ECB z zvišanjem obrestnih mer nad inflacijo
Vir slike: Pixabay
ECB mora ohranjati cenovno stabilnost. Kadar se cene v našem gospodarstvu zvišujejo prehitro in je inflacija previsoka, zviševanje obrestnih mer prispeva k temu, da se inflacija spet zniža na 2-odstotno ciljno raven v srednjeročnem obdobju.
Inflacija ljudem otežuje življenje. Mnoge skrbi, da se ne bo več znižala. ECB ta pričakovanja glede inflacije spremlja. Zato je zvišala obrestne mere, kar naj bi pomagalo znižati inflacijska pričakovanja.
Obrestne mere, ki jih banke nudijo ljudem in podjetjem, se navadno spreminjajo skupaj z obrestnimi merami, ki jih določa ECB, vendar pa nanje vplivajo tudi drugi dejavniki. V tržnem gospodarstvu, kakršno je euro območje, na obrestne mere vplivata tudi povpraševanja po kreditih in njihova ponudba. Povedano drugače, koliko podjetja in ljudje želijo trošiti in vlagati ter koliko denarja je na voljo.
Kadar ECB spremeni ključne obrestne mere, se to v večji ali manjši meri odraža v celotnem gospodarstvu, vključno z bančnimi posojili, posojili na trgu, hipotekami, obrestnimi merami za bančne vloge in drugimi naložbenimi instrumenti.
Kako pogosto lahko pričakujemo spremembe?
Svet ECB o ključnih obrestnih merah odloča približno vsakih šest tednov.
Vir: ECB