Izbira imena za vaše novo ustanovljeno podjetje
Vir slike: Pixabay
Odločitev se lahko na prvi pogled zdi lahka, vendar kljub vsemu svetujemo, da dobro razmislite o imenu podjetja, saj ne gre le za ime, ampak je to tudi eden od prepoznavnih znakov vaše glavne dejavnosti, osnova za logotip, asociacija, ki jo bodo stranke povezovale z vašim delom, s tem, kdo ste in kaj vaše podjetje predstavlja.
Ko se odločite za ožji izbor imen, lahko v registru podjetij AJPES preverite, ali je mogoče katero od teh imen že zasedeno oz. ali že obstaja podjetje s takšnim imenom. V primeru, da podjetje z identičnim imenom že obstaja, je bolje, da to ime izločite s svojega spiska ali ga spremenite na način, da bo ime postalo unikatno.
V primeru, da se želite prepričati, da bo sodni register ime, ki ste ga izbrali za svoje podjetje, zagotovo sprejelo, lahko preko SPOT točke oddate predlog za vpis nameravane firme. Zakon o gospodarskih družbah (ZGD-1) namreč določa, da lahko na ta način ime za svoje podjetje »rezervirate« za obdobje enega leta. V primeru, da prijavitelj nameravane firme ne prijavi vpisa ustanovitve družbe v enem letu od vpisa nameravane firme, registrski organ po uradni dolžnosti nameravano firmo izbriše iz registra in tako je ime na voljo za registracijo morebitnemu drugemu ustanovitelju.
Katera je druga pomembna odločitev po tem, ko ste izbrali ime za svoje podjetje?
Poleg imena podjetja se mora ustanovitelj odločiti tudi o dolgem imenu svojega podjetja, ki naj bo neposredno povezano z glavno dejavnostjo podjetja. Dolgo ime podjetja mora nakazovati, s čim se bo podjetje v glavnem ukvarjalo. Dolgo ime podjetja mora biti v uradnem, torej slovenskem jeziku, lahko pa se mu doda tudi prevod v tujem jeziku, vendar se mora le-ta uporabljati vedno skupaj s firmo v slovenskem jeziku.
Sledi izbira dodatnih dejavnosti za vaše podjetje, s katerimi se bo le-to ukvarjalo poleg glavne dejavnosti. Tekom poslovanja dejavnosti lahko kadar koli spremenite, dodate nove ali odstranite tiste, za katere se izkaže, da jih ne boste opravljali. Postopek spremembe glede dejavnosti podjetja prav tako lahko uredite na SPOT točki.
Vir: https://zakonodaja.com/zakon/zgd-1/22-clen-nameravana-firma