrambene industrije, vsaj za butične proizvajalce in podjetja na začetku poti, ko še nimajo polno izkoriščenih linij, je prepričan Rok Starič, direktor Rok’s nut, ki je zadrugo ustanovil skupaj s podjetji Pokica, Pohorske dobrote in Kmetijo Vizjak. Združili so proizvodnjo pod eno streho, kjer lahko delajo več različnih segmentov prehrambenih izdelkov, zraven pa sprejemejo tudi druga podjetja, ki potrebujejo opremo in lahko Kooperativi 103 prinesejo dodano vrednost. Preberite več >>

Priložnost za okoljske startupe: Prijavite se na BASF Innovation Hub 2022!

Priložnost za okoljske startupe: Prijavite se na BASF Innovation Hub 2022!

Zagonski podjetniki, ki razvijajo poslovne ideje na področju obnovljivih virov energije, imajo zdaj priložnost, da pridobijo nova znanja, nekaj zagonskih sredstev in mrežo, ki jo bodo lahko koristili v svoj prid pri nadaljnjem razvoju podjetniške ideje. Vodilno svetovno kemijsko podjetje BASF namreč odpira BASF Innovation Hub 2022, v okviru katerega bodo podprli ideje zagonskih podjetij, ne glede na njihovo stopnjo razvoja, ter ideje inovatorjev. Skupni nagradni sklad znaša 20.000 evrov. Preberite več >>

3 nasveti za uspešno iskanje investitorjev

3 nasveti za uspešno iskanje investitorjev

Zbiranje sredstev je izjemno naporno in dolgotrajno početje – zahtevni sestanki s potencialnimi vlagatelji podnevi, mučno ukvarjanje s številkami ponoči. Čeprav vas lahko proces izčrpa, se ne smete predati. Mladim podjetnikom v iskanju investitorjev ponujamo nekaj nasvetov. Preberite več >>

Odprte brezplačne priložnosti razvoja za startupe v EIT Raw Materials

Odprte brezplačne priložnosti razvoja za startupe v EIT Raw Materials

EIT RawMaterials, inovacijska skupnost znotraj Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo, vabi k prijavam na odprte brezplačne priložnosti za spodbujanje razvoja vaših inovacij. Programi so namenjeni obstoječim raziskovalnim skupinam, startupom in malim do srednje velikim podjetjem. Preberite več >>

Oznake:,

Brezplačne e-novice!
Vse za podjetje