Gostilna dela cover

Gostilna dela ali kako je gostilna lahko tudi učna delavnica. (Vir slike: Gostilna dela)

Gostilna dela ali kako je gostilna lahko tudi učna delavnica

Gostilna dela ni navadna gostilna. Projekt družbe Centerkontura pomaga pri reševanju problema neusposobljenosti in brezposelnosti mladih invalidov.
Gostilna dela cover

Gostilna dela ali kako je gostilna lahko tudi učna delavnica. (Vir slike: Gostilna dela)

Med vsemi zaposlenimi osebami v Sloveniji so le 4 odstotki invalidi oziroma osebe s posebnimi potrebami. Zaradi neustrezne izobrazbe, pomanjkanja znanja in delovnih izkušenj, socialnih omejitev in nefleksibilnosti na trgu dela ter družbene stigmatizacije težko dobijo zaposlitev in so pogosto nekonkurenčni.

Integracijo invalidov na trg dela lahko dosežemo le z ustrezno prilagojenimi praktičnimi programi usposabljanja na delovnem mestu. Tako lahko vplivamo na zmanjšanje prehoda v dolgoročno brezposelnost, socialne izključenosti ter dela na črno. Posledično integracija oseb s posebnimi potrebami na trg dela vpliva na dobrobit celotne družbe. Na takšen način lahko preprečujemo revščino in zmanjšujemo predsodke o zaposlovanju invalidov.

Gostilna dela ni navadna gostilna

V Gostilni dela zato pomagajo pri reševanju problema neusposobljenosti in brezposelnosti mladih invalidov. S pomočjo posebnega programa ti pridobivajo nove veščine in kompetence ter si tako izboljšajo zaposlitvene možnosti.

Gostilna dela – poklicno učenje mladih v gostinstvu je eden od rezultatov projekta socialnega podjetništva Tovarna dela – vstop v svet, ki ga je podjetje Centerkontura izvajalo v letih 2010 in 2011. Oblikovanje modela učne delavnice z gostinsko dejavnostjo je bilo namenjeno poklicnemu učenju mladih, ki so zaradi nedokončane izobrazbe socialno izključeni iz družbe in oddaljeni od trga dela.

Gostilna dela notranjost

Notranjost okrepčevalnice Gostilna dela v Ljubljani. (Vir slike: Gostilna dela)

Usposabljanje in zaposlovanje mladih iz ranljivih ciljnih skupin

V Gostilni dela usposabljajo in zaposlujejo mlade iz ranljivih ciljnih skupin. Gre predvsem za mlade brez dokončane izobrazbe, stare med 17 in 25 let, mlade invalide do 30. leta in mlade s posebnimi potrebami, ki se iz različnih razlogov soočajo s težavami pri zaposlovanju. Program usposabljanja izvajajo za pomočnika kuharja in pomočnika natakarja.

S sistematičnim in posebnim poklicnim učenjem v gostinski dejavnosti tako prispevajo k socialni reintegraciji udeležencev programa in pripravi na aktivno vključitev na trg dela. Namen učenja na konkretnem delovnem mestu v gostinstvu je razvoj socialnih veščin in delovnih navad ter pridobivanje delovnih izkušenj, delovne rutine in delovne motivacije.

Poklicno učenje mladih poteka sistematično in z uporabo posebnih tehnik in metod dela. Vodeno je s pomočjo mentorjev na delovnem mestu in strokovne podpore. Po končanem usposabljanju so udeleženci bolj usposobljeni in pripravljeni na uspešnejši vstop na trg dela.

Skrbijo tudi za zdravo prehrano

Gostilna dela deluje na dveh lokacijah, in sicer v Ljubljani in Domžalah. Njihovo kulinarično ponudbo sestavlja zdrava in lahka hrana. Jedilnik, ki se dnevno spreminja, je sestavljen po načelih zdrave prehrane. Poleg tega v kuhinji ne uporabljajo ojačevalcev okusa, mehčalcev mesa, umetnih omak in drugih umetnih dodatkov.

Ponujajo tudi možnost dostave toplih obrokov iz dnevne ponudbe. Gostinske storitve izvajajo tako redno zaposleni kot tudi osebe iz ranljivih skupin na usposabljanju.

Ponosni na vedno večjo prepoznavnost

Po besedah vodje projekta Tite Destovnik so v podjetju Centerkontura ponosni na svojo ekipo, predvsem na vodje, ki so istočasno tudi mentorji mladih invalidov in drugih udeležencev programa. Zavedajo se, da sta »spoštljivost in razumevanje mladih ključna za uspeh pri delu z mladimi«.

Poleg tega so ponosni tudi »na uveljavitev in prepoznavnost naše blagovne znamke, ki pomeni dobro hrano in usposabljanje invalidov v gostinstvu«.

Gostilna dela Tita Destovnik

Tita Destovnik. (Vir slike: Goodbiz)

Uspeh projekta vodi tudi v njegovo širitev. Po uspešni otvoritvi nove lokacije v Domžalah ekipa tako išče nove prostore tudi v Ljubljani. Trenutni delovni pogoji namreč ne ustrezajo več velikemu povpraševanju po gostinskih storitvah. »S širitvijo bi lahko ohranili delovna mesta za invalide ter seveda ustvarili nove,« dodaja vodja projekta.

S ščepcem humorja do uspeha

Podjetje Centerkontura je s projektom Gostilna dela vključeno v program Goodbiz, namenjen izboljšanju pripravljenosti na investicije ter povezovanju s ponudniki financ. Program je del širše skupnosti, ki s povezovanjem, znanjem in investiranjem v ljudi podpira trajnostno rast in razvoj podjetij, ki spreminjajo svet na boljše. Program je prejel podporo Programa Evropske unije za zaposlovanje in socialne inovacije (»EaSI«) za obdobje 2014–2020.

Kaj odlikuje Gostilno dela, katerim vrednotam sledi vodja projekta in kako celotno zgodbo popestri ščepec humorja, si lahko ogledate v predstavitvenem posnetku.

Morda vas zanima tudi sorodna vsebina
MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

MP hub: Povezovanje Slovenije in Španije v industrijskem oblikovanju

BigD Design & Innovation je podjetje, ki se ukvarja z industrijskim oblikovanjem. Ustanovitelj Adrian Larripa se je po študiju v Milanu vrnil na univerzo Navarra v Pamplono, kjer je začel s svetovanjem na področju industrijskega oblikovanja. Podjetje deluje deset let, v tem času pa so se specializirali za projekte LED svetil za turbine vetrnic. Z njimi sodeluje Anamarija Čuden, sicer “coworkerka” v MP hubu. Več >

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Nejc Apšner: “Nobena juha ni tako vroča, kot se skuha. To je nekako osnoven recept.”

Pred 13 leti je takoj po zaključenem študiju skočil v podjetniški svet, točneje v finančništvo. V vseh letih so se morali kar nekajkrat preoblikovati v skladu s trendi, ker če bi ostali v istem segmentu financ, jih danes ne bi bilo več, priznava. Nejc Apšner, soustanovitelj podjetja Nekster finance (zdajšnji Achilles op.a.), ki upravlja spletno platformo Nekster, pravi, da je rast podjetja potekala zelo generično. "Začeli smo z ničle, danes pa se lahko pohvalimo, da smo ena večjih slovenskih faktoring družb. Čeprav v resnici nismo več faktoring družba, ampak se pozicioniramo kot neke vrste “airbnb’ za investitorje in na drugi strani podjetja, ki jim na platformi omogočamo, da prihajajo do likvidnostnih sredstev na enostaven način." Več >

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Kako vaš komunikacijski stil vpliva na vašo ekipo?

Reči, da dobra komunikacija na delovnem mestu vpliva na finančni rezultat, je resno podcenjevanje. Raziskave kažejo, da je povprečna ocenjena izguba na podjetje zaradi slabe interne komunikacije zelo velika. Več >

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

SparkLPG: “Program HardwareSTART je obliž na rano hardware startupov

Za startup podjetja, ki razvijajo fizični produkt, je eden ključnih dejavnikov uspešnega razvoja povezovanje s podjetji iz t.i. hardware industrije. Ekipa SparkLPG, ki razvija avtoplinski sistem za novejša vozila z vbrizgavanjem tekoče faze avtoplina, se je vključila v pospeševalniški program HardwareSTART, ker bi brez podpore večjih podjetij projekt težko izpeljali, pravi direktor podjetja Simon Štrancar. Več >

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Evegreen: HardwareSTART ponuja podporo močnega industrijskega partnerja

Podjetje Evegreen razvija 100-odstotno bio-razgradljive, naravi prijazne materiale in izdelke na osnovi organskih odpadkov, ki jih proizvedejo različna industrijska in uvozna podjetja. Tako jih po eni strani razbremenijo stroškov z odpadki, po drugi pa nadomestijo del njihove ponudbe z zelenimi, inovativnimi izdelki. Do zdaj so pri ustvarjanju receptur uporabili že pšenično slamo, riževe in pšenične luščine ter odpad kave, njihov cilj pa je trgu ponuditi čim širšo paleto alternativnih produktov, ki bodo v naravi povsem razgradljivi. Ta misija jih je pripeljala tudi v pospeševalniški program HardwareSTART, ki ga v konzorciju izvajajo Dewesoft, Katapult in Zavod mladi podjetnik. Več >

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

Aleš Zorc, Agitron: V programu HardwareSTART dobiš več, kot pričakuješ

V podjetju Agitron razvijajo napredne strojne in programske rešitve za podporo digitalizaciji fizičnih trgovin. Razvili so napravo, ki je nameščena na nakupovalni voziček in trgovcem daje podatke o gibanju kupcev po trgovini, na podlagi katerih trgovec določi postavitev artiklov in vrednost posamezne pozicije. Njihov drugi produkt pa je digitalna cenovka, ki trgovcem omogoča spreminjanje cen na daljavo, kupcu pa daje informacije o posameznem izdelku. Več >

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Produkt startupa Microbium sam oceni kvaliteto vode

Microbium je mlado podjetje, dejavno na področju detekcije in eliminacije mikrobov v industriji. Razvilo je avtomatiziran sistem za identifikacijo in štetje bakterij v vzorcih pitne vode, s tem pa omogočilo enostaven nadzor nad kvaliteto vode, brez laboratorijev in znanja mikrobiologije. Več >

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Anže Miklavec: »V podjetništvu je pomembno, da si med prvimi pri zaznavanju novih trendov.«

Pri blagovnih znamkah EQUA in GOAT STORY gre za dve slovenski zgodbi o uspehu, ki sta plod istega podjetja. Dokazujeta, da se lahko inovativnost in težnja po stalnih izboljšavah bogato obrestujeta. Obe zgodbi sta namreč uspešni tudi v svetovnem merilu. Več >

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic – startup, ki se ukvarja z izdelavo medene kozmetike

Beesmetic je startup, ki ga sestavlja ekipa študentov. Ukvarja se z izdelavo naravne kozmetike iz čebeljih proizvodov, ki imajo zaradi bogate vsebnosti vitaminov, mineralov in antioksidantov številne pozitivne učinke na kožo. Več >

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

Marin Medak: “Cilje, postavljene za letošnje leto, smo konkretno presegli.”

V začetku tega leta je Marin Medak z ekipo Gigodesign ustanovil startup Della Spina. Gre za optiko, ki ponuja kakovostna dioptrijska očala po ugodnih cenah. Posebnost je v tem, da lahko stranka tri pare očal en teden brezplačno preizkuša na domu, preden se odloči, če jih bo kupila. Kako optika posluje danes? Več >

Oznake:,
© 2007-2025 Zavod mladi podjetnik, so.p. - Vse pravice pridržane |  Piškotki